
Wybieramy dobre rolki: na co zwrócić uwagę?

Jazda na rolkach jest bardzo przyjemna, znacznie mniej męcząca niż bieganie, a może przynieść porównywalne efekty treningowe. Już dawno minęły czasy, gdy ten sport był zarezerwowany tylko dla bardzo młodych ludzi, potocznie określanych mianem „skate’ów”. Obecnie na rolkach jeżdżą osoby w każdym wieku, czerpiąc z tego korzyści zdrowotne oraz mnóstwo frajdy. Przygodę z tym sportem oczywiście trzeba zacząć od zakupu odpowiedniego sprzętu, co – jak się okazuje – nie jest wcale taką prostą sprawą. Jak wybrać rolki? Zapraszamy do naszego poradnika.
Rodzaje rolek

Mogłoby się wydawać, że rolki to rolki, ale nic bardziej mylnego. W tej kategorii sprzętu sportowego znajdziemy modele o różnym przeznaczeniu. Podstawowy podział rolek wygląda następująco:
- Rolki regulowane – są przeznaczone dla dzieci, ponieważ – jak sama nazwa wskazuje – umożliwiają regulację długości, oczywiście w ograniczonym zakresie. Zwykle rolki można wydłużyć o około 4 rozmiary. Ma to tę zaletę, że sprzęt posłuży znacznie dłużej, a rodzice nie będą musieli co roku inwestować w nowe rolki dla swojej pociechy. Rolki regulowane śmiało można polecić na początek przygody z tym sportem. Łatwo jest je opanować, dlatego doskonale nadają się do nauki jazdy.
- Rolki rekreacyjne – można je określić mianem najbardziej uniwersalnych, dedykowanych amatorskiej jeździe. Są przeznaczone zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla dorosłych. Ich zaletą jest atrakcyjna cena. Należy przy tym pamiętać, że rolki rekreacyjne nie nadają się do agresywnej jazdy oraz pokonywania trudnego terenu. Można z nich korzystać na równej nawierzchni, ograniczając się do spokojnego tempa przejazdu.
- Rolki agresywne – nazwa mówi już wszystko. Zakup rolek agresywnych powinny rozważyć osoby, które bardzo dobrze opanowały sztukę jazdy na tym sprzęcie i szukają dla siebie nowych wyzwań. Modele o agresywnej charakterystyce doskonale sprawdzają się do szybkiej jazdy, pokonywania różnych przeszkód oraz wykonywania ewolucji. Charakterystyczne dla nich jest to, że nie są specjalnie wygodne i po dłuższej jeździe można odczuwać ból stóp. Jest to cena za bardzo solidne podtrzymywanie stawu skokowego.
- Rolki biegowe – nazywane również szybkościowymi. Są przeznaczone – żadne zaskoczenie – do bardzo szybkiej jazdy, zwykle na specjalnym torze. Wybierają je przede wszystkim te osoby, które trenują panczeny i potrzebują normalnych obciążeń treningowych także w sezonie letnim. Co oczywiste takie rolki absolutnie nie nadają się do rekreacyjnej jazdy, bo są niewygodne, mało zwrotne i niestabilne.
- Rolki freestylowe – na pierwszy rzut oka nie różnią się jakoś specjalnie od agresywnych, ale w rzeczywistości są przeznaczone do czegoś zupełnie innego. Rolki freestylowe służą do szybkiej jazdy slalomem, stąd mają ciaśniejszy rozstaw kółek (same kółka są też większe). Bardzo fajnie sprawdzają się podczas jazdy po mieście.
Na marginesie wspomnijmy o jeszcze dwóch rodzajach rolek, które jednak cieszą się o wiele mniejszym zainteresowaniem na rynku. Mowa o rolkach hokejowych, przeznaczonych do gry w hokeja na asfalcie oraz o rolkach z wymienną płozą – takie modele umożliwiają korzystanie z nich przez cały rok. Latem zakładamy płozę z kółkami, zimą natomiast z łyżwą.
Jakie rolki kupić? Te szczegóły mają znaczenie
Wybierając rolki należy zwrócić uwagę nie tylko na ich rodzaj i przeznaczenie, ale także jakość wykonania oraz elementy mające kluczowy wpływ na komfort jazdy, bezpieczeństwo oraz trwałość sprzętu.

Najważniejsze są oczywiście kółka. Powinny być wykonane z miękkiego, elastycznego materiału, chociażby poliuretanu. Popularne są również kółka kauczukowe. Warto unikać tych wykonanych z plastiku, które są zbyt twarde i hałaśliwe, a do tego nie wytrzymują jazdy po nierównej nawierzchni.
Istotną kwestią jest średnica kółek. Tutaj obowiązuje prosta zasada: im są one większe, tym można rozwinąć wyższą prędkość, ale jednocześnie rolki będą mniej zwrotne. Szukając rolek do jazdy po mieście warto więc postawić na model z uniwersalną średnicą kółek, czyli w zakresie od 70 do 85 milimetrów.
Twardość kółek to kolejny parametr, który ma niebagatelny wpływ na komfort jazdy. Jeśli z góry wiemy, że rolki będą użytkowane na nierównej nawierzchni czy chodniku z kostki, lepiej będzie wybrać model z miękkimi kółkami – będą miały oznaczenie między 74A a 82A. Twarde kółka, o oznaczeniu między 84A a 101A, gwarantują szybszą, agresywniejszą jazdę, ale znacznie gorzej tłumią drgania.
Nie zapominamy również o kluczowym elemencie rolek, czyli łożyskach. To od nich w głównej mierze zależy to, jak duże prędkości da się rozwinąć korzystając z konkretnego sprzętu. Klasę łożysk określa się parametrem ABEC. Im wyższa widnieje przy nim cyfra, tym szybsze łożyska. Początkującym można polecić modele z ABEC3 oraz ABEC5. Bardziej zaawansowani rolkarze powinni natomiast zdecydować się na sprzęt z łożyskami ABEC7 lub ABEC9.
Rada
Chcąc korzystać z rolek przez kilka lat, warto od razu zainwestować w model z opcją wymiany łożysk. Wówczas do nauki można wybrać łożyska ABEC3 i stopniowo przechodzić na agresywniejsze.
Polecani producenci rolek
Rolki są na tyle popularnym sprzętem sportowym, że za jego produkcję wzięło się mnóstwo firm. Niektóre tylko sygnują produkty logo swojej marki, de facto kupując rolki w Chinach – warto na to uważać. Jeśli celem jest długie i intensywne użytkowanie rolek, dobrze będzie zainwestować w produkt renomowanej firmy. Do tych polecanych zaliczymy:
- ROCES
- K2
- Spokey
- TEMPISH
- Fila
- Worker
- NILS Extreme
- Rollerblade
- Blackwheels
Cena rolek, czyli ile kosztują dobre rolki?

Cena rolek jest ściśle uzależniona od kilku parametrów: rodzaju sprzętu, marki producenta oraz zastosowanych w nich rozwiązań, przede wszystkim jakości łożysk. Najdroższe są rolki biegowe – porządny model będzie kosztować nawet grubo ponad 1000 złotych. Jeśli szukamy rolek rekreacyjnych, freestyle’owych czy agresywnych, trzeba przygotować się na wydatek od około 450 złotych wzwyż.
Można oczywiście znaleźć znacznie tańsze, a wciąż porządne rolki – jeśli celem jest okazjonalne uprawianie tego sportu, np. w weekend, a dodatkowo trasa obejmuje wyłącznie odcinki równego asfaltu, to śmiało można poprzestać na modelach z niższej półki. Takie rolki da się kupić już za około 160-190 złotych.
Od wielu lat jeżdżę na rolkach, ale nie zdawałem sobie sprawy z tego, że jest tak dużo rodzajów rolek. Z treści artykułu wynikałoby, że jestem właścicielem rolek rekreacyjnych. Tak sobie myślę, że może to już czas przejść na rolki agresywne…