Jak wybrać quada – jaki kład kupić? Wybieramy dobrego quada

Jaki quad kupić na początek przygody z czterokołowcami? Sprawdź porady

Od lat quady należą do najpopularniejszych (i najbardziej pożądanych) prezentów komunijnych, co oczywiście trzeba uznać za przesadę. Nie zapominajmy, że nadal mamy do czynienia z pojazdem mechanicznym, który w niewprawnych rękach może być śmiertelnie niebezpieczną zabawką. Na quadach jeżdżą jednak także, a raczej przede wszystkim osoby dorosłe, które widzą w nich narzędzie pracy czy świetny sposób na odreagowanie stresu. Jeśli masz odpowiednie predyspozycje do prowadzenia takiej maszyny i chcesz rozsądnie wydać pieniądze, to nasz poradnik jest dla Ciebie. Sprawdź, jak wybrać quad, by czerpać z niego dużo frajdy i nie narazić się na niepotrzebne urazy.

quad i dwie kobiety

Quad, czyli co?

Quad to popularne i uniwersalne określenie na czterokołowy pojazd, prawidłowo nazywany ATV (all-terain vehicle). Pierwsze quady powstały w połowie XX wieku i zostały opracowane z myślą o potrzebach armii. Z czasem pojazdy zyskały popularność wśród cywilnych użytkowników – głównie amerykańskich farmerów. Prawdziwy boom na quady wybuchł w momencie, gdy zaczęto organizować komercyjne zawody i pokazy wyczynowej jazdy, czyli na przełomie XX i XXI wieku.

Do Polski quadowa moda dotarła w latach dwutysięcznych. Sprzęt ten początkowo służył celom użytkowym i był wykorzystywany przez różnego rodzaju służby, w tym straż pożarną, straż leśną czy ratowników wodnych. Stąd narodziło się ogromne zainteresowanie czterokołowcami. Importerzy zwietrzyli świetny interes i tak do Polski zaczęły trafiać pierwsze quady dla użytkowników indywidualnych. Machina ruszyła.

Quadem można nazwać każdy pojazd czterokołowy pozbawiony kabiny i napędzany silnikiem – spalinowym lub (to coraz częściej spotykane rozwiązanie) elektrycznym. Konstrukcja zawieszenia jest przystosowana do jazdy w bardzo trudnym terenie. Kierowca siedzi na quadzie okrakiem i steruje nim przy pomocy kierownicy, gazu oraz hamulca. To taki motocykl crossowy, tylko na czterech kołach.

Rodzaje quadów: jaki wybrać?

Obecnie coraz trudniej jest wyselekcjonować jakieś sztywne grupy quadów, ponieważ co chwilę na rynku pojawiają się nowatorskie konstrukcje. Trzymajmy się jednak podstawowego podziału, który wygląda następująco:

  1. Quady sportowe – wykorzystywane przez zawodowców, głównie w imprezach komercyjnych. Zawsze posiadają napęd na cztery koła i wzmocnioną konstrukcję, która jest zdolna wytrzymać bardzo duże obciążenia. Charakterystyczną cechą quadów sportowych jest duża pojemność silnika – w takich pojazdach stosuje się jednostki o pojemności od 600 cm3. Quady sportowe są bardzo szybkie, radzą sobie w najtrudniejszym terenie, kosztują tyle, co dobry samochód i… absolutnie nie nadają się dla początkujących.
  2. Quady przeprawowe – bardzo popularne w Polsce i na całym świecie. Są to uniwersalne pojazdy, wykorzystywane również przez służby. Taki quad śmiało można wykorzystać do pracy w rolnictwie, przy wyrębie lasu, do zabawy w błocie, podczas amatorskiego rajdu, ale i do odśnieżania podwórka. Quady przeprawowe praktycznie zawsze mają napęd na cztery koła (zwykle odłączany). Pojemność silnika nie przekracza 1000 cm3. To dobry wybór dla osoby, która ma już pewne doświadczenie w jeździe na czterokołowcu i potrafi z pokorą podejść do dużej mocy pojazdu.
  3. Quady rekreacyjne – zdecydowanie najpopularniejsze i najliczniej reprezentowane na rynku. To szeroka kategoria pojazdów, do której możemy zaliczyć quady dla dzieci (jakkolwiek dziwnie to nie brzmi), jedno- i dwuosobowe, z napędem na dwa oraz cztery koła. Pojemność silnika z reguły nie przekracza 200 cm3, co nie pozwala na szaleństwa, ale wystarczy na sam początek przygody z czterokołowcami. Quad rekreacyjny nie poradzi sobie w bardzo trudnym terenie, jednak pozwala wyćwiczyć technikę jazdy i opanować podstawowe manewry.
wycieczka na qudzie

Znając ten podział będzie Ci znacznie łatwiej wskazać pojazd, który najlepiej pasuje do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz przede wszystkim doświadczenia i poziomu umiejętności. Jeśli dopiero zaczynasz i nie wiesz jeszcze, czy jazda czterokołowcem stanie się Twoją pasją, nie ma sensu inwestować w model przeprawowy. Ten sprawdzi się natomiast w sytuacji, gdy z góry wiesz, że będziesz regularnie jeździć w ciężkim terenie lub potrzebujesz pojazdu do pracy.

Zawsze też rozsądniej jest zacząć od słabszej (i tańszej) maszyny, a jeśli szybko okaże się ona niewystarczająca, nie będziesz mieć problemu z odsprzedażą – w Polsce jest bardzo duży popyt na używane quady.

Uwaga!

Jeśli zamierzasz poruszać się quadem po drogach publicznych, musisz kupić model z homologacją, który będzie można zarejestrować – nie wszystkie czterokołowce oferowane na polskim rynku posiadają homologację.

Cena quada, czyli wybieramy quada: ile pieniędzy trzeba przygotować?

To oczywiście zależy od tego, na jaki rodzaj quada się ostatecznie zdecydujesz, a także od marki producenta, napędu, mocy silnika oraz dodatkowego wyposażenia. Najprostsze quady rekreacyjne, na których może jechać jedna osoba, da się spokojnie kupić za 3-4 tysiące złotych (nowe).

dwa quady

Jeśli Twój wybór padł na model przeprawowy, to poprzeczka finansowa powędruje ostro w górę. Ceny markowych, ale wciąż podstawowych modeli zaczynają się od około 15 tysięcy złotych. Nie jest również żadnym problemem znalezienie quada przeprawowego za 40-60 tysięcy złotych. Tym bardziej warto dokładnie przemyśleć taki zakup.

W tym miejscu wspomnijmy jeszcze, że sam quad to nie koniec wydatków. Jeśli zabawa na czterokołowcu Ci się spodoba, przygotuj się na solidny ból portfela. Wyciągarka, dodatkowe osłony, torby, modyfikacje wydechu, drugi komplet opon na rajdy – teraz być może nic Ci to nie mówi, ale po złapaniu bakcyla szybko zapoznasz się z tymi terminami.

skok quadem

Do tego dochodzi podstawowe, niezbędne wyposażenie kierowcy quada, które obejmuje:

  • Kask (koniecznie zabudowany, motocyklowy)
  • Rękawice
  • Buty z wysoką cholewką
  • Ochraniacze ciała (najlepsza będzie zbroja, tzw. buzer)

Polecani producenci quadów

Nie da się ukryć, że gros rynkowej oferty quadów w Polsce stanowią modele o chińskim rodowodzie, których nazwy nikomu nic nie mówią. Są tanie, ale bardzo awaryjne i przez to stanowią zakup podwyższonego ryzyka.

O wiele rozsądniej jest dozbierać trochę pieniędzy i kupić quad renomowanego producenta. Wśród doświadczonych użytkowników świetnymi opiniami cieszą się modele takich firm, jak Honda, Kawasaki, Kymco, Yamaha i Can Am.

Kliknij by ocenić
[Suma: 1 Średnia: 5]
1 komentarzy w artykule: “Jak wybrać quada – jaki kład kupić? Wybieramy dobrego quada
  1. O samochodzie mówi się, że jest skarbonką. To samo można spokojnie powiedzieć o quadzie. Z tego też powodu warto zainwestować w pojazd renomowanego producenta, żeby przynajmniej zminimalizować ryzyko awarii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *