
Wybieramy dobrą pralkę. Na te rzeczy zwróć uwagę!
Pralka bez wątpienia może być zaliczona do kategorii niezbędnego sprzętu domowego. O ile singiel może sobie jeszcze bez niej jakoś poradzić (są przecież pralnie), o tyle rodzina z dziećmi zwyczajnie musi ją mieć. Czasy, gdy pralki pracowały bezawaryjnie po 20-30 lat bezpowrotnie minęły. Obecnie ten sprzęt wymienia się ze znacznie większą częstotliwością. Na co zatem należy zwrócić uwagę wybierając nową pralkę? Lista rzeczy do „odhaczenia” jest całkiem długa, dlatego zachęcamy do uważnej lektury.
Jak wybrać pralkę? Od czego zacząć?
Najważniejsze jest określenie własnych potrzeb. Zupełnie inna pralka będzie odpowiednia dla singla, bezdzietnej pary, seniora, rodziny z jednym, dwojgiem, trojgiem czy pięciorgiem dzieci, właścicieli kilku psów i kotów etc. Producenci doskonale o tym wiedzą i oferują nam najróżniejsze modele pralek ściśle dopasowane do preferencji posiadacza.
Wybierając pralkę należy więc zacząć od odpowiedzenia sobie na kilka ważnych pytań:
- Jak często będzie użytkowana?
- Ile rzeczy jednorazowo będziemy chcieli w niej wyprać?
- Czy w domu mieszkają alergicy?
- Czy korzystamy z kanalizacji, a może własnego szamba?
- Ile płacimy za wodę i energię elektryczną?
- Z jakich programów piorących korzystamy obecnie i czy potrzebujemy innych?
Po udzieleniu odpowiedzi (ale szczerze) wybór pralki będzie już znacznie łatwiejszy, ponieważ uda się zawęzić krąg poszukiwań do kilku konkretnych modeli różnych producentów.
Jaką pralkę kupić, czyli najważniejsze cechy
Zdecydowanie najważniejszą cechą każdej pralki jest wsad, czyli to, ile rzeczy jednorazowo można w niej wyprać. Singiel czy bezdzietna para nie muszą na to zwracać aż tak dużej uwagi (no chyba, że kilka razy dziennie zmieniają garderobę), jednak w przypadku rodziny ilość wsadu ma decydujący wpływ na wybór konkretnego urządzenia. Generalnie im więcej, tym lepiej, choć pamiętajmy, że przekłada się to również na wyższe zużycie energii. Przyzwoitym minimum dla czteroosobowej rodziny będzie pralka z 6-kilogramowym wsadem. Na rynku są także dostępne pralki mogące pomieścić 10 i więcej kilogramów.
Rada
Warto pamiętać, że określając ilość wsadu producent ma na myśli już namoczone ubrania. Jeśli więc pralka ma np. 7 kilogramów wsadu, to nie oznacza, że można do niej wrzucić aż 7 kilogramów suchych rzeczy.
Bardzo istotne są również efektywność prania i odwirowywania, które producenci określają podobnie do klasy energetycznej. Najefektywniejsze pralki mogą się pochwalić wynikiem A+++. Taki sprzęt gwarantuje bardzo skuteczne usuwanie zabrudzeń i szybsze oraz dokładniejsze odwirowywanie ubrań.
Rodzaj ładowania: to kolejna rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę. Pralka może być ładowana od frontu (klasycznie) lub od góry. Wybór zależy głównie od tego, jaką ilością miejsca dysponujemy w pomieszczeniu, w którym ma docelowo stanąć urządzenie. Jeśli jest to ciasna łazienka, sugerujemy zainwestować w pralkę ładowaną od góry, ewentualnie klasyczną typu slim (40-45 cm głębokości).
Dodatkowo radzimy rozważyć, czy lepszym wyborem będzie pralka wolnostojąca czy do zabudowy. Ta druga świetnie sprawdzi się chociażby w kuchni – można ją ukryć w zabudowie meblowej, zyskując przestrzeń w łazience. Zaletą pralek do zabudowy jest nieco cichsza praca, a wadą – utrudniony serwis (fachowiec może policzyć więcej za naprawę).
Na pewno warto także sprawdzić, czy upatrzona pralka będzie mogła być serwisowana po okresie gwarancji. Chodzi tutaj o to, że coraz więcej pralek oferowanych na rynku posiada łożyska na stałe połączone z bębnem. Z kolei to właśnie łożyska są tym elementem, który stosunkowo często i szybko się zużywa. Jeśli nie ma możliwości ich wymiany bez bębna, to naprawa może się okazać nieopłacalna. Stąd dużą popularnością w naszym kraju cieszą się pralki z wymiennymi łożyskami.
Oczywiście nie zapominamy o programach, przy czym radzimy skupić się tylko na tych, z których na pewno będziemy korzystać. Bardzo przydatne programy to głównie Eco (długi, ale oszczędza wodę i prąd), dla alergików, łagodny oraz krótki. Z ciekawszych i najpraktyczniejszych funkcji, które powinna mieć nowa pralka, warto wymienić opóźnienie startu (można zaplanować, aby pralka rozpoczęła pracę np. w nocy lub pod nieobecność domowników).
Nowa pralka musi być oszczędna
Wybierając nową pralkę koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jej klasy energetyczne. Mamy tutaj do czynienia z urządzeniem, które będzie pracować co najmniej kilka razy w tygodniu, stąd koszty jego eksploatacji powinny być ważnym kryterium decyzyjnym.
Każda pralka sprzedawana w Polsce musi posiadać informację o rocznym zużyciu energii elektrycznej (wyrażonej w kWh) oraz wody (wyrażonej w litrach). Najoszczędniejsze są oczywiście pralki klasy A+++ dla obu tych parametrów i w taki sprzęt zdecydowanie warto zainwestować – różnica w cenie powinna się zwrócić w ciągu kilku lat.
Ile kosztuje nowa pralka?
Całkiem niezłą pralkę renomowanego producenta można dziś kupić już za 800-900 złotych, przy czym nie oczekujmy cudów: taki sprzęt nie będzie grzeszyć ani funkcjonalnością, ani pojemnością. Najtańsze pralki można polecić tylko singlom oraz bezdzietnym parom, które nie potrzebują dużego wsadu i kilkunastu programów.
Ceny modeli dla rodziny, a więc z wsadem minimum 6 kilogramów, zaczynają się od około 1100-1200 złotych. Jeśli zależy nam na nowoczesnych funkcjach, jak chociażby sterowanie smartfonem, to trzeba będzie sięgnąć jeszcze głębiej do portfela. Topowe modele pralek najbardziej renomowanych producentów spokojnie mogą kosztować powyżej 3000 złotych.
Osobną kategorię stanowią tzw. pralkosuszarki, czyli urządzenia 2w1. Tutaj ceny zaczynają się od około 1900 złotych, a więc trzeba wydać znacznie mniej niż w przypadku osobnego zakupu pralki i suszarki. Jest to opcja warta rozważenia, szczególnie przez osoby mieszkające w małym mieszkaniu, w którym brakuje miejsca na rozstawienie tradycyjnej suszarki.
Polecani producenci pralek
Grono najbardziej renomowanych i cieszących się największą popularnością producentów pralek jest niezmienne od wielu lat. Umieścimy w nim takie firmy, jak Bosch, Siemens, Gorenje, Electrolux, Whirlpool, Candy, Amica, LG, Samsung.
Półkę wyżej znajduje się legendarna marka Miele, której pralki uchodzą za niemal niezniszczalne. Problem w tym, że nawet podstawowe modele tej firmy nie są dostępne na kieszeń przeciętnego Polaka.
Właśnie jestem na etapie kupowania pralki, więc artykuł jak znalazł. Przyznam szczerze, że nie wiedziałem, że są na rynku pralki, w których nie można wymienić łożysk bez wymiany całego bębna. Dokonując wyboru pralki, zwrócę na to na pewno uwagę.