
Jakie urządzenie wielofunkcyjne kupić? Co wziąć pod uwagę?
Biuro, pokój ucznia lub studenta, urząd – to tylko te najpopularniejsze miejsca, w których doskonale sprawdza się urządzenie wielofunkcyjne. Jak sama nazwa wskazuje łączy ono w sobie kilka przydatnych funkcji, dzięki czemu jest znacznie bardziej uniwersalne niż zwykła drukarka. Nie dziwi więc, że obserwujemy bardzo duże zapotrzebowanie na tego typu sprzęt. Jak wybrać urządzenie wielofunkcyjne, które będzie zarówno wydajne, jak i niedrogie w eksploatacji? Przygotowaliśmy kompletny poradnik.

Czym właściwie jest urządzenie wielofunkcyjne? Jakie są jego zalety i wady?
Urządzenie wielofunkcyjne, nazywane także kombajnem, to połączenie kilku funkcji biurowych w ramach jednego sprzętu. Te funkcje to:
- Drukowanie
- Skanowanie
- Kserowanie
- Faksowanie
Trzeba przy tym podkreślić, że obecnie bardzo rzadko wykorzystuje się faks w komunikacji, stąd większość urządzeń wielofunkcyjnych dostępnych na rynku jest pozbawionych tej właśnie funkcji.

Jakie są zalety urządzeń wielofunkcyjnych? Przede wszystkim oszczędzają mnóstwo miejsca. Choć samo urządzenie jest większe niż np. osobna drukarka, to i tak pod względem zajmowanej powierzchni wypada o wiele korzystniej niż trzy osobne sprzęty. Jest to ważny argument w sytuacji, gdy urządzenie ma być ustawione na małym biurku czy regale w niewielkim pokoju.
Bardzo ważną, można wręcz napisać, że kluczową zaletą urządzeń wielofunkcyjnych, jest korzystna cena. Praktycznie zawsze taki zakup opłaca się bardziej, niż kupowanie osobno drukarki z funkcją kopiowania oraz skanera.
Wady? Można oczywiście wspomnieć o starej maksymie, że jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego, ale akurat w tym przypadku się ona nie sprawdza. Jeśli szukamy sprzętu do normalnych biurowych zastosowań, nie zależy nam na super jakości wydruków i skanów, to nie ma żadnego uzasadnienia dla kupowania osobnych sprzętów. Lepiej – również pod kątem kosztów eksploatacji – wypada urządzenie wielofunkcyjne.
Wybieramy urządzenie wielofunkcyjne: na co trzeba zwrócić uwagę?
Pierwszym kryterium wyboru jest rodzaj urządzenia. Można zdecydować się na atramentowe lub laserowe. Atramentowe urządzenia wielofunkcyjne mają zasadniczą zaletę: są bardzo tanie. Później jednak zaczynają się schody, ponieważ koszty eksploatacji są znacznie wyższe w porównaniu z urządzeniem laserowym. Nie będzie to mieć aż tak dużego znaczenia w przypadku okazjonalnego użytkowania, ale osoby szukające sprzętu do biura powinny już na to zwrócić baczną uwagę.
Rada
W dużym uproszczeniu można więc uznać, że atramentowe urządzenie wielofunkcyjne powinno być dobrym wyborem do domu, a laserowe do biura.
Najczęściej wykorzystywaną funkcją zawsze jest drukowanie, dlatego przy wyborze urządzenia warto się na tym skupić. Na rynku mamy zarówno sprzęty drukujące w kolorze, jak i monochromatyczne. Tutaj trzeba już we własnym zakresie ustalić, czy funkcja koloru jest nam rzeczywiście potrzebna – trochę się bowiem za nią dopłaca (szczegóły pod koniec poradnika).

Oczywiście należy również zwrócić uwagę na parametry czysto techniczne, czyli prędkość drukowania, rozdzielczość skanera oraz obsługiwane formaty nośników – ta ostatnia kwestia będzie istotna w sytuacji, gdy zamierzamy drukować nie tylko w A4, ale też np. w A3. Jeśli urządzenie ma stać z dala od komputera lub nie będzie podłączone do wewnętrznej sieci LAN, wówczas rozsądnie będzie poszukać modelu obsługującego łączność Wi-Fi.
Przed ostatecznym podjęciem decyzji sugerujemy jeszcze sprawdzić ceny akcesoriów do wstępnie wybranych modeli urządzeń wielofunkcyjnych. Można się nieźle zdziwić widząc, że np. toner do jednego sprzętu kosztuje 300 złotych, a do innego 130 (piszemy o oryginałach). Często jest tak, że urządzenie wielofunkcyjne, które jest tanie w zakupie, później okazuje się drogie w eksploatacji.
Komu można polecić urządzenie wielofunkcyjne?
Grupą docelową tego produktu są wszystkie osoby, które potrzebują przede wszystkim drukarki, ale od czasu do czasu także kopiarki oraz skanera. Nie mają jednak ani miejsca, ani pieniędzy, by pozwolić sobie na zakup osobnych urządzeń.

Urządzenie wielofunkcyjne będzie zatem świetnym wyborem do:
- Małego biura, np. w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej;
- Biura większej firmy, w którym pracuje dużo osób korzystających z poszczególnych funkcji urządzenia (nie ma potrzeby wydzielania osobnej przestrzeni dla skanera, kopiarki i drukarki);
- Pokoju ucznia lub studenta, gdzie zwykle brakuje miejsca na trzy osobne urządzenia, a ważnym kryterium jest też cena zakupu sprzętu;
Producenci urządzeń wielofunkcyjnych
Popularni producenci takich urządzeń od wielu lat specjalizują się w dostarczaniu sprzętu drukującego. Tutaj przede wszystkim warto wspomnieć o takich markach, jak:
- Brother
- Canon
- Konica Minolta
- Xerox
- Lexmark
- Hewlett Packard
- OKI
- Kyocera
- Samsung
Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, iż niektóre firmy skupiają się na produkowaniu urządzeń wielofunkcyjnych do profesjonalnych zastosowań. Co za tym idzie, ich sprzęty nie są przeznaczone dla okazjonalnych użytkowników – ma to również przełożenie na wysokie ceny. Z powyższej listy dotyczy to marek OKI, Konica Minolta ora Kyocera.

Cena urządzenia wielofunkcyjnego, czyli ile kosztuje dobre urządzenie wielofunkcyjne?
Cena urządzenia wielofunkcyjnego w głównej mierze zależy od tego, czy wybierzemy model atramentowy czy laserowy. Ten pierwszy będzie tańszy, ale jednocześnie droższy w eksploatacji, co należy mieć na uwadze. Obecnie zdecydowanie większą popularnością cieszą się laserowe urządzenia wielofunkcyjne. Jak kształtują się ich ceny?
Jeśli potrzebujemy sprzętu o dużej wydajności, typowo do zastosowań biurowych, trzeba się liczyć z wydatkiem od minimum 1000 złotych w górę, raczej rezerwując sobie kwotę 1500-1600 złotych. Super wydajne kombajny mogą natomiast kosztować grubo powyżej 10.000 złotych.
Do użytku domowego czy do małej firmy spokojnie można poprzestać na znacznie tańszym urządzeniu wielofunkcyjnym. Ceny porządnych sprzętów drukujących w mono zaczynają się od około 600 złotych. Przeciętnie o 150-200 złotych droższe są urządzenia drukujące w kolorze.
Mimo wszystko do zastosowań domowych również skłaniałbym się wybrać laserowe urządzenie wielofunkcyjne. Sporo wyższy koszt na początek, ale później nieporównywalnie niższe koszty eksploatacyjne. Według mnie warto.