
Jak wybrać myszkę komputerową? Te szczegóły mają znaczenie
Niepozorna, często bagatelizowana, a niezwykle ważna rzecz. Myszka komputerowa może znacząco zwiększyć komfort pracy na komputerze, dlatego wybierając urządzenie nie warto się kierować wyłącznie promocją w hipermarkecie. Zwłaszcza, jeśli masz za sobą nieprzyjemne doświadczenia i w ostatnim czasie zdarzyło Ci się już kilkakrotnie wymienić sprzęt. Ten poradnik szczególnie dedykujemy graczom, którzy dobrze wiedzą, jak ogromny wpływ na jakość rozgrywki ma odpowiednio dobrana myszka. Sprawdź zatem, jak wybrać myszkę komputerową i co w praktyce decyduje o jej funkcjonalności oraz… cenie.
Wybieramy dobrą myszkę: optyczna czy laserowa?
Nie każdy wie, że myszki komputerowe dostępne na rynku dzielą się na dwie podstawowe kategorie: optyczne oraz laserowe. Pomiędzy nimi istnieje zasadnicza różnica w mechanizmie działania. Która będzie lepsza dla Ciebie? To tak naprawdę zależy od tego, jakie są Twoje oczekiwania. Pokrótce omówmy podstawowe funkcje obu typów myszek:
- Mysz optyczna – działa dzięki diodom LED, które odbijają się od powierzchni, po której jest prowadzone urządzenie, a następnie błyskawicznie przekazują informację o położeniu „gryzonia” do komputera lub innego odbiornika za pośrednictwem wbudowanej kamerki. Niezaprzeczalną zaletą myszek optycznych jest ich niezawodność i trwałość, co jest zasługą braku jakichkolwiek elementów mechanicznych. Wada? Przede wszystkim niski poziom precyzji, co praktycznie dyskwalifikuje taką myszkę w świecie graczy.
- Mysz laserowa – nietrudno się domyślić, że w tym przypadku urządzenie do określania swojej pozycji wykorzystuje diody laserowe, które są o wiele szybsze i precyzyjniejsze niż LED. Dzięki temu myszka reaguje błyskawicznie na nawet delikatny ruch ręką użytkownika. Nieprzypadkowo gracze, ale też chociażby osoby pracujące w zaawansowanych programach do projektowania, korzystają wyłącznie z myszek laserowych. Wadą tej technologii jest niestety cena. Porządna myszka laserowa potrafi być kilkanaście razy droższa niż optyczna.
Wybór odpowiedniego rodzaju myszki musi być zatem uzależniony od własnych potrzeb. Jeśli potrzebujesz „gryzonia” tylko do obsługi środowiska Windows, pakietu MS Office i przeglądania Internetu, to nie ma żadnego uzasadnienia dla zakupu drogiej myszki laserowej – w zupełności wystarczy Ci optyczna.
Jaka myszkę kupić: przewodową czy bezprzewodową?
Tutaj znów w grę wchodzą indywidualne potrzeby i oczekiwania. Trudno jest jednoznacznie wskazać przewagę jednej myszki nad drugą. Warto jednak znać ich podstawowe zalety oraz wady.
- Myszka przewodowa – tania i dobra: to najkrótsza charakterystyka tego rodzaju „gryzonia”. Myszki przewodowe przez lata były standardem w naszych domach, firmach i szkołach, a dziś nadal cieszą się dużą popularnością. Powodem wcale nie jest tylko cena. Chociażby zapaleni gracze czy osoby korzystające z profesjonalnych programów typu Auto CAD zawsze wybiorą mysz przewodową. Dlaczego? Ponieważ przewodowa łączność z komputerem lub innym urządzeniem gwarantuje brak jakichkolwiek zakłóceń, a co za tym idzie – opóźnień. Właściwie jedyną wadą tego rozwiązania jest sam przewód, który lubi się plątać, ogranicza funkcjonalność myszki i wymusza korzystanie z niej tylko w bezpośredniej bliskości komputera czy np. telewizora.
- Myszka bezprzewodowa – coraz chętniej wybierana przez konsumentów, głównie ze względu na wygodę. Jak sama nazwa wskazuje, myszka bezprzewodowa nie wymaga podłączenia jej przewodem do odbiornika. Łączność jest realizowana poprzez sygnał radiowy, Bluetooth, rzadziej Wi-Fi. Dzięki temu z myszki można korzystać z praktycznie dowolnego miejsca, np. siedząc sobie wygodnie na kanapie i sterując ustawieniami Smart TV w telewizorze. Żeby jednak nie było tak różowo, to musimy wspomnieć o istotnych wadach tego rozwiązania. Przede wszystkim łączność bezprzewodowa generuje opóźnienia, przez co takie myszki absolutnie nie sprawdzają się w grach wymagających szybkiej reakcji i precyzji, zwłaszcza popularnych FPS-ach. Ponadto połączenie jest narażone na zakłócenia.
Rada
Decydując się na zakup myszki bezprzewodowej zwróć uwagę na rodzaj zasilania. Większość modeli dostępnych na rynku wymaga stosowania baterii AAA lub AA, w innych stosuje się akumulator wymagający regularnego ładowania.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę wybierając myszkę?
Jednym z najistotniejszych parametrów określających jakość myszki komputerowej jest rozdzielczość sensora. Od tej wartości zależy, jak czułe jest dane urządzenie – im wyższa rozdzielczość, tym lepiej, bo myszka będzie błyskawicznie reagować na polecenia. Ma to duże znaczenie w przypadku szukania sprzętu do gier – wówczas zalecamy rozejrzeć się za myszką o rozdzielczości około 1000 DPI. Najlepiej, aby wartość ta była regulowana, bo nie w każdej grze wysoka czułość się sprawdza.
Gracze powinni również zwrócić uwagę na częstotliwość raportowania – ten parametr jest standardowo podawany w opisach myszek gamingowych. Chodzi tutaj o to, jak często urządzenie komunikuje się z komputerem – im robi to częściej, tym lepiej.
Zostając przy myszkach dla graczy musimy jeszcze wspomnieć o innych detalach decydujących o funkcjonalności danego sprzętu. Mamy tutaj na myśli chociażby programowalne przyciski (umożliwia to przypisanie im poszczególnych funkcji, np. szybkiej zmiany rozdzielczości), solidne ślizgi (ułatwiają szybkie poruszanie myszką) czy ciężarki, dzięki którym można wyważyć myszkę pod kątem własnych preferencji.
Jeśli natomiast szukasz myszki do pracy lub uniwersalnego użytku, to powyższe kryteria będą miały dla Ciebie o wiele mniejsze znaczenie, o ile w ogóle. Tutaj ważniejsze będzie, aby kupić myszkę, która dobrze leży Ci w dłoni (nie jest ani za mała, ani za duża) i została solidnie wykonana, co zapewni dłuższe użytkowanie.
Producenci myszek komputerowych
Wśród producentów myszek gamingowych na szczególne uznanie użytkowników zapracowały sobie marki:
- Razer
- HyperX
- Logitech
- Steelseries
- A4Tech
Jeśli natomiast chodzi o myszki do codziennego, biurowego użytku, to śmiało można postawić na produkty Logitech, Asus, Microsoft czy HP.
Cena myszki, czyli ile kosztuje dobra myszka komputerowa?
Oczywiście zdecydowanie najdroższe są myszki gamingowe. Te o znakomitych parametrach, których używają zawodowi gracze, potrafią kosztować 300-400 złotych. Prostsze, a nadal bardzo precyzyjne myszki gamingowe kosztują natomiast od około 100 złotych wzwyż.
W przypadku sprzętu biurowego i uniwersalnego można sporo zaoszczędzić, ponieważ solidnie wykonane myszki wymienionych marek kosztują od około 50 złotych. Sprzęt z wysokiej półki to wydatek rzędu około 150 złotych.
Pamiętam czasy, jak weszły na rynek bezprzewodowe myszki do komputera. To był prawdziwy szał. Wydawało się wówczas, że myszki na kablu nie będą już mieć racji bytu. Tymczasem myszki te wracają do łask i są coraz częściej wybierane przez użytkowników komputera.