Jaki ekspres do kawy kupić? Pomagamy w wyborze.

Własny ekspres do kawy to marzenie wielu osób. Sprzęty, które do niedawna można było znaleźć tylko w eleganckich biurach, powoli trafiają pod strzechy, co jest oczywiście zasługą spadających cen. Mimo to nadal zakup dobrego ekspresu do kawy stanowi całkiem spory wydatek, dlatego decyzję o wyborze konkretnego modelu trzeba dokładnie przemyśleć. Na co zwrócić szczególną uwagę? Jaki ekspres do kawy kupić, by później nie żałować? Zapraszamy do lektury naszego poradnika.

Rodzaje ekspresów do kawy

Ekspresy do kawy dostępne na rynku dzielą się na trzy podstawowe kategorie:

  • Ekspresy przelewowe
  • Ekspresy ciśnieniowe
  • Ekspresy ciśnieniowo-przelewowe – łączą w sobie cechy dwóch pierwszych, stanowią rynkową awangardę i są rzadko wybierane

Rodzaj ekspresu, a właściwie technologia procesu przygotowania kawy, mają kluczowy wpływ na funkcjonalność urządzenia oraz – co najważniejsze – smak samego napoju. W grę wchodzą również duże różnice cenowe pomiędzy ekspresami przelewowymi i ciśnieniowymi.

Nic zatem dziwnego, że osoby, które nigdy wcześniej nie miały ekspresu, poruszają się po omacku, nie wiedząc za bardzo, na co zwrócić uwagę. Dlatego w dalszej części poradnika wymienimy zalety i wady poszczególnych rodzajów ekspresów.

Ważne

W naszym zestawieniu zabrakło jeszcze ekspresów kapsułkowych. Pominęliśmy je celowo, ponieważ są to urządzenia bardzo drogie w eksploatacji, choć bez wątpienia wygodne. Nie stanowią one jednak konkurencji dla „prawdziwych” ekspresów.

Ekspres przelewowy – jak to działa? Czy warto go kupić?

Ekspres przelewowy to zdecydowanie najprostsze urządzenie stworzone do zaparzania kawy. Dobrze kojarzą je wszystkie osoby, które w latach 90. i na początku XXI wieku pracowały w biurach zagranicznych korporacji. Ekspresy przelewowe nie zrobiły jednak większej kariery i dziś spotyka się je coraz rzadziej. Dlaczego? Za chwilę przejdziemy do ich wad.

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym właściwie jest ekspres przelewowy. To urządzenie składa się z kilku elementów, czyli: dzbanka, filtra (papierowego lub siatkowego), pojemnika na kawę i wodę oraz płyty grzewczej, która tę wodę podgrzewa. Sam proces zaparzania kawy jest prosty, podobnie jak konstrukcja ekspresu. Przekłada się to na bezawaryjność urządzenia i bardzo łatwą obsługę.

Zalety ekspresu przelewowego:

  • Tani w zakupie
  • Z jego obsługą poradzi sobie każdy
  • Stały dostęp do kawy gromadzonej w podgrzewanym dzbanku
  • Nie trzeba za każdym razem robić kawy dla każdej osoby
  • Niektóre ekspresy przelewowe nadają się też do zaparzania herbaty i mieszanek ziołowych

Na podstawie tych zalet można podejrzewać, że mamy do czynienia z urządzeniem idealnym. Tak jednak nie jest. Niska popularność ekspresów przelewowych nie wzięła się znikąd…

Wad urządzenia ekspresu przelewowego:

  • Nadaje się do przygotowania wyłącznie kawy mielonej
  • Proces przygotowania kawy trwa dość długo
  • Samo przygotowanie ekspresu do zaparzenia kawy zajmuje dużo czasu i jest uciążliwe (m.in. konieczność każdorazowej wymiany lub oczyszczenia filtra)
  • Wysokie koszty eksploatacji w przypadku ekspresów z filtrem papierowym

Wszystko to sprawia, że wraz ze spadkiem cen ekspresów ciśnieniowych to właśnie one znalazły się w centrum uwagi konsumentów i uchodzą za znacznie lepsze rozwiązanie.

Ekspres ciśnieniowy: co warto o nim wiedzieć?

Ekspresy ciśnieniowe to dość nieprecyzyjne określenie, ponieważ w tej kategorii mieszczą się w zasadzie aż trzy rodzaje ekspresów, mianowicie:

  • Kawiarki – najprostsze rozwiązanie, przez wielu uznawane też za najlepsze z uwagi na wysoką jakość przyrządzonej kawy. Kawiarki są jednak dość uciążliwe w obsłudze i wymagają kontrolowania przez użytkownika.
  • Ekspresy kolbowe – nazywane również półautomatycznymi. Obecnie rzadko wybierane z uwagi na to, że wymagają każdorazowego oczyszczenia kolby po przygotowaniu jednej kawy, co jest mało praktyczne.
  • Ekspresy automatyczne – najbardziej pożądane, ponieważ rzeczywiście niemal w 100% automatyzują proces przyrządzania kawy. Jedyne, co musi robić użytkownik, to uzupełniać pojemnik na kawę, zbiornik wody oraz okresowo usunąć fusy i oczyścić tackę ociekową. Ekspresy automatyczne posiadają wbudowany młynek oraz liczne programy parzenia kawy. Mogą też przyrządzić latte czy cappuccino.

W tym miejscu możemy się już pokusić o przedstawienie naszej opinii. Jeśli budżet nie stanowi wielkiej przeszkody, to nie ma się nawet nad czym zastanawiać. Odpowiedź na pytanie, jaki ekspres do kawy wybrać, jest prosta: automatyczny ciśnieniowy, który gwarantuje największy komfort, rozsądne koszty eksploatacji oraz co najmniej zadowalającą jakość czarnego napoju. 

Wybieramy ekspres do kawy: uniwersalne cechy, na które trzeba zwrócić uwagę

Bez względu na to, na jaki rodzaj ekspresu ostatecznie się zdecydujemy, wybierając konkretny model należy skupić się na kilku szczegółach. Przede wszystkim zaczynamy od mocy. Im jest ona większa, tym proces parzenia kawy będzie przebiegać szybciej. Najsłabsze ekspresy oferują moc około 800W, natomiast najmocniejsze – nawet 1600W.

W przypadku ekspresów ciśnieniowych bezwzględnie należy sprawdzić, jakie ciśnienie robocze oferuje dany model. Powinno ono wynosić minimum 9 barów, by proces parzenia kawy nie trwał w nieskończoność. Poza tym wysokie ciśnienie gwarantuje aromatyczność kawy oraz usunięcie z niej szkodliwych kwasów.

Z praktycznego punktu widzenia bardzo ważne jest, jak często dany model ekspresu wymaga obsługi ze strony użytkownika. Mamy tutaj na myśli takie czynności, jak usuwanie fusów, czyszczenie ociekacza i konserwacja bloku zaparzającego (dotyczy ekspresów ciśnieniowych). Jeśli np. ekspres ma bardzo mały pojemnik na fusy lub płytką tackę ociekającą, to może się okazać, że proces przyrządzenia kawy dla 6 osób będzie przerywany komunikatem o konieczności przeprowadzenia czyszczenia, co jest dość irytujące.

Bardzo ważnym kryterium wyboru automatycznego ekspresu ciśnieniowego jest sprawdzenie, jaki zastosowano w nim młynek. Najlepiej, aby był to młynek żarnowy, jednak tutaj trzeba się już liczyć z dość wysokim kosztem zakupu urządzenia. W tańszych ekspresach ciśnieniowych stosuje się młynki udarowe, których wadą jest to, że podczas procesu mielenia ziaren kawy są one podgrzewane do bardzo wysokiej temperatury, co negatywnie odbija się na jakości napoju.

Warto również zwrócić uwagę na dostępność programów oraz dodatkowych funkcji. Jeśli preferujemy picie latte, dobrze będzie zainwestować w ekspres z wbudowanym spieniaczem mleka. Urządzenie powinno ponadto posiadać opcję regulowania aromatu kawy oraz (w przypadku modeli ciśnieniowych automatycznych) dawać możliwość jednoczesnego zaparzenia dwóch filiżanek czarnego napoju.

Cena ekspresu do kawy, czyli ile kosztuje dobry ekspres do kawy?

Cena oczywiście zależy od rodzaju urządzenia. Modele przelewowe są zdecydowanie tańsze, ponieważ tutaj można spokojnie znaleźć porządny sprzęt renomowanego producenta za około 150 złotych. Ze znacznie większym wydatkiem muszą się natomiast liczyć osoby planujące zakup automatycznego ekspresu ciśnieniowego – najtańsze spośród godnych polecenia modeli kosztują od 1300 złotych wzwyż. W środku stawki znajdują się ekspresy kolbowe, które kosztują od około 400 złotych.

Wybierając ekspres do kawy warto również sugerować się marką producenta. Firmy, które gwarantują odpowiednią jakość swoich urządzeń, to przede wszystkim Krups, DeLonghi, Saeco (przejęte przez Philipsa), Siemens, Nivona, Ariete czy La Pavoni. Wśród ekspresowych przelewowych godne uwagi są modele firm Bosch, Amica czy Zelmer.

Kliknij by ocenić
[Suma: 0 Średnia: 0]
2 thoughts on “Jaki ekspres do kawy kupić? Pomagamy w wyborze.
  1. Ja obecnie mam ekspres do kawy firmy Zelmer, ma niecałe 10 lat, trzyma się całkiem nieźle, serwisuje go samemu tj. odkamienianie, oraz wymiana uszczelki, która jeszcze działała… ale już była nieźle wygnieciona. Chociaż, jak na tyle lat to jest nieźle. Ekspres jest manualny ale kawka jest niezła. Teraz marzy mi się Simens – automatyczny z młynkiem ceramicznym. Cena od 1400 zł za używkę w dobrym stanie, lub ok 2200 zł nówka.

  2. Na moje potrzeby w zupełności wystarcza ekspres przelewowy marki Phillips. Nie lubię kawy z fusami, dlatego swego czasu zdecydowałem się na jego kupno. Olbrzymim plusem dla mnie jest to, że można w nim zaparzyć także herbatę liściastą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *