Jak wybrać młynek do kawy – jaki młynek do kawy kupić? Wybieramy dobry młynek do kawy

Jaki młynek do kawy kupić? Pomagamy w wyborze

Nie ma to jak aromat mocnej  kawy o poranku – najlepiej takiej, która została świeżo zmielona. Idylliczna wizja rozpoczęcia dnia może zostać łatwo urzeczywistniona dzięki własnemu młynkowi do kawy. Zakup takiego urządzenia nie nadwyręży przesadnie Twojego budżetu domowego, a jeśli jesteś kawoszem, to taka inwestycja da Ci mnóstwo radości. Wcześniej jednak musisz znaleźć dla siebie odpowiedni sprzęt, a uwierz, że jest w czym wybierać. W naszym poradniku podpowiadamy, jaki młynek do kawy kupić i na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Wybieramy dobry młynek do kawy: dlaczego warto?

Młynek do kawy nie jest sprzętem pierwszej potrzeby, ale osoby, które już go posiadają, raczej nie wyobrażają sobie bez niego życia. Gotowa kawa nigdy nie jest tak aromatyczna, jak świeżo zmielona, co ma znaczenie dla ludzi delektujących się smakiem i zapachem „małej czarnej”. Ciekawostką jest również fakt, że świeżo zmielona kawa zawiera najwięcej cennych składników odżywczych oraz jest mocniejsza, dzięki czemu lepiej pobudza.

Poranne mielenie i parzenie kawy może stać się codziennym rytuałem, który działa uspokajająco i sprawia sporo radości. Najważniejsze jest jednak to, że żadna, nawet najlepsza zmielona kawa kupiona w sklepie nie zagwarantuje takiego smaku i aromatu, jak ta przygotowana we własnej kuchni.

Nie bez znaczenia są też względy praktyczne. Kawa ziarnista, wymagająca samodzielnego zmielenia, jest z reguły nieco tańsza od tej gotowej do zaparzenia. Ponadto posiadając własny młynek do kawy można ją kupować na bieżąco, w mniejszych porcjach, eliminując tym samym ryzyko zwietrzenia produktu.

Własny młynek do kawy pozwala również w znacznym stopniu decydować o aromatyczności i mocy napoju. Wystarczy ustawić preferowaną grubość mielenia, o ile oczywiście wybrany model posiada taką funkcję.

To warto wiedzieć

Samodzielnie zmielona kawa może być parzona tradycyjnie (poprzez zalanie jej wrzątkiem w kubku), przygotowana w kawiarce czy w ekspresie.

Jak wybrać młynek do kawy? Zacznijmy od podstaw

Chcąc kupić dobry młynek do kawy przede wszystkim musisz zdecydować się na konkretny rodzaj tego urządzenia. Młynki dostępne na rynku znacznie się od siebie różnią – nie tylko ceną, ale także funkcjonalnością i oczywiście mechanizmem działania.

Podstawowy podział młynków znajdziesz poniżej:

  • Ręczne młynki do kawy – jak nietrudno się domyślić, takie urządzenie nie posiada żadnego silnika, dlatego aby zmielić kawę trzeba użyć siły własnych rąk. Służy do tego korba – obracając ją wprawiamy w ruch żarna, które mielą ziarna kawy. Zaletą ręcznych młynków jest ich bezawaryjność. Prosty mechanizm sprawia, że praktycznie nie ma się tutaj co zepsuć, dzięki czemu młynek może służyć wiele lat. Wada? Ziarna są mielone dość grubo, co nie każdemu przypadnie do gustu.
  • Elektryczne młynki do kawy – cieszą się bardzo dużą popularnością ze względu na łatwość obsługi. Młynek elektryczny posiada silnik, który napędza żarna. W niektórych modelach można wybrać stopień zmielenia. Warto przy tym wiedzieć, że młynki elektryczne dzielą się na dwa podstawowe rodzaje:

Młynki udarowe

Nazywane także nożowymi lub ostrzowymi. Są najtańsze spośród modeli elektrycznych, ale nie ma w nich możliwości ustawienia stopnia zmielenia kawy. Ziarna są cięte ostrymi nożykami, co wiele osób uzna za wadę. Procesowi temu towarzyszy bowiem dość wysoka temperatura, w efekcie czego ziarna mogą się nadmiernie nagrzewać, a to odbija się na ich jakości. Z tego powodu rosnącą popularnością cieszą się inne młynki elektryczne.

Młynki żarnowe

W tych młynkach zamiast nożyków stosuje się napędzane elektrycznie żarna. Ma to tę zaletę, że ziarna kawy nie są rozcinane, ale rozgniatane, dzięki czemu nie wytwarza się wysoka temperatura. Gotowy napój jest bardziej aromatyczny i smaczniejszy. Nieprzypadkowo w najlepszych ekspresach do kawy zawsze stosuje się młynki żarnowe. Warto również podkreślić, że wiele dostępnych modeli młynków posiada funkcję regulacji stopnia zmielenia ziaren.

Jaki młynek do kawy kupić? Co jest ważne przy wyborze?

Gdy już zdecydujesz się na konkretny rodzaj młynka do kawy, pozostanie Ci jeszcze sprawdzenie, czy wstępnie wytypowane modele spełnią Twoje oczekiwania. Wpływ na to ma wiele elementów, często zupełnie bagatelizowanych na etapie zakupu.

Pierwszą kwestią godną rozważenia jest moc silnika, jeśli oczywiście chcesz kupić elektryczny młynek do kawy. Im będzie ona wyższa, tym krócej będzie trwać proces mielenia ziaren, co ma znaczenie o poranku.

Bardzo przydatna jest wspomniana już funkcja regulacji stopnia zmielenia ziaren. Jeśli dwie osoby preferują kawę o różnym poziomie mocy i aromatyczności, to młynek z regulacją będzie wręcz niezbędny.

Ważne jest, aby kupić młynek do kawy z niewielką prędkością obrotową. Im wolniej mielona jest kawa, tym lepsza będzie jej jakość – unikamy w ten sposób ryzyka przypalenia ziaren.

Z punktu widzenia rodziny, w której poranną kawę wypijają co najmniej dwie osoby, ważna będzie również pojemność młynka. Im większy zbiornik na ziarna, tym szybciej przygotujemy dwie filiżanki aromatycznego napoju.

Producenci młynków do kawy

Młynki do kawy produkują przede wszystkim te firmy, które mają w swojej ofercie ekspresy ciśnieniowe. Wśród godnych polecenia marek warto wymienić chociażby:

  • Philips-Saeco
  • DeLonghi
  • Krups

Oczywiście młynki do kawy znajdziemy również w ofercie popularnych producentów sprzętu AGD, by wymienić Bosch, AEG czy Sencor. Są także firmy, które specjalizują się w produkcji młynków i tutaj na szczególną uwagę zasługują marki Hario, Graef czy Nivona.

Cena młynka do kawy, czyli ile kosztuje dobry młynek do kawy?

Wachlarz cenowy jest naprawdę bardzo szeroki. Najprostsze młynki ręczne można kupić już za kilkanaście złotych, jednak na rynku są dostępne również modele designerskie, wykonane z materiałów bardzo wysokiej jakości, które potrafią kosztować około 1000 złotych.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku młynków elektrycznych, gdzie najtańsze modele udarowe są dostępne od około 30 złotych, a najdroższe młynki żarnowe kosztują kilka tysięcy złotych. Dobrej jakości można już jednak oczekiwać dysponując kwotą około 250 złotych.

Kliknij by ocenić
[Suma: 0 Średnia: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *