Jak wybrać żelazko – jakie żelazko kupić? Wybieramy  dobre żelazko

Jak wybrać żelazko? To wcale nie jest takie proste

Jeśli jest jakiś sprzęt, dla którego musi się znaleźć miejsce w każdym domu, to z pewnością można tutaj wspomnieć o żelazku. Trudno sobie wyobrazić bez niego życie. Żelazko jest niezbędne tak singlowi, jak i rodzinie z dziećmi. Sprzęt ten ma jednak to do siebie (jak każde inne urządzenie), że prędzej czy później odmówi posłuszeństwa. Wówczas pojawia się dylemat: jakie żelazko kupić, aby mieć satysfakcję z jego posiadania i przede wszystkim ułatwić sobie niewdzięczną czynność, jaką jest prasowanie? Kilka przydatnych wskazówek podajemy w naszym poradniku.

Czy każdy potrzebuje żelazka?

Teoretycznie nie, ale w praktyce nie da się komfortowo funkcjonować bez tego urządzenia. Owszem, prasowanie można dziś zlecać innym, co jednak sporo kosztuje i nie każdego na to stać. Z kolei ciągłe odnoszenie ubrań do pralni z usługą prasowania jest uciążliwe i nieuzasadnione ekonomicznie.

mężczyzna pracuje

Własne żelazko nie tylko pozwala szybko i skutecznie wyprasować ubrania. Nie zapominajmy, że proces prasowania w wysokiej temperaturze zabija drobnoustroje chorobotwórcze, na czele z wirusami i bakteriami, co jest szczególnie ważne w przypadku ubrań dla dzieci. Poza tym żelazko może nam uratować skórę, jeśli rzecz, którą chcieliśmy założyć do pracy czy na ważne spotkanie nie zdążyła jeszcze wyschnąć.

Rodzaje żelazek

Zanim przejdziemy do konkretnych kryteriów wyboru żelazka, warto usystematyzować podział tych urządzeń ze względu na funkcjonalność oraz technologię działania. Wyróżniamy:

  • Żelazka przewodowe – zdecydowanie najpopularniejsze, wymagające stałego podłączenia do źródła zasilania za pośrednictwem przewodu. Jego długość stanowi oczywiste ograniczenie, choć można stosować przedłużacz (nierzadko element deski do prasowania). Żelazka przewodowe mają tę zaletę, że osiągają wysoką moc i utrzymują ją przez cały potrzebny czas. Nie trzeba też przerywać prasowania.
  • Żelazka bezprzewodowe – dla wielu marzenie, choć nie zapominajmy, że żelazka bezprzewodowe wcale nie są tak idealne, jak mogłoby się wydawać. Owszem, brak przewodu jest sporym udogodnieniem, jednak nieprzerwany czas pracy z pożądaną mocą jest bardzo krótki – wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund. Potem żelazko musi zostać umieszczone w stacji ładującej.
  • Żelazka parowe – standard w większości domów. Żelazka parowe posiadają funkcję generowania pary (trzeba napełnić specjalny zbiorniczek wodą), co znacząco ułatwia prasowanie, zwłaszcza silnych zagnieceń. Oczywiście istnieje również możliwość prasowania na sucho.
  • Żelazka suche – kiedyś jedyna opcja, dziś stopniowo odchodzą do lamusa. Nie są wygodne w użytkowaniu, ponieważ konieczne jest nawilżanie ubrań z zewnętrznego źródła.
  • Żelazka z wytwornicą pary – nazywane również żelazkami systemowi. Szybko zyskują na popularności, choć mogą odstraszać dość wysoką ceną. Zaletą jest bardzo duża ilość pary generowanej pod wysokim ciśnieniem, co znacznie ułatwia rozprasowywanie zagnieceń.

Warto jeszcze wspomnieć o żelazkach turystycznych, czyli przeznaczonych dla osób potrzebujących takiego urządzenia w podróży. Żelazka turystyczne nie imponują mocą, za to są na tyle małe, że spokojnie mieszczą się w walizce.

małe żelazko

Wybieramy dobre żelazko: co wziąć pod uwagę?

Po ustaleniu, jaki rodzaj żelazka najlepiej sprawdzi się w danym domu, można już przejść do analizowania poszczególnych parametrów. Zawsze zaczynamy od mocy żelazka, która ma decydujący wpływ na skuteczność oraz tempo prasowania. Najbardziej uniwersalne są urządzenia generujące moc powyżej 2000 W. Jeśli zależy nam na szybkim rozprawieniu się z mocno pogniecionymi ubraniami, sugerowana moc żelazka powinna wynosić przynajmniej 2400 W.

żelazko na desce

Ważną funkcją współczesnego żelazka jest regulacja temperatury. Pozwala ona dopasować temperaturę prasowania do konkretnego materiału. Niektóre tkaniny, jak np. jedwab, nie mogą być traktowane zbyt gorącą stopą. Z kolei materiały syntetyczne spokojnie da się wyprasować w temperaturze lekko przekraczającej 100 stopni Celsjusza, dlatego nie ma sensu przesadnie rozgrzewać żelazka i marnować energii.

Kolejną rzeczą, na którą zwracamy uwagę, jest stopa żelazka. Zawsze będzie wykonana z aluminium, ale dodatkowo producenci stosują różne powłoki, które są odporne na zarysowania, ułatwiają przesuwanie żelazka po materiale czy zapobiegają przywieraniu stopy do ubrania. Stopa może być pokryta teflonem, stalą lub ceramiką – ta pierwsza powłoka zapewnia wygodę, ale jest podatna na zarysowanie. Pod tym względem najlepiej wypada ceramika, jednak takie żelazka są najdroższe. Złotym środkiem może się więc okazać stopa stalowa.

Wybierając żelazko parowe koniecznie trzeba sprawdzić parametr wyrzutu pary. Im jest on wyższy, tym lepiej. Żelazka dobrej klasy generują około 50 g pary na minutę, ale można też znaleźć modele, które osiągają czterokrotnie wyższy wynik.

kobieta prasuje

Na koniec zostawiamy sobie funkcje dodatkowe, skupiając się na tych, które mogą być rzeczywiście przydatne w codziennym użytkowaniu.  Do tej kategorii zdecydowanie należy zaliczyć system antywapienny, blokadę kapania, pionowy wyrzut pary (przydaje się do odświeżenia ubrań na wieszaku czy firan) oraz funkcję strażaka (automatyczne wyłączenie żelazka po zaprogramowanym czasie bezczynności, co zabezpiecza przed pożarem).

Popularni producenci żelazek

Większość osób zna marki producentów żelazek, ale dla porządku wymieńmy te najpopularniejsze:

  • Bosch
  • Tefal
  • Philips
  • Braun
  • Rowenta
  • Gorenje
  • Łucznik

Sporym zainteresowaniem cieszą się także te najtańsze żelazka, w których produkcji specjalizują się Severin oraz Clatronic.

Cena żelazka, czyli ile kosztuje dobre żelazko?

Przeglądając oferty żelazek można z łatwością zauważyć, że w tej kategorii produktów panuje ogromny rozstrzał cenowy. Jest to spowodowane kilkoma czynnikami. Wpływ na cenę żelazka ma przede wszystkim jego moc, marka producenta, rodzaj stopy oraz zastosowane funkcje. Pisząc w dużym uproszczeniu: im bardziej „wypasione” żelazko, tym będzie ono droższe.

żelazko i ubrania

Osoby z mocno ograniczonym budżetem spokojnie mogą znaleźć dla siebie podstawowe żelazko o mocy do 2000 W, które da się kupić już za mniej niż 100 złotych. Oczekujący większej funkcjonalności muszą przygotować sobie kwotę w granicach 200-300 złotych. Najdroższe są oczywiście żelazka z zewnętrzną wytwornicą pary, których ceny zaczynają się od około 400 złotych.

Kliknij by ocenić
[Suma: 1 Średnia: 5]
1 komentarzy w artykule: “Jak wybrać żelazko – jakie żelazko kupić? Wybieramy dobre żelazko
  1. Znam osoby, które wcale nie używają żelazka. Jedna używa parownicy do ubrań, druga korzysta z suszarki do włosów, a jeszcze inna wykorzystuje czajnik z gorącą wodą. Ja nie kombinuje w tej kwestii i używam zwykłe przewodowe żelazko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *