Jak wybrać odzież motocyklową?  Jaką odzież na motocykl kupić?

Jak wybrać odzież motocyklową? Jaką odzież na motocykl kupić?

Zanim zaczniemy przeglądać konkretne oferty sklepów z odzieżą motocyklową, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań, które znacznie przybliżą nas do tego jak wybrać odzież motocyklową. Będą miały one kluczowe znaczenie dla naszych późniejszych zapytań wpisywanych w wyszukiwarkę.

Na co zwrócić uwagę wybierając odzież motocyklową?

W pierwszej kolejności musimy się skupić na tym, w jakich warunkach atmosferycznych będziemy używać odzieży motocyklowej oraz jaki jest styl naszej jazdy. Bowiem, inna odzież służyć nam będzie w upalne dni, a inna w jesienne. Tak samo odnośnie stylu jazdy – jazda po mieście wymaga innej odzieży niż jazda w terenie i jazda sportowa.

dziewczyna-na-motorze-w-kombinezonie

Zastanawiając się jak wybrać odzież motocyklową, musimy pamiętać, że ma ona być wygodna i zapewniać nam bezpieczeństwo na drodze. Na dalszy plan zejść powinny walory estetyczne. Na szczęście patrząc na to, jak duży wybór mamy aktualnie w sklepach, bez problemy znajdziemy odzież, która zaspokoi też nasz zmysł estetyczny.

Rodzaje odzieży motocyklowej:

  • tekstylna
  • skórzana

Odzież tekstylna dzieli się na:

  • 1-warstwową – najczęściej wybieraną na okres letni. Składa się zazwyczaj z warstwy wierzchniej (najczęściej z nylonu) posiadającej wstawki z airmesh’u. Wstawki tego typu znajdują się na przedramionach, plecach i klatce piersiowej. Natomiast w spodniach motocyklowych umiejscowione są na udach i łydkach. Uznawane są na przewiewne panele, ponieważ zapewniają ogromny komfort w upalne, letnie dni. Dzieje się tak, ponieważ podczas jazdy wpada przez nie bardzo duża ilość powietrza, które jest w stanie przyjemnie chłodzić ciało.
  • 2-warstwowe ‒ te już dzielą się na dwie kategorie: na ciepłe dni i na trochę chłodniejsze lub deszczowe. Zestawy 2-warstwowe, które dedykowane są na cieplejsze dni mają taką samą budowę co zestawy 1-warstwowe. Różnica polega na tym, że są one wyposażone w dodatkową, wypinaną warstwę tzw. „windblocker”. Jest to warstwa chroniąca nas przed wiatrem. Rozwiązanie to idealnie sprawdzi się w sytuacji kiedy wiemy, że w dzień będzie gorąco, ale nasz powrót przypadnie już na chłodniejszy wieczór. 2-warstwowe kombinezony zaprojektowane na chłodniejsze dni posiadają natromiast zewnętrzną warstwę. Najczęściej będzie to warstwa nylonu lub CORDURY, w którą wprasowano membranę wiatroszczelną i wodoodporną. Dzięki temu kurtka w upalne dni może być trochę cieplejsza niż wspomniana wyżej. Wspomniana dodatkowa warstwa nie jest wypinana lecz wprasowana na zawsze. Kurtki oraz spodnie poza pokrywą wierzchnią z membraną mają też wypinaną warstwę ocieplającą. Takie rozwiązanie sprawdzi się doskonale w chłodniejsze i deszczowe dni.
  • 3-warstwowe ‒ są to najbardziej ergonomiczne z zestawów. Zazwyczaj składają się z zewnętrznej warstwy, która jest wyposażona w dużą ilość paneli wentylacyjnych albo wstawek zrobionych z airmesh’u. Efekt jest taki, że po wypięciu wszystkich warstw mamy zapewniony duży komfort w upalne dni. Kolejna z warstw to membrana wiatro- i wodoodporna. Jest ona wypinana, co różni ją od poprzednika. Trzecią warstwę stanowi ocieplenie, które również możemy po prostu wypiąć z ubrań kiedy jest nam za ciepło. Takie zestawy sprawdzają się w większości warunków pogodowych w sezonie motocyklowym.

Odzież skórzaną dzielimy na:

  • Jednoczęściowy kombinezon, typowo sportowy, idealnie dopasowany jest jak „druga skóra”. Dobrze dobrany jest wygodny i nie krępuje ruchów. Takie kombinezony wyprofilowane są do pozycji, którą przyjmujemy na motocyklach sportowych. Minusem jest to, że nie możemy odpiąć górnej części od spodni.
  • Dwuczęściowe kombinezony podobnie jak jednoczęściowe są dedykowane na sportowe motocykle, jednakże układają się trochę inaczej. W tym zestawieniu plus będzie taki, że można zdjąć kurtkę i odpiąć ją od spodni. Dzięki temu w przerwie można trochę odpocząć od skórzanego stroju. Jest to idealne rozwiązanie dla osób o nieproporcjonalnej sylwetce, ponieważ przeważnie potrzebują one innego rozmiaru kurtki, a innego spodni.

Kask motocyklowy

kask motocyklowy

Oprócz tego, że kask motocyklowy zapewnia nam podstawowe bezpieczeństwo, to jest elementem ubioru wymaganym przez prawo. Na kasku na pewno nie powinniśmy oszczędzać. Chroni on najważniejszą część naszego ciała. Ponadto, źle dobrany może odebrać całą radość z jazdy. Jeśli uciska uszy lub zbyt luźno przemieszcza się po głowie – nie tylko nie spełnia swojej funkcji, ale też nie zapewnia nam bezpieczeństwa.

Rodzaje kasków motocyklowych:

  • integralne (zamknięte)
  • szczękowe
  • otwarte

Dla początkujących najlepszym wyborem będą pierwsze dwa, ponieważ chronią głowę i całą twarz. Niestety, ale na początku przygody z motocyklami upadki bywają częste. Warto przedłożyć jak najwyższy poziom bezpieczeństwa przed estetykę i styl. Zdecydowanie warto zwrócić uwagę na kaski posiadające blendę przeciwsłoneczną oraz pinlock. Blenda pozwala szybko zareagować na słońce świecące w oczy, które nie dość że nas męczy, to często powoduje spadek koncentracji. W skrajnych przypadkach słońce może nas po prostu zupełnie oślepić i tym samym uniemożliwić dalszą jazdę. Natomiast pinlock (czyli cienka, dodatkowa warstwa przyklejona do wnętrza wizjera, czyli szyby kasku) zapobiega parowaniu w chłodne oraz deszczowe dni. Zdecydowanie nie jest zbędny luksus. Opisane powyżej dodatki przynoszą bardzo pozytywne efekty.

Odnośnie rozmiaru kasku najlepiej będzie zwrócić się o pomoc do profesjonalnego sklepu, w którym pracują wykwalifikowani sprzedawcy. Kask powinien przede wszystkim dobrze przylegać do głowy. Jednocześnie nie może uwierać właściciela. Jest to o tyle istotne, ponieważ przy energicznych ruchach głowy w różne strony kask nie powinien się sam przemieszczać na głowie.

Pozostałe akcesoria motocyklowe

Oprócz opisanych powyżej rzeczy każdy motocyklista powinien zaopatrzyć się w szereg przydatnych dodatków. Mowa tu o na przykład o kamizelkach ochronnych z ochraniaczami, pasach nerkowych, ochraniaczach kręgosłupa, ocieplaczach, rękawicach, czy też odblaskowych wstawkach.

Podsumowanie wyboru odzieży motocyklowej

Odzież motocyklowa ma pełnić funkcję przede wszystkim zabezpieczenia poszczególnych elementów ciała osoby kierującej motorem. Motocyklista, który doświadczy wypadku narażony jest na ogromną ilość urazów. Odzież motocyklowa może uchronić motocyklistę przed poważnymi konsekwencjami wypadku. Warto pamiętać, że nie tylko kierowca motocykla musi być wyposażony w odpowiedni strój. Pasażer motocykla również powinien być odpowiednio i bezpiecznie ubrany, jak sam kierowca. W trakcie wypadku pasażer też jest narażony na urazy. Zdarza się nawet, że doświadcza on większych obrażeń niż kierowca.

Miejmy nadzieję, że ten artykuł pozwoli wielu osobom sprostać zadaniu dotyczącym tego jak wybrać odzież motocyklową. Istotne tu będą przede wszystkim indywidualne preferencje oraz umiejętności.

Kliknij by ocenić
[Suma: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *