Jak wybrać gitarę – jaką gitarę kupić? Wybieramy dobry gitarę

Jaką gitarę kupić na początek? Co wziąć pod uwagę?

Umiejętność gry na gitarze nie jest dziś tak rozpowszechniona, jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Powodem jest to, że młodzi ludzie bardzo rzadko spotykają się przy ognisku, a muzyki mogą posłuchać w każdej chwili – od czego jest Spotify? Z drugiej jednak strony wciąż nie brakuje osób, które chcą się nauczyć grać na gitarze, czy to dla własnej satysfakcji, czy wiążąc z tym artystyczną przyszłość. Pierwszym krokiem powinno być oczywiście kupienie instrumentu. I tutaj niestety zaczynają się schody. W naszym poradniku podpowiadamy, jaką gitarę kupić na początek, skupiając się na modelach akustycznych i klasycznych.

Gitara akustyczna a gitara klasyczna: na czym polega różnica?

Większość osób, które nigdy nie miały do czynienia z grą na gitarze, zupełnie nie odróżnia tych instrumentów. Tymczasem nie można ich ze sobą utożsamiać. W poniższej tabelce zamieściliśmy najważniejsze różnice między gitarą akustyczną a gitarą klasyczną:

Cecha Gitara akustyczna Gitara klasyczna
Rodzaj strun Metalowe Nylonowe, z czego 3 struny posiadają metalowy oplot
Technika gry Zalecane korzystanie z kostki gitarowej Idealna do grania akordów gołymi palcami
Konstrukcja Dłuższy i węższy gryf wzmocniony prętami Lżejsza konstrukcja bez wzmocnień, szeroki gryf
Brzmienie Z przewagą tonów wysokich, nieco metaliczne Dominują tony średnie i niskie, dźwięk jest delikatny
Komfort grania Metalowe struny mogą ranić palce, gitara jest dość ciężka Nylonowe struny są bardzo komfortowe, nie ranią palców, łatwo się w nie uderza, gitara jest przy tym dość lekka
Cena instrumentu Droższa od gitary klasycznej Tańsza od gitary akustycznej

Tylko na podstawie tego zestawienia możemy więc ocenić, że mamy do czynienia z dwoma różnymi instrumentami, choć należącymi do tej samej rodziny. Jest to o tyle ważne, że osoby zupełnie początkujące, które dopiero będą się uczyć gry, powinny wybrać gitarę klasyczną, umiejąc odróżnić ją od akustycznej.

Wybieramy dobrą gitarę dla początkującego: dlaczego warto postawić na klasyczną?

Gitara klasyczna to lepszy wybór dla osób uczących się grać, ponieważ jest o wiele przyjaźniejsza dla użytkownika – jakkolwiek dziwnie to nie brzmi. Przede wszystkim zwracamy uwagę na struny. Nylonowe nie ranią palców, szarpanie ich nie sprawia bólu, dzięki czemu nie ma potrzeby używania kostki.

Wśród zawodowych gitarzystów funkcjonuje również teoria, że ten, kto nauczy się świetnie grać na gitarze klasycznej, nie będzie mieć później problemu z opanowaniem „akustyka” oraz gitary elektrycznej. Jest to więc bardzo dobra szkoła gitarowego rzemiosła. Zwłaszcza, że szeroki gryf gitary klasycznej ułatwia opanowanie podstawowych chwytów.

Jeśli chodzi o brzmienie, to tutaj oczywiście wszystko sprowadza się do indywidualnego gustu. Faktem jest natomiast, że gitara klasyczna brzmi dostojniej, łagodniej, jest też odrobinę cichsza, co stanowi istotny argument z punktu widzenia pozostałych domowników, muszących znosić pierwsze próby początkującego gitarzysty.

Warto wiedzieć

Gitary klasyczne występują w rozmiarach dla dorosłych i dla dzieci. Pierwsze z nich najczęściej są oznaczone jako 4/4, drugie natomiast to 3/4.

Gitary klasyczne dzielą się też na modele przeznaczone do różnego stylu gry. Mamy więc gitary typu cutaway (z charakterystycznym wycięciem, które ułatwia dostęp palcami do dalszych progów) czy gitary flamenco z węższym i płytszym pudłem rezonansowym.

Ile kosztuje gitara klasyczna?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, dużą zaletą gitar klasycznych jest to, że są nieco tańsze od tych akustycznych. Proste modele niezbyt uznanych producentów można kupić już za około 120-130 złotych. Jeśli jednak celujemy w model gwarantujący bardzo dobre brzmienie i łatwe strojenie, to trzeba będzie sięgnąć nieco głębiej do kieszeni.

Gitary klasyczne takich marek, jak Yamaha, Harley Benton czy Taylor potrafią kosztować grubo powyżej kilku tysięcy złotych. Marzeniem wielu gitarzystów jest posiadanie „wiosła” marki Ramirez – tutaj jednak ceny spokojnie przekraczają 5000 złotych.

Jaką gitarę akustyczną kupić?

Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz inwestować w gitarę klasyczną, to naturalnym wyborem będzie model akustyczny. Metalowe struny oczywiście wymuszają stosowanie kostki, choć nie brakuje „twardzieli” grających gołymi palcami. Jest to jednak gotowy przepis na bolesne obtarcia.

Na gitarze akustycznej gra się przede wszystkim akordami, dlatego świetnie sprawdzają się one w tworzeniu muzyki wpadającej w ucho (popularnej, rozrywkowej). Nauka gry na gitarze akustycznej nie jest trudna, można się tutaj posiłkować niezliczonymi poradnikami i kursami dostępnymi w Internecie. Po opanowaniu podstawowych chwytów można się już pokusić o tworzenie własnych kompozycji.

Gitary akustyczne także dzielą się na poszczególne modele, by wymienić chociażby gitary typu dreadnought (z głębokim pudłem rezonansowym, co przekłada się na donośne brzmienie) czy gitary typu Ovation z dodatkowymi otworami rezonansowymi. Jeśli chcesz grać naprawdę głośno, w zbliżony sposób do gitarzystów rockowych i metalowych, postaw na model typu jumbo z dużym i głębokim korpusem.

Ile kosztuje gitara akustyczna?

Mamy tutaj do czynienia z podobną sytuacją, jaka ma miejsce w świecie gitar klasycznych. Cena instrumentu zależy przede wszystkim od renomy producenta. Tak zwane „no name’y” można spokojnie kupić za około 150 złotych – będą dobre na początek, ale nie należy się po nich spodziewać świetnego brzmienia.

Porządna gitara akustyczna, wcale nie topowego producenta, to wydatek rzędu od około 350 złotych. Popularne marki to: Harley Benton, Yamaha, Fender, Epiphone. Z kolei jednym z najbardziej cenionych producentów gitar akustycznych (ale też elektrycznych) jest firma Gibson. Tutaj jednak ceny mogą zwalać z nóg, bo bez problemu da się znaleźć modele za grubo ponad 10.000 złotych.

Na koniec zadajmy sobie jeszcze pytanie: czy w ogóle warto kupić gitarę? Jeśli ten pomysł od dawna chodzi Ci po głowie, to odpowiedź jest oczywista. Najwyraźniej coś ciągnie Cię do grania na „wiośle”, dlatego czas najwyższy zrealizować plan. Gra na gitarze jest świetnym sposobem na odstresowanie się, a poza tym po opanowaniu kilku chwytów na pewno będziesz gwiazdą każdej imprezy w gronie znajomych.

Kliknij by ocenić
[Suma: 0 Średnia: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *