Jak wybrać zmywarkę – jaką zmywarkę kupić? Wybieramy dobrą zmywarkę

Jak wybrać zmywarkę? Dlaczego warto?

Ten, kto ją ma, z pewnością nie wyobraża już sobie bez niej życia. Zmywarka to ten rodzaj sprzętu domowego, który realnie odciąża nas w przykrych i powszechnie nielubianych obowiązkach. Obecnie coraz więcej osób traktuje zakup zmywarki w kategoriach must have. Trudno się też temu dziwić, skoro mówimy o sprzęcie niezwykle funkcjonalnym, przydatnym i do tego gwarantującym solidne oszczędności. Pytanie tylko: jaką zmywarkę kupić? Przeczytaj nasz poradnik i pozbądź się wątpliwości!

otwarta zmywarka

Dlaczego warto kupić zmywarkę?

Powodów jest mnóstwo, a ten najważniejszy dotyczy oczywiście wygody. Zmywarka do naczyń ma liczne zalety, które doceni tylko ktoś, kto już ją posiada. Pozostałym powinno wystarczyć, że:

  • Zmywarka rozwiązuje problem ręcznego mycia naczyń;
  • Dzięki zmywarce nie trzeba już kłócić się o to, kto ma pozmywać po obiedzie;
  • To mit, że zmywarka „nie domywa”. W rzeczywistości urządzenie radzi sobie z tym znacznie lepiej niż człowiek;
  • Naczynia po umyciu z reguły są suche i gotowe do ułożenia w szafkach;
  • Koniec ze zniszczonymi od detergentów dłońmi;
  • Po włożeniu naczyń do zmywarki można zająć się czymś innym, oszczędzając przy tym mnóstwo czasu;
zakup zmywarki

Nie zapominajmy również o bardzo ważnym aspekcie ekonomicznym i ekologicznym. Korzystanie ze zmywarki po prostu się opłaca. Nikt nie jest w stanie dokładnie umyć naczyń w np. 10 litrach wody, a zmywarka jak najbardziej to potrafi. Owszem, urządzenie zużywa przy tym prąd oraz detergenty (tabletkę, nabłyszczacz oraz sól), ale w ogólnym rozrachunku i tak wychodzi to znacznie taniej, niż przy zmywaniu ręcznym.

Dla porządku i uczciwości musimy także wspomnieć o ewidentnych wadach zmywarki. Po pierwsze: nie wszystkie naczynia można umyć w tym urządzeniu (trzeba bazować na zaleceniach producenta). Po drugie: zakup zmywarki znacząco obciąża budżet domowy. Po trzecie: urządzenie wymaga podłączenia do prądu, wody i kanalizacji, co niekiedy może wymusić doprowadzenie tych instalacji w miejsce, w którym ma stanąć zmywarka.

Plusów jest jednak znacznie więcej niż minusów. Kto zatem nie powinien się długo zastanawiać nad zakupem zmywarki?

  • Rodziny z dziećmi;
  • Osoby bardzo zapracowane;
  • Osoby, którym szkoda czasu na ręczne zmywanie;
  • Osoby, które nie znoszą zmywać;
  • Osoby prowadzące otwarty dom, często przyjmujące gości;

Jaką zmywarkę kupić: wolnostojącą czy do zabudowy?

Wiele zależy tutaj od tego, czy dopiero urządzamy kuchnię, czy może jest ona już gotowa, również pod kątem zabudowy meblowej. W tym pierwszym wariancie bezapelacyjnie lepszym wyborem będzie zmywarka do zabudowy. Można ją estetycznie ukryć w szafce, dzięki czemu nie zajmuje dodatkowego miejsca i jest praktycznie niewidoczna. Warto przy tym zwrócić uwagę, że dostępne są zmywarki do zabudowy całkowicie lub częściowo zintegrowane – w przypadku tych drugich nad frontem meblowym widnieje panel sterowania.

Z kolei zmywarka wolnostojąca będzie lepszą opcją dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na wymianę zabudowy meblowej i chcą mieć swobodę we wpasowaniu urządzenia w przestrzeń kuchenną. W ostateczności taką zmywarkę można umieścić chociażby w spiżarni czy nawet piwnicy, oczywiście znacząco ograniczając swoją wygodę (konieczność donoszenia naczyń i odnoszenia ich po umyciu).

Wybieramy dobrą zmywarkę – na to trzeba zwrócić baczną uwagę!

Zmywarkę kupuje się z dwóch powodów: dla wygody oraz oszczędności. Trzeba o tym pamiętać szukając dla siebie konkretnego modelu. W kategorii tych urządzeń nastąpił gigantyczny postęp. Współczesne zmywarki imponują zarówno kulturą pracy, jak i ekonomicznością. Nie oznacza to jednak, że wszystkie modele dostępne na rynku robią to tak samo dobrze.

Pierwszym, na co należy zwrócić uwagę, są klasy energetyczne. Określają one nie tylko przewidywane zużycie prądu, ale także wody w skali roku. Porównując ze sobą kilka zmywarek dobrze więc będzie policzyć, po jakim czasie powinien się zwrócić zakup droższego, ale oszczędniejszego urządzenia. Najmniejszym zużyciem energii mogą się pochwalić zmywarki klasy A+++.

biała zmywarka

Warto wiedzieć

Obecnie na rynku są dostępne zmywarki, które po uruchomieniu programu ekologicznego są w stanie umyć komplet naczyń zużywając do tego zaledwie 6 litrów wody! Taki sprzęt powinien szczególnie zainteresować osoby płacące wysokie rachunki za wodę oraz kanalizację, a już zwłaszcza właścicieli domów z podłączonym szambem.

Kolejny ważny czynnik, który trzeba przeanalizować przed zakupem, to pojemność zmywarki. Tutaj sprawa wydaje się być prosta. Rodzina z dziećmi w ogóle nie powinna zaprzątać sobie głowy zmywarkami o szerokości 45 centymetrów, które są po prostu zbyt małe (pomieszczą do 10 kompletów naczyń). Takie zmywarki są przeznaczone dla singli, bezdzietnych par oraz seniorów. Rodzina musi wybrać zmywarkę 60-centymetrową, mieszczącą kilkanaście kompletów naczyń – najpojemniejsze urządzenia są w stanie jednorazowo umyć aż 15-16 kompletów.

wnętrze zmywarki

Klasa zmywania – to parametr, na który nie wszyscy zwrócą uwagę, tymczasem ma on kluczowy wpływ na satysfakcję z posiadania zmywarki. Im wyższa klasa (od A do G), tym skuteczniej zmywarka radzi sobie z usuwaniem zabrudzeń, zwłaszcza tych zaschniętych. Dobrze będzie również sprawdzić klasę suszenia, aby uniknąć sytuacji, w której po zakończeniu zmywania i tak trzeba jeszcze przetrzeć naczynia ścierką.

Na pewno warto także sprawdzić, czy upatrzona zmywarka oferuje wszystkie programy, które są potrzebne użytkownikom. Do tych szczególnie przydatnych można zaliczyć ekologiczny, szybki oraz do silnych zabrudzeń. Praktyczną funkcją, za którą warto dopłacić, jest opóźniony start (rewelacyjne rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które korzystają z dwóch taryf energetycznych).

Popularni producenci zmywarek

Zmywarki produkują wszystkie firmy znane z dostarczania sprzętu AGD. Warto tutaj wymienić chociażby takie marki, jak:

  • Bosch
  • Siemens
  • Amica
  • Hotpoint Ariston
  • Candy
  • Beko
  • Whirlpool
  • Electrolux

Cena zmywarki, czyli ile kosztuje zmywarka?

zakup zmywarki

Trudne pytanie, na które nie da się udzielić krótkiej i uniwersalnej odpowiedzi. Cena zmywarki zależy od kilku czynników:

  • Pojemności
  • Klas energetycznych
  • Wielkości
  • Rodzaju (do zabudowy czy wolnostojąca)
  • Marki producenta
  • Liczby programów
  • Wyposażenia (m.in. dodatkowe kosze na drobniejsze naczynia)

Najtańszą zmywarkę wolnostojącą można dziś kupić za około 900 złotych, ale będzie to model z niskiej półki, dość kosztowny w eksploatacji. Jeśli chodzi o zmywarki do zabudowy, to tutaj ceny są zbliżone i zaczynają się od niecałego 1000 złotych.

Ponieważ jednak mówimy o sprzęcie, który będzie użytkowany praktycznie codziennie, zdecydowanie warto sięgnąć głębiej do portfela i zainwestować w zmywarkę wyższej klasy, znacznie oszczędniejszą i bardziej funkcjonalną. Nie musi to wcale zrujnować domowego budżetu, ponieważ ceny zmywarek klasy A+++ zaczynają się już od około 1200 złotych.

Kliknij by ocenić
[Suma: 1 Średnia: 5]
1 komentarzy w artykule: “Jak wybrać zmywarkę – jaką zmywarkę kupić? Wybieramy dobrą zmywarkę
  1. Przez długi czas ulegałam mitowi, że zmywarka nie domywa, przez co uznawałam, że jest to dla mnie urządzenie zbędne w kuchni. Jednak jak przyjrzałam się funkcjonowaniu zmywarki u teściowej, przekonałam się do zainwestowania w ten produkt. Wybrałam zmywarkę popularnego producenta. Żałuję jedynie tego, że tak długo zwlekałam z tym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *