Jak wybrać wózek dla dziecka – jaki wózek dla dziecka kupić? Wybieramy dobry wózek dla dziecka

Jaki wózek dla dziecka kupić? Garść porad dla przyszłych rodziców (i dziadków)

Fantastyczna wiadomość o zbliżających się narodzinach dziecka uruchamia również całą lawinę zmartwień. Przyszli rodzice muszą się przygotować na powitanie potomka, także pod względem finansowym. Obowiązkowym etapem jest skompletowanie wyprawki, a jej najważniejszy element to oczywiście wózek. Większość niedoświadczonych rodziców jest w kropce i gubi się w rynkowej ofercie, nie wiedząc za bardzo, jak kupić dobry wózek dla dziecka. Czas więc usystematyzować wiedzę i podjąć rozsądną decyzję. Wiele przydatnych wskazówek znajdziecie w naszym poradniku.

Wybieramy wózek dla dziecka: od czego trzeba zacząć?

Oczywiście od ustalenia, jaki rodzaj wózka właściwie Was interesuje. To już zależy od tego, czy szukacie pierwszego „pojazdu” dla spodziewanej pociechy, czy może kolejnego, bo dziecko wyrosło już z dotychczasowego wózka.

Podstawowy podział wózków dla dzieci prezentuje się następująco:

 • Wózki wielofunkcyjne – cieszą się największą popularnością wśród rodziców, ponieważ gwarantują bardzo dużą uniwersalność i niezłą wygodę. W tej kategorii można wyróżnić wózki 2w1 (funkcja głęboka i spacerowa) oraz 3w1 (dodatkowo nosidełko, czyli pierwszy fotelik samochodowy dla maluszka). Wózki wielofunkcyjne mają tę zaletę, że wystarczają na bardzo długo. Dziecko może korzystać z wózka nawet do ukończenia drugiego roku życia. Po roku zwykle przechodzimy z funkcji wózka głębokiego na spacerową, co zajmuje kilka chwil.
 • Wózki spacerowe – tutaj również można wyróżnić kilka rodzajów wózków, przede wszystkim obszerne spacerówki z dużymi (często pompowanymi) kołami oraz popularne parasolki. Te drugie mają tę zaletę, że po złożeniu zajmują bardzo mało miejsca. Niespecjalnie jednak nadają się do spacerowania po nierównej nawierzchni z uwagi na małe kółka i niestabilną konstrukcję. Stąd parasolki stopniowo są wypierane przez większe spacerówki, które po prostu oferują lepszą funkcjonalność.
 • Wózki klasyczne – nazywane również gondolami. Powoli wraca moda na takie wózki, które oferują tylko jedną funkcję i posłużą od urodzenia dziecka do maksymalnie skończenia przez nie roku. Później rodzice muszą zainwestować w spacerówkę. Popularność klasycznych wózków jest efektem mody na styl retro, lansowany przez celebrytów i „gwiazdy” z Instagrama.

Poza głównym nurtem warto jeszcze wspomnieć o innych rodzajach wózków, mniej popularnych, za to idealnie odpowiadających na potrzeby konkretnych grup docelowych. Mamy tutaj na myśli:

 • Wózki do biegania (joggingowe) – najczęściej trójkołowe, które są świetnym wyborem dla rodziców chcących zachować formę fizyczną nawet po narodzinach dziecka.
wózki biegowe
 • Wózki bliźniacze – jak łatwo się domyślić są przeznaczone dla rodziców, którym urodziły się bliźnięta. Taki wózek kapitalnie rozwiązuje problem wspólnych spacerów.
wózki bliźniacze
 • Wózki dla trojaczków – ta sama sytuacja, co w przypadku wózka bliźniaczego, ale do potęgi trzeciej.
wózek dla trojaczków

W sprzedaży można również znaleźć wózki dla dzieci sygnowane przez znane marki… motoryzacyjne. Przykładem są wózki BMW, które kosztują krocie, ale to nie stanowi problemu dla klientów marki, chcących podkreślać swoje przywiązanie do niej również na tak prozaicznej płaszczyźnie.

Jak kupić dobry wózek dziecięcy? O czym nie można zapomnieć?

Gdy ustalicie już, jaki rodzaj wózka jest dla Was (i oczywiście dziecka) optymalny, możecie przejść do szczegółów i ocenić wstępnie wyselekcjonowane modele pod kątem czysto praktycznym. Pierwszą rzeczą, na którą trzeba zwrócić szczególną uwagę, jest rozmiar wózka. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku wózka wielofunkcyjnego lub gondolowego. Jeśli dziecko urodziło się lub wiadomo, że urodzi się duże, nie ma sensu inwestować w wózek z gondolą o długości np. 70 centymetrów, ponieważ pociecha momentalnie z niej wyrośnie.

Kółka – to bardzo ważny element, w praktyce decydujący o wygodzie korzystania z wózka. Obecnie standardem są kółka skrętne, choć nadal można natknąć się na wózki z kółkami stałymi, za to dużymi i pompowanymi. Są one charakterystyczne nie tylko dla wózków retro. Kółka nieskrętne wbrew pozorom mogą być całkiem praktyczne, ponieważ ich niewątpliwą zaletą jest trwałość i odporność na pokonywanie wysokich krawężników czy dziur.

kółka w wózku dziecięcym

Kolejną kwestią godną uwagi jest jakość materiału, z jakiego zostało wykonane poszycie wózka. Powinien on być zarówno łatwy w czyszczeniu (sprawdzamy, czy tapicerkę da się zdjąć do prania!), ale także odporny na utratę koloru i dobrze chroniący dziecko przed wiatrem. W najtańszych wózkach stosuje się poszycie niskiej jakości, które nie wytrzymuje codziennej eksploatacji, a do tego może nawet wywoływać reakcję alergiczną (sztuczny skład, nietolerowany barwnik etc.).

Jeśli rodzice z góry wiedzą, że będą chodzić z dzieckiem na spacery np. do lasu czy po nierównych chodnikach, a tym bardziej drogach gruntowych, powinni zwrócić baczną uwagę na amortyzację. Producenci różnie rozwiązują tę kwestię. Spotyka się amortyzatory w kółkach, amortyzatory gazowe, sprężynowe, a nawet system oparty na wahaczach lub klasycznych pasach.

Na co się zdecydować? Sugerujemy wizytę w salonie z wózkami i przetestowanie poszczególnych rozwiązań pod kątem stopnia amortyzacji. Przykładowo: skórzane pasy świetnie sprawdzają się, gdy trzeba ukołysać dziecko do snu, ale będą dość problematyczne podczas spacerów po idealnie równej nawierzchni (wózek może nieprzyjemne „podskakiwać” i być mało skrętny).

Wizyta w salonie będzie również bardzo wskazana, jeśli pomiędzy rodzicami występuje duża różnica wzrostu. Chodzi o to, aby sprawdzić, który wózek jest wygodny w prowadzeniu zarówno dla osoby wyższej, jak i niższej. Regulowana rączka nie zawsze rozwiązuje ten dylemat.

Z kolei takie kwestie, jak kolorystyka i dodatkowe akcesoria, zostawiamy sobie na sam koniec, ponieważ nie mają one istotnego wpływu na bezpieczeństwo oraz komfort dziecka.

Producenci wózków dla dzieci

Cieszy fakt, że wśród polecanych producentów dominują firmy polskie. Nasz kraj faktycznie jest wózkowym zagłębiem, a produkty znad Wisły są cenione także na Zachodzie. Warto tutaj wspomnieć o takich firmach, jak:

 • Jedo
 • Caretero
 • Riko
 • Tako
 • X-Lander
 • Navington

Jeśli chodzi o zagraniczne marki, to godne polecenia są chociażby Thule, Mutsy, Cybex czy Mamas & Papas.

Ile trzeba zapłacić za dobry wózek dziecięcy?

Cena wózka dziecięcego zależy przede wszystkim od jego rodzaju oraz marki producenta. Najtańszą parasolkę dobrej firmy można kupić już za około 350 złotych. Nieco więcej będzie kosztować większa spacerówka – tutaj ceny zaczynają się od około 750 złotych. Na spory wydatek muszą się natomiast przygotować rodzice szukający wózka wielofunkcyjnego – najtańsze modele 2w1 kosztują od 900 złotych, ale szukając dobrej jakości trzeba sobie zarezerwować kwotę przynajmniej 1500 złotych.

Kliknij by ocenić
[Suma: 0 Średnia: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *