Jak wybrać alkomat – jaki alkomat kupić? Wybieramy dobry alkomat

Jaki alkomat kupić? Poradnik zakupowy nie tylko dla kierowców

Te dane mogą szokować. Co trzeci polski kierowca przyznaje się, że mógł kiedyś prowadzić samochód pod wpływem alkoholu. Jednocześnie z szacunków policji wynika, że tylko około 10% zmotoryzowanych złapanych na jeździe na podwójnym gazie, wypiło alkohol bezpośrednio przed zajęciem miejsca za kierownicą. Wynika z tego, że nawet 90% takich przypadków dotyczy osób jadących na kacu. Podstawowa zasada brzmi: po zakrapianej imprezie należy odczekać przynajmniej dobę zanim wsiądzie się za kółko. Aby zyskać pewność, że można już prowadzić, warto natomiast zainwestować w alkomat. Oferta tego typu urządzeń jest ogromna i łatwo można się w niej pogubić. Nasz poradnik ułatwi podjęcie decyzji. Podpowiadamy, jaki alkomat kupić, by móc mu w pełni zaufać.

Pierwsze pytanie: jak właściwie działa alkomat?

Każdy, komu choć raz w życiu zdarzyło się „dmuchnąć w balonik”, dobrze zna zasadę działania alkomatu. Pozostałym wyjaśniamy: urządzenie jest wyposażone w jednorazowy ustnik, w który badana osoba musi energicznie dmuchnąć – w zależności od rodzaju urządzenia przez kilka lub kilkanaście sekund.

Po kilku chwilach alkomat daje wynik zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Nie jest on tak precyzyjny, jak w przypadku badania krwi, ale pozwala w bardzo dużym przybliżeniu określić, czy dana osoba jest w stanie zasiąść za kierownicą lub rozpocząć pracę.

Warto w tym miejscu zadać pytanie: w jaki sposób dany alkomat określa stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu? To już zależy od konkretnego urządzenia i tę informację bezwzględnie trzeba wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji, jaki alkomat kupić. Obecnie na rynku dominują trzy rodzaje alkomatów:

  • Z sensorem półprzewodnikowym – takie rozwiązanie znajdziemy w najtańszych alkomatach, a co za tym idzie, nie gwarantuje ono zadowalającej skuteczności. Przede wszystkim sensor półprzewodnikowy jest bardzo wrażliwy na wszelkie czynniki mogące zakłamać uzyskany wynik. W praktyce wystarczy, że użytkownik przed badaniem wypali papierosa, by pomiar był mocno nieprecyzyjny.
  • Z sensorem elektrochemicznym – to rozwiązanie wykorzystuje większość dobrych alkomatów ze średniej półki cenowej. Co ciekawe, sensor elektrochemiczny jest stosowany również w alkomatach policyjnych. Bardzo dużą zaletą tego rozwiązania jest wykluczenie wpływu czynników zewnętrznych na uzyskany wynik.
  • Z sensorem spektrofotometrycznym – wspominamy o tym w formie ciekawostki, ponieważ takie rozwiązanie stosuje się wyłącznie w profesjonalnych, stacjonarnych alkomatach. Sensor spektrofotometryczny gwarantuje bardzo dokładny pomiar, dlatego uzyskane wyniki mogą służyć za dowód w sądzie.

Dlaczego warto kupić alkomat?

Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że alkomaty dające realistyczne wyniki pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu posiada tylko policja. Tutaj jednak wiele się zmieniło. Obecnie nie ma żadnego problemu z tym, aby kupić dobry alkomat do tzw. użytku konsumenckiego.

Ważne podczas wyboru alkomatu!

Takie urządzenie ma służyć wyłącznie celom informacyjnym. Wskazanie alkomatu nieposiadającego odpowiedniej homologacji nie daje podstawy do tego, aby np. zawalczyć przed sądem u podważenie odczytu dokonanego przez policję.

Alkomat konsumencki bez wątpienia jest bardzo przydatnym urządzeniem. Wykorzystuje się go w celu upewnienia się, że można już bezpiecznie i zgodnie z przepisami prowadzić samochód. Mnóstwo osób po kilku godzinach od zakończenia imprezy decyduje się wsiąść za kółko, nie mając pojęcia, że wciąż znajdują się pod wpływem alkoholu, sprowadzając ogromne zagrożenie dla siebie, swoich pasażerów oraz innych użytkowników dróg. Nie wspominając już o ryzyku utraty prawa jazdy.

Dobry alkomat przydaje się jednak nie tylko kierowcom. To wręcz podstawowe narzędzie dla osób, które dowodzą zespołem pracowników. Przykładem może być brygadzista, który dopuszcza do pracy robotników budowlanych. Musi on mieć pewność, że żaden z członków zespołu nie znajduje się pod wpływem alkoholu, a tym samym nie naraża siebie i innych na niebezpieczeństwo.

Wybieramy dobry alkomat: na co zwrócić szczególną uwagę?

Podstawowym kryterium wyboru alkomatu powinien być oczywiście rodzaj zastosowanego czujnika (sensora), które opisaliśmy wcześniej. Biorąc jednak pod uwagę, że zdecydowana większość sensownych alkomatów posiada sensor elektrochemiczny, konieczne jest zwrócenie uwagi na jeszcze inne parametry urządzenia.

Osoby chcące kupić najlepszy alkomat w rozsądnej cenie powinny poszukać w specyfikacji informacji na temat wielkości czujnika – zwykle jest ona określana hasłem „zakres błędu”. Co oczywiste, im większa tolerancja, tym mniej poważnie można traktować uzyskane wyniki.

Rada podczas wyboru alkomatu

Aby rzeczywiście móc zaufać urządzeniu, a nie tylko zafundować sobie zabawkę, należy wybrać alkomat z dopuszczalnym zakresem błędu do 0,1 promila.

Kolejną kwestią wartą odnotowania jest tryb pracy. Na rynku znajdziemy alkomaty pracujące w trybie aktywnym oraz pasywnym. Te pierwsze wymagają dmuchnięcia w ustnik i jest to metoda dokładniejsza, niż samo zbliżenie ust do urządzenia.

Czujnik przepływu powietrza – to kolejny element, który znajdziemy w dobrych alkomatach. Zadaniem tego czujnika jest poinformowanie użytkownika, że wydmuchał wymaganą ilość powietrza (zwykle jest to sygnalizowane dźwiękiem). Dzięki temu można uzyskać wiarygodny wynik.

Zakres pomiaru określa, jaką minimalną i maksymalną zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu może stwierdzić dane urządzenie. W tańszych alkomatach będzie to od 0 do 2 promili, natomiast w droższych nawet do 6-7 promili.

Bardzo ważną cechą, którą należy przeanalizować przed zakupem alkomatu, jest liczba pomiarów. Każde urządzenie prędzej czy później się zużyje – oczywiście warto zainwestować w takie, które posłuży jak najdłużej.

Każdy dobry alkomat powinien również posiadać wbudowany wyświetlacz cyfrowy, za pośrednictwem którego użytkownik może odczytać wynik pomiaru. W tanich urządzeniach stosuje się jedynie wskaźnik diodowy, co jest mało precyzyjne i na dłuższą metę niezbyt przydatne.

Producenci alkomatów

Na polskim rynku wiodącą pozycję w kategorii alkomatów konsumenckich mają marki Xblitz, Alkohit, Alcofind, AlcoDigital oraz DA. Są to najczęściej urządzenia wyposażone w sensor elektrochemiczny, dostępne w średnim przedziale cenowym.

Ile kosztuje dobry alkomat?

Jeśli ma to być urządzenie wystarczająco precyzyjne, wygodne w obsłudze, a do tego trwałe, należy się przygotować na wydatek rzędu od 200 do 400 złotych. Będzie to alkomat elektrochemiczny, z cyfrowym wyświetlaczem i wykonany z porządnych materiałów. Najtańsze alkomaty z sensorem półprzewodnikowym można kupić już za 40-50 złotych – należy je jednak traktować w kategorii raczej urządzeń tylko sugerujących, by nie siadać za kółkiem. Na koniec warto wspomnieć, że ogromny wpływ na cenę alkomatu ma to, czy urządzenie posiada atest. Jeśli tak, to możemy mieć pewność, że uzyskane wyniki są wiarygodne i należy im zaufać np. planując podróż samochodem.

Kliknij by ocenić
[Suma: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *