Jak wybrać kask rowerowy – jak kask rowerowy kupić? Wybieramy dobry kask rowerowy

Jak wybrać kask rowerowy? Na co zwrócić uwagę?

Kask rowerowy to konieczny element wyposażenia każdego rowerzysty. Choć w Polsce nie ma obowiązku jazdy w kasku (w przeciwieństwie do wielu krajów europejskich, chociażby Czech), to zdrowy rozsądek podpowiada, aby jednak dla własnego bezpieczeństwa zainwestować w taką ochronę. Pytanie tylko, jak wybrać dobry kask rowerowy, aby nie tylko zminimalizować ryzyko obrażeń podczas upadku, ale także czuć się w nim komfortowo? Ile kosztuje porządny kask rowerowy? Na te pytania odpowiadamy w naszym poradniku.

Rodzaje kasków rowerowych

Pojęcie „kask rowerowy” jest bardzo szerokie i zawiera w sobie wiele różnych modeli, przeznaczonych do nieco innych celów. To zupełnie tak, jak z rowerami. Są pojazdy uniwersalne, wyczynowe, miejskie, do jazdy po lesie czy downhillu. Poniżej prezentujemy podstawowy podział kasków rowerowych:

  • Kaski MTB – prawdopodobnie najczęściej widywane na ulicach, ponieważ są wyjątkowo uniwersalne. Można je zakładać do jazdy rekreacyjnej, miejskiej, szosowej. Charakterystycznym elementem kasku MTB jest daszek przeciwsłoneczny, który z reguły da się odpiąć.
  • Kaski enduro – z wyglądu przypominają modele MTB, ale są nieco bardziej zabudowane, lepiej chronią głowę przed urazami (zwłaszcza w części potylicznej). Idealnie sprawdzają się podczas jazdy po leśnych duktach i bezdrożach.
  • Kaski full-face – jak sama nazwa wskazuje zakrywają głowę i twarz rowerzysty, zapewniają mu bardzo dobrą ochronę przed urazami. Z wyglądu przypominają kaski motocyklowe, ale są znacznie lżejsze. Mogą być stosowane razem z goglami. Kaski full-face wykorzystuje się podczas jazdy wyczynowej i ekstremalnej, w tym do downhillu (zjazd pełnym gazem ze wzniesienia).
  • Kaski szosowe – specyficzna, bardzo aerodynamiczna konstrukcja takiego kasku sprawia, że doskonale nadaje się on do szybkiej jazdy po dobrej nawierzchni. Kaski szosowe nie posiadają daszka, są ultralekkie i powinny być idealnie dopasowane do głowy rowerzysty.
  • Kaski typu BMX – nazywane również „orzeszkami”. Wywodzą się z kultury ulicznej, od początku były wykorzystywane przez amatorów trików i jazdy wyczynowej BMX-em. Sprawdzają się również podczas jazdy na rolkach czy deskorolce. Minusem „orzeszków” jest spora masa oraz zwykle kiepska wentylacja.
  • Kaski miejskie – w tym przypadku liczy się jedno: styl i wygoda. Kaski miejskie mają bardzo designerski wygląd, występują w przeróżnych kolorach, ale mają problemy ze skutecznym odprowadzaniem wilgoci – dlatego nie sprawdzają się podczas szybkiej czy długotrwałej jazdy.

Wybieramy kask rowerowy: które kryteria trzeba wziąć pod uwagę?

Gdy wiesz już, jaki rodzaj kasku rowerowego będzie dla Ciebie odpowiedni (zależy to od preferowanego stylu i warunków jazdy), to możesz przystąpić do etapu poszukiwań dobrego modelu. Tutaj ważna zasada: kasku rowerowego nie powinno się kupować przez Internet bez wcześniejszego przymierzenia. Pamiętaj, że ten element ma Ci zapewnić bezpieczeństwo, ale nie może powodować dyskomfortu. Dlatego zalecamy, aby wcześniej wybrać się do sklepu stacjonarnego, a ewentualnie później dokonać zakupu online.

Istnieje wiele kryteriów wyboru kasku rowerowego. W praktyce warto skupić się na 4 z nich. Oto one:

  1. Rozmiar – bezwzględnie najważniejsza kwestia. Jeśli kask jest za mały lub za duży, to możesz zapomnieć o wygodzie podczas jazdy, a tym bardziej o skutecznej ochronie głowy. Kask rowerowy musi być perfekcyjnie dopasowany do głowy rowerzysty. Owszem, obecnie standardem są paski regulacyjne, jednak mają one ograniczony zakres rozszerzania i zwężania skorupy. Ponadto sama średnica kasku to jeszcze nie wszystko. Liczy się też głębokość osadzenia na głowie, czego nie da się sprawdzić na odległość.
  2. Wentylacja – to nieprawda, że w kasku rowerowym trzeba się bardziej pocić. Dobrze dobrany kask zapewnia bardzo wysoki komfort i właściwie można o nim zapomnieć już po przejechaniu kilkuset metrów. Wybierając kask zwróć uwagę na liczbę i wielkość otworów wentylacyjnych. Nie ma to aż tak dużego znaczenia przy jeździe rekreacyjnej, spacerowej, ale jeśli urządzasz sobie wielokilometrowe przejażdżki i lubisz ostro pedałować, to wybierz kask gwarantujący efektywne odprowadzanie wilgoci.
  3. Waga – im lżejszy, tym lepszy. Kaski z wysokiej półki zwykle ważą około 250-300 gramów, co jest znakomitym wynikiem gwarantującym świetny komfort podczas jazdy. Najtańsze kaski są nawet dwukrotnie cięższe i uwierz, że po przejechaniu np. 20 kilometrów daje się to we znaki.
  4. Dodatkowe wyposażenie – fajnym i przydatnym gadżetem będzie tylna lampka ostrzegawcza, najlepiej na baterie. Zawsze zwiększa to bezpieczeństwo rowerzysty podczas jazdy po zmroku. Warto również zwrócić uwagę, czy producent dodaje do kasku siatkę ochroną przeciwko owadom oraz pokrowiec do wygodnego i bezpiecznego przechowywania.

Jaki kupić kask rowerowy dla dziecka?

W praktyce należy się kierować dokładnie tymi samymi kryteriami – oczywiście pamiętając, aby kask podobał się dziecku wizualnie (zachęci to pociechę do każdorazowego zakładania kasku przed jazdą, a wcześnie wypracowany nawyk zaprocentuje w przyszłości). W przypadku kasku dla dziecka nawet nie rozważamy zakupu na odległość: trzeba pójść z pociechą do sklepu i poświęcić kilkanaście minut na dopasowanie idealnie leżącego modelu.

Uwaga!

Nie ulegaj pokusie kupienia dziecku kasku „na zapas”, czyli zbyt dużego. Wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych rocznie raczej nie zrujnuje Twojego budżetu.

Popularni producenci kasków rowerowych

Marka producenta kasku jest o tyle istotna, że czołowe firmy nie pozwalają sobie na jakościowe wpadki i inwestują sporo pieniędzy w dokładne testy wytrzymałościowe. Nie oznacza to jednak, że musisz od razu wydać kilkaset złotych na kask z najwyższej półki. Dobrze dopasowany, solidny kask mniej renomowanej marki (byle kupiony w polskim sklepie, a nie np. na AliExpress) również zapewni Ci wysoki poziom ochrony.

Marki, które są godne zaufania, to:

  • Scott
  • Lazer
  • Author
  • Uvex
  • Bluegrass
  • Abus
  • Giro
  • Giant

Ceny kasków rowerowych

Ceny porządnych kasków rowerowych dla dorosłych i dla dzieci zaczynają się od około 60 złotych – za model MTB. Jeśli celujesz w kask szosowy renomowanej marki, to musisz zwiększyć budżet do minimum 200 złotych.

Pamiętaj również o bardzo ważnej, a często bagatelizowanej kwestii: po każdym upadku, który skończył się uderzeniem głową (z kaskiem) w przeszkodę, kask należy dla własnego bezpieczeństwa wymienić, ponieważ jego struktura mogła zostać naruszona.

Kliknij by ocenić
[Suma: 0 Średnia: 0]
1 komentarzy w artykule: “Jak wybrać kask rowerowy – jak kask rowerowy kupić? Wybieramy dobry kask rowerowy
  1. Nigdy nie lubiłem zakładać kasków rowerowych, aż nie trafiłem na kask marki Abus. Jego największą zaletą jest to, że jest lekki i dzięki temu zapewniony mam wysoki komfort jazdy i odpowiednią wentylację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *