Jak wybrać śpiwór – jaki śpiwór kupić? Wybieramy dobry śpiwór

Wybieramy dobry śpiwór. Co należy wziąć pod uwagę?

Śpiwór to bardzo funkcjonalny sprzęt, którego zakup powinny rozważyć nie tylko osoby często śpiące pod namiotem. Oferta śpiworów jest bardzo duża, a poszczególne modele różnią się między sobą tak licznymi szczegółami, że łatwo można się w tym wszystkim zagubić. Dlatego przygotowaliśmy ten poradnik. Podpowiadamy w nim, jaki śpiwór kupić, aby nie przepłacić, a przede wszystkim zyskać sprzęt spełniający oczekiwania właściciela. Zapraszamy po szczegóły.

niebieski śpiwór

Kto powinien zainwestować w śpiwór?

Wbrew pozorom śpiwór nie jest propozycją tylko dla fanów biwakowania. Funkcjonalność tego sprzętu sprawia, że śmiało można go wykorzystywać w zupełnie prozaicznych sytuacjach. Kilka typowych przykładów wymieniamy poniżej:

  • Awaria ogrzewania – gdy w domu czy mieszkaniu robi się zimno, śpiwór może być świetny sposobem na to, aby w komfortowych warunkach spędzić wieczór na kanapie przed telewizorem. W przypadku ekstremalnego chłodu śpiwór zagwarantuje o wiele lepszą ochronę niż zwykła kołdra.
  • Wyposażenie samochodu – po co komu śpiwór w samochodzie? To bardzo proste. Wyobraźmy sobie, że jedziemy na narty w środku zimy i zatrzymuje nas śnieżyca. Wiadomo, że pomoc nie nadejdzie przed świtem, a w baku kończy się paliwo. W takiej sytuacji śpiwór będzie bardzo przydatny, chroniąc pasażerów przed wychłodzeniem.
  • Wyjazd na kemping – to najbardziej oczywiste warunki, w których przydaje się własny śpiwór. O jego zakupieniu powinny pomyśleć nie tylko osoby planujące spanie pod namiotem, ale także w domku kempingowym – na wyposażeniu z reguły nie ma kołder, a za poszewki trzeba dodatkowo zapłacić. Śpiwór będzie więc wygodniejszym, bardziej higienicznym i do tego tańszym rozwiązaniem.
  • Trekking w górach – wybierając się na trudny szlak, zwłaszcza w wysokie góry, zawsze warto mieć przy sobie choćby najcieńszy śpiwór, który powinien zmieścić się w plecaku. Nigdy nie jesteśmy w stanie w 100% przewidzieć, czy nie przytrafi się jakaś kontuzja, nagłe załamanie pogody czy chociażby problemy żołądkowe. Oczekując na pomoc w śpiworze można uniknąć groźnego wyziębienia organizmu.
śpiwór w podróży

Jak wybrać śpiwór? Podstawowy podział

Śpiwory, które znajdziemy w ofertach sklepów, różnią się między sobą przede wszystkim przeznaczeniem. Tutaj wyróżniamy:

  • Śpiwory tropikalne – wykorzystywane w sezonie letnim. Są bardzo cienkie, ale dobrze chronią przed wychłodzeniem, oczywiście tylko w sytuacji, gdy temperatura otoczenia nie spada poniżej 10 stopni Celsjusza. Ich zaletą jest niska masa, kompaktowość po złożeniu oraz uniwersalność. W takim śpiworze można spać zarówno pod namiotem, jak i pod gołym niebem.
  • Śpiwory zimowe – jak nietrudno się domyślić są przeznaczone do użytkowania w sezonie zimowym, również przy bardzo niskiej temperaturze. Na rynku spokojnie można znaleźć śpiwory, które zapewnią akceptowalny komfort termiczny nawet wtedy, gdy temperatura otoczenia spadnie poniżej -20 stopni Celsjusza. Typową cechą śpiworów zimowych jest też to, że można z nich korzystać praktycznie przez cały rok, również latem. Nieprzypadkowo określa się je mianem czterosezonowych.
  • Śpiwory uniwersalne – często można się spotkać z nazwą „trzysezonowe”. Mamy tutaj do czynienia z najpopularniejszą kategorią śpiworów, które z uwagi na swoje właściwości mogą być śmiało użytkowane od wiosny do późnej jesieni. Taki śpiwór powinien zagwarantować przyzwoity komfort termiczny do temperatury otoczenia w granicach 0 stopni Celsjusza.
wypakowany śpiwór

Poza tym głównym podziałem umieścimy śpiwory ekspedycyjne. Jest to propozycja dla polarników, wspinaczy wysokogórskich oraz survivalowców. Bardzo grube śpiwory z wypełnieniem puchowym mogą pozwolić przetrwać ekstremalnie zimną noc, z temperaturą spadającą nawet do -40 stopni Celsjusza.

śpiwór w góry

Przeglądając oferty sklepów można się również natknąć na śpiwory dla dzieci oraz kobiet.

Jaki śpiwór kupić, aby być z niego zadowolonym? Decydują te szczegóły

Przy wyborze śpiwora należy kierować się kilkoma kluczowymi cechami produktu. Mają one bezpośredni wpływ zarówno na przeznaczenie śpiwora, jak i komfort korzystania z niego. Zawsze zaczynamy od ustalenia, jaki śpiwór jest nam właściwie potrzebny. Jeśli wybieramy się na trekking, to najważniejsze powinno być to, aby śpiwór był lekki, łatwy do złożenia, zajmował niewiele miejsca i zapewniał dostateczny komfort termiczny.

A propos komfortu termicznego. Warto zwrócić uwagę, że producenci podają ten parametr w opisach swoich śpiworów – występuje on pod hasłem „TComfort”. Producenci stosują się tutaj do normy EN 13537, która odnosi się do zdrowych, dorosłych ludzi o normalnej budowie ciała. Ważne jest przy tym, że komfort termiczny dla mężczyzny będzie zupełnie inny w odniesieniu do kobiety. Jeśli więc producent określił, że TComfort śpiwora wynosi np. -10°C, to przy takiej temperaturze otoczenia kobiecie może być w nim zbyt chłodno.

śpiwór pod namiot

Pozostałe parametry termiczne, z jakimi można się spotkać w opisach śpiworów, to:

  • TLimit – podana jest temperatura otoczenia, przy której śpiwór zapewni akceptowalny komfort termiczny po przyjęciu pozycji skulonej.
  • TExtreme – graniczne możliwości śpiwora do zapewnienia ochrony przed wyziębieniem organizmu, o ile użytkownik spędzi w takich warunkach maksymalnie 6 godzin i nie będzie w tym czasie spać.

Bardzo istotnym kryterium wyboru śpiwora jest rodzaj wypełnienia. Tutaj stosuje się dwa rozwiązania: wypełnienie puchowe oraz syntetyczne. To drugie jest znacznie popularniejsze, ponieważ wypełnienie syntetyczne jest tańsze, uniwersalne pod względem termicznym, odporne na wilgoć oraz nie alergizuje. Z kolei wypełnienie puchowe najczęściej stosuje się w śpiworach zimowych oraz zawsze w ekspedycyjnych.

Producenci śpiworów

Na zakupie śpiwora na pewno nie warto oszczędzać. W końcu ten sprzęt powinien służyć właścicielowi przez wiele lat i zawsze gwarantować mu oczekiwany komfort termiczny. Dlatego radzimy skupić się na ofertach renomowanych producentów, jak:

  • Fjord Nansen
  • Coleman
  • High Peak
  • Ferrino
  • Salewa
  • The North Face
  • Outwell

Ile kosztuje dobry śpiwór?

Najtańszy, ale przyzwoicie wykonany śpiwór tropikalny można kupić za około 80-100 złotych. Ceny markowych śpiworów uniwersalnych zaczynają się od około 170 złotych, przy czym bezpieczniej będzie założyć sobie budżet w granicach 300 złotych – w tej kwocie mamy znacznie większy wybór modeli. Porządny śpiwór zimowy można kupić za około 250 złotych, a modele z wysokiej półki zaczynają się od kwoty 450 złotych.

Osobną kategorię stanowią śpiwory ekspedycyjne, przeznaczone raczej dla profesjonalistów – tutaj nie dziwią ceny oscylujące wokół kilku tysięcy złotych.

Kliknij by ocenić
[Suma: 1 Średnia: 5]
1 komentarzy w artykule: “Jak wybrać śpiwór – jaki śpiwór kupić? Wybieramy dobry śpiwór
  1. Do momentu przeczytania tego artykułu myślałem, że śpiwór może przydać się tylko na biwaku, a tu proszę – cała gamma zastosowań, na które w życiu bym nie wpadł. Aż zacząłem się zastanawiać, czy sobie nie sprawić jakiegoś śpiworu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *