Wybieramy dobre hantle do domowej siłowni

Jak Polska długa i szeroka, profesjonalne siłownie są dosłownie oblegane. Już dawno zapanowała moda na bycie fit, dlatego takie miejsca przestały się kojarzyć wyłącznie z nabuzowanymi testosteronem osiedlowymi zabijakami. Dziś na siłowniach ćwiczą kobiety, intelektualiści, panowie w średnim wieku, gospodynie domowe i osoby z tzw. elit. Nie każdy jednak ma czas i ochotę, by regularnie zaglądać do siłowni. W takiej sytuacji dobrym pomysłem może być stworzenie jej namiastki we własnym domu. Do tego potrzeba oczywiście odrobiny sprzętu, przede wszystkim hantli. W naszym poradniku znajdziesz odpowiedź na pytanie, jakie hantle kupić. Podpowiadamy także, na co należy zwrócić uwagę wybierając dobre hantle dla siebie.

Dlaczego warto kupić hantle?

Hantle to jedne z najprostszych i jednocześnie najtańszych przyrządów kulturystycznych. Są w przy tym na tyle uniwersalne, że spokojnie można ich używać do treningu ogólnorozwojowego i siłowego. Zajmują mniej miejsca niż sztanga, nie wymagają wykorzystywania ławki do treningu, a umiejętnie używane krok po kroku rozbudowują masę mięśniową wszystkich partii ciała.

Oto najważniejsze zalety ćwiczenia z hantlami:

  • Hantle regulowane, czyli z osobnym gryfem, po złożeniu można przechowywać w szafie i nikomu nie będą przeszkadzać.
  • Ćwiczenia z hantlami uchodzą za bardzo bezpieczne dla stawów (chodzi o naturalne ułożenie dłoni względem tułowia).
  • Hantle są dostępne w bardzo szerokim wyborze obciążeń, dlatego stopniowo można dopasowywać ich ciężar do swoich możliwości oraz oczekiwanych efektów treningu.
  • Z hantlami można ćwiczyć bez niczyjej pomocy, robiąc przy tym inne rzeczy – np. oglądając telewizję.
  • Hantle można zabrać ze sobą np. do biura czy na wakacje i kontynuować ćwiczenia.
  • Ćwiczenia z hantlami to idealny wybór dla osób, które chcą wzmocnić i wymodelować górne partie ciała – ramiona, barki, klatkę piersiową, brzuch, odcinek lędźwiowy kręgosłupa.
  • Zakup hantli nie nadwyręży domowego budżetu. W dodatku obciążniki można kupować partiami, w miarę robienia postępów treningowych.

Jakie hantle kupić? Podstawowy podział

Hantle generalnie dzielimy na stałe oraz regulowane. Nietrudno się domyślić, że w tym pierwszym przypadku mamy do czynienia z modelami, w których nie da się zmienić obciążenia – jest ono przypisane do konkretnej hantli. Z kolei hantle regulowane pozwalają dobierać obciążenie w zależności od aktualnego zapotrzebowania.

Które rozwiązanie jest lepsze? To zależy, czego oczekujemy. Jeśli celem jest zakup hantli, z których mają korzystać dwie osoby (np. małżonkowie), rozsądniej będzie wybrać hantle regulowane. Są one również polecane osobom, które nie dysponują dużą ilością miejsca. Po zdjęciu obciążników przechowywanie gryfu i talerzy jest o wiele mniej kłopotliwe. Poza tym modele regulowane w dłuższej perspektywie okazują się być tańsze w użytkowaniu – wraz ze wzrostem siły dokupujemy tylko kolejne obciążniki.

Hantle stałe to z kolei odpowiedni wybór dla osób, które potrzebują tego sprzętu tylko do prostych, powtarzalnych ćwiczeń i nie oczekują, że w krótkim czasie zbudują imponującą masę mięśniową. W takiej sytuacji można po prostu kupić kilka par hantli o różnej wadze (np. 2, 4, 8 i 10 kilogramów), które wystarczą na bardzo długo. Trzeba się jednak liczyć z tym, że taki zestaw zajmie sporo miejsca, ponieważ obciążenie i uchwyt stanowią integralną całość.

Na tym nie koniec

Hantle dzielą się również ze względu na konstrukcję oraz materiał, z jakiego zostały wykonane. Najpopularniejsze modele, które bez problemu można kupić w sklepach kulturystycznych czy po prostu w Internecie to:

  • Hantle winylowe – są wykonane z betonu, a ich wierzchnią część wykończono winylem. Najczęściej występują w przedziale wagowym od 1,5 do 5 kilogramów. Wadą hantli winylowych jest gruby uchwyt, przez co nie mogą z nich wygodnie korzystać osoby o małych dłoniach.
  • Hantle neoprenowe – wykonane z żeliwa wykończonego powłoką neoprenową, czyli kauczukową. Ich zaletą jest bardzo wygodny uchwyt, dobrze pasujący do małych dłoni. Ponadto neopren ma to do siebie, że nie chłonie wilgoci, dzięki czemu wzrasta bezpieczeństwo korzystania z hantli. Najczęściej występują w przedziale wagowym od 0,5 do 5 kilogramów.
  • Hantle gumowane – jak sama nazwa wskazuje zostały wykończone gumą. Spotyka się jednak modele zawierające gumę tylko na uchwycie, tylko na zakończeniach (takie hantle są też najcięższe, ponieważ dostępne są modele o masie nawet do 60 kilogramów) oraz w całości pokryte gumą. Ich największa zaleta to antypoślizgowość. Hantle gumowane w całości lub na zakończeniach można też polecić osobom, które chcą ograniczyć ryzyko uszkodzenia podłogi w razie upadku ciężaru.

Warto również wspomnieć o hantlach z dodatkowymi rzepami do zapinania uchwytu, a także o klasycznych hantlach żeliwnych z regulacją obciążenia, które składają się z gryfu i dokupywanych osobno talerzy.

Rada

Paniom, które potrzebują hantli do urozmaicenia ćwiczeń aerobowych, zalecamy zakup hantli typu fitness. Charakteryzują się one niewielką wagą (zwykle od 0,5 do 1 kilograma) oraz kompaktową konstrukcją.

Jak wybrać hantle, aby rzeczywiście móc ćwiczyć efektywnie?

Zakup przypadkowego zestawu hantli to nie jest najlepszy pomysł. Sugerujemy, aby dobrze przemyśleć swoje potrzeby, a także uczciwie ocenić swoją aktualną dyspozycję fizyczną. Nie może być tak, że ktoś, kto do tej pory trenował jedynie przełączanie kanałów pilotem telewizyjnym, nagle zacznie robić kilkadziesiąt powtórzeń z hantlami ważącymi 10 czy 15 kilogramów. To prosty przepis na bolesną kontuzję i stracenie zapału do dalszych ćwiczeń.

Bardzo dobrym pomysłem będzie więc wybranie się na siłownię i sprawdzenie, jakie obciążenia są adekwatne do obecnej kondycji organizmu. Aby nie generować niepotrzebnych kosztów, warto jednak postawić na hantle regulowane i sukcesywnie dokupywać kolejne talerze.

Bardzo ważne jest również ułożenie planu treningowego. Inne hantle będą potrzebne osobom, które chcą wyćwiczyć mięśnie klatki piersiowej (tutaj potrzebne są spore obciążenia oraz szeroki uchwyt), inne tym, którzy raczej celują w trening ogólnorozwojowy lub chcą wzmocnić kręgosłup.

Ile kosztują hantle?

Cena hantli zależy oczywiście przede wszystkim od ich masy. Im cięższe, tym droższe. Więcej zapłacimy też za hantle regulowane, które jednak są bardziej przyszłościowe, stąd warto w nie zainwestować planując dłuższą przygodę z treningiem. Przykładowo: podstawowy zestaw hantli bitumicznych (gumowanych) o obciążeniu 2×10 kg można kupić za około 80-90 złotych.

Jeśli natomiast chodzi o producentów, to wśród ćwiczących dobrą opinią cieszą się hantle takich marek, jak Everlast, Xylo, Hop-Sport czy Laubr.

Kliknij by ocenić
[Suma: 1 Średnia: 5]
2 thoughts on “Wybieramy dobre hantle do domowej siłowni
  1. Najgorsze w hantlach – jakie one by nie były, jest to, że i tak będą leżeć w kącie.
    No może nie u wszystkich, ale u znacznej większości 😉
    Moje niestety już od paru lat leżą, były może z 10 razy używane. No ale każdy swoje hantle powinien mieć, nawet te leżące w kącie 😉 Więc porady jak wybrać hantle na pewno się przydadzą 😀

  2. Wojciechu, a ja właśnie często używam hantle. Może to kwestia tego, że u mnie leżą one właśnie w widocznym miejscu i praktycznie w każdej wolnej chwili sobie ćwiczę. Osobiście polecam hantle neoprenowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *