
Smartfon to jedno z najpotrzebniejszych urządzeń w obecnych czasach. To taki podręczny asystent, który wykorzystuje się w różnych sytuacjach. Również w samochodach. Smartfon to nawigacja, która zawsze pomaga dojechać do celu. Jednak z takiej nawigacji nie będzie można korzystać, jeżeli w samochodzie nie znajdzie się miejsce dla uchwytu. Warto pomyśleć o takim gadżecie, aby móc wykorzystać potencjał swojego telefonu.
Funkcjonalny uchwyt na telefon
Uchwyt na telefon będzie w stanie m.in. sprawić, że w trakcie jazdy będzie można poprowadzić rozmowę, dbając o zachowanie bezpieczeństwa drogowego. Wielu kierowców przekonało się już, że taki uchwyt to absolutny must have. Jednak wielu nadal musi się do niego przekonać. Do wyboru są różnego rodzaju uchwyty, które różnią się budową, a także ceną. Może nie do końca warto patrzeć na cenę, ponieważ może się okazać, że te najtańsze są wątpliwej konstrukcji i ich obecność w samochodzie nie jest wskazana. Mogą one stanowić zagrożenie dla telefonu (uchwyt się zepsuje i smartfon wyląduje na ziemi), jak również dla samego kierowcy i sytuacji na drodze. Rozproszony kierowca nie będzie patrzył przed siebie i o wypadek nie trudno. Tak więc podchodząc do zakupu uchwytu na telefon, pod uwagę należy wziąć kilka istotnych kwestii.
Co jest ważne?
Chcąc mieć pewność, że udało się kupić funkcjonalny i praktyczny uchwyt, należy wziąć pod uwagę:
- trwałość mocowania – jak było wyżej wspomniane tak, aby mieć pewność, że uchwyt nie będzie w stanie szybko się rozpaść. Trwałość mocowania można ocenić na podstawie opinii innych użytkowników, które dostępne są w świecie wirtualnym. Zawsze można porozmawiać także ze znajomymi czy są w stanie polecić uchwyt, który ma solidne mocowanie. Ważne jest również mocowanie telefonu w uchwycie. Pewne, aby telefon nie wysunął się z niego podczas jazdy.
- materiał wykonania – sam plastik może być wątpliwej konstrukcji. Lepiej więc wybierać uchwyty, które mogą stanowić mieszankę różnych materiałów. Np. może być to tworzywo sztuczne z gumą i elementami metalowymi.
- gniazdo ładowania – uchwyt nie może zasłaniać gniazda ładowania w smartfonie. Dzięki temu nie trzeba będzie wyjmować telefonu z uchwyty, jeżeli będzie trzeba go naładować.
- możliwe zastosowanie ustawienia smartfona – wiele osób poleca pod tym względem regulowane uchwyty, które pozwalają na to, aby smartfon móc ustawić w pionie lub poziomie, co jest w stanie zapewnić większą wygodę.
- rozmiar – należy pamiętać o tym, aby uchwyt nie utrudniał jazdy. W szczególności, jeżeli mowa jest o tych, które montowane są na szybie lub na lusterku samochodowym. Im będzie taki uchwyt mniejszy, tym lepiej. Najlepiej wybierać te uchwyty, które montowane są do kratki w szybie wentylacyjnym. Do dyspozycji są uchwyty magnetyczne, dzięki czemu nie trzeba będzie przejmować się rozstawem ramion w uchwycie.
Montaż uchwytu na telefon
Coś, o czym przed chwilą było wspomniane, jednak warto dogłębniej przyjrzeć się temu tematowi. Tak, aby mieć pewność, że wybiera się najlepszy z możliwych uchwytów na telefon. Uchwyty na telefon mogą być montowane na różne sposoby:
- szyba – są to te uchwyty, które wyposażone są w specjalne przyssawki. Jest to wygodne rozwiązanie, ale należy zwrócić uwagę na to czy przyssawka z czasem nie będzie puszczać. Może się tak dziać np. na skutek gromadzącej się ilości brudu. tego typu uchwytu to uniwersalne rozwiązanie, które można najczęściej zastosować do praktycznie każdego smartfona.
- nawiew (szyb wentylacyjny) – lub jak to niektórzy mówią, na kratce. To lepsze rozwiązanie, ponieważ nie ogranicza widoczności. Do tego daje pełną swobodę, jeżeli chodzi o nawigację, która znajduje się w zasięgu wzroku każdego kierowcy. Tutaj także można liczyć na pełną uniwersalność i możliwość zastosowania przy wielu smartfonach.
- deska rozdzielcza – można liczyć na pewny uchwyt. Należy jednak dobrać taki rozmiar gadżetu, aby ten nie ograniczał razem z telefonem widoczności w czasie jazdy.
- slot CD – dobre rozwiązanie, ponieważ nie ogranicza widoczności. Należy jednak pamiętać o tym, że taki uchwyt wyklucza możliwość wykorzystania CD. Do tego są to uchwyty, jakie w zdecydowanej większości polecane są do lekkich smartfonów.
Jak przymocować telefon?
Kolejną ważną kwestią, która może mieć wpływ na wybór uchwytu do telefonu, jest sama możliwość przymocowania telefonu do uchwytu. Do wyboru są dwa rozwiązania – rozsuwane ramiona ub też uchwyt magnetyczny. Które jest najkorzystniejsze?
Rozsuwane ramiona to było pierwsze rozwiązanie, które zostało zastosowane. W zdecydowanej większości można liczyć na to, że pozwoli to na dopasowanie do każdego smartfona. Aczkolwiek, nie zawsze tak jest. Niektóre ramiona mogą okazać się zbyt małe do rozsunięcia w przypadku większych smartfonów. Należy także upewnić się, jaki maksymalny ciężar dany uchwyt będzie w stanie udźwignąć.
Mocowanie magnetyczne to nowoczesna alternatywa, która bazuje najczęściej na magnesach neodymowych. Polecane są one z tego względu, że pozwalają na zachowanie pewnego chwytu.W tym przypadku nie trzeba będzie obawiać się tego, że smartfon nie dopasuje się do uchwytu. Są to bowiem uniwersalne rozwiązania.
O ile uchwyty magnetyczne są droższe, to klasyczne ramiona są zdecydowanie tańsze. Jednak to chyba jedyne różnice, które tkwią pomiędzy tymi akcesoriami. Dobór uchwytu pod tym względem należy dopasować do swoich indywidualnych potrzeb.
Czy uchwyt na telefon może mieć dodatkowe funkcje?
Okazuje się, że inwestując w uchwyt, można stać się posiadaczem gadżetu, który będzie w stanie zapewnić dodatkowe funkcje. Jednym z nich jest możliwość naładowania smartfona. Dobre rozwiązanie dla tych osób, których bateria jest prawie pusta, a nie mają przy sobie właściwej ładowarki do naładowania. Najczęściej mowa tu o uchwycie-ładowarce indukcyjnej.
Inna funkcja, która może się okazać przydatna, to możliwość obracania telefonu do pozycji pionowej lub poziomej. W ten sposób pozycję smartfona będzie można dopasować do swoich indywidualnych preferencji.
Warto sprawdzić czy istnieje możliwość mocowania uchwytu w różnych miejscach. Ta funkcja na pewno zostanie doceniona przez rodziców, którzy często podróżują z dziećmi. Mocując uchwyt do telefonu na zagłówku od fotela, będzie można maluchom siedzącym z tyłu zapewnić rozrywkę na najbliższe godziny. Dziecko będzie mogło oglądać bajki na ekranie smartfona, a rodzic będzie mógł w tym czasie spokojnie prowadzić samochód.
Smartfon w samochodzie
Każdy kierowca powinien pamiętać,że korzystanie ze smartfona w trakcie jazdy samochodowej jest zabronione. Tzn. nie można prowadzić samochodu, jednocześnie trzymając w ręce smartfona. Można by pomyśleć o zestawie słuchawkowym, ale nie do końca jest to dobre rozwiązanie, które preferowane jest przez kierowców. Zdecydowanie lepszy jest uchwyt. Jeżeli ktoś ma świadomość tego, że często jeździ autem i prowadzi zajmujące rozmowy, powinien pomyśleć o montażu smartfona na kratce nawiewu. W ten sposób telefon zawsze znajdzie się blisko i nikt nie będzie miał problemu z jego odebraniem.
Jeżeli ktoś jednak kładzie mocniejszy nacisk na nawigację, to deska rozdzielcza lub przednia szyba (ewentualnie lusterko) będzie zdecydowanie wygodniejszą opcją, która będzie w stanie zapewnić widoczność na drodze.
A może warto postawić na urządzenie, które będzie zawsze można dopasować do aktualnych potrzeb? Są to te uchwyty, które można zamontować w dowolnych miejscach. Mowa tu nie tylko o zagłówkach fotela. Do dyspozycji są uchwyty w zestawie z różnymi końcówkami – przyssawką, ramieniem lub przyciskiem, który umożliwi zamontowanie na kratce nawiewu. Jeżeli więc ktoś nie jest pewny tego, co jest dla niego dobre, może zastosować takie wszechstronne rozwiązanie.
Nawet, jeżeli ktoś jest przekonany, że w chwili obecnej taki uchwyt nie jest mu do niczego potrzebny, może się szybko przekonać, że jest w dużym błędzie. Uchwyt można kupić bez większego przekonania i zostawić w samochodzie. Człowiek sam z siebie po prostu zaczyna wykorzystywać ten gadżet, który zapewnia także maksymalne bezpieczeństwo telefonowi.