
Jaki monitor kupić? Jak wybrać model, który spełni oczekiwania?
Monitor jest niezbędnym elementem zestawu komputerowego. Co ciekawe, z zewnętrznego ekranu korzystają także osoby pracujące na laptopie. Duży monitor gwarantuje znacznie wyższy komfort widzenia, stąd decyzja o jego zakupie jest jak najbardziej uzasadniona. Wybór monitorów komputerowych jest ogromny i osobie, której poszczególne parametry techniczne niewiele mówią, może być bardzo trudno znaleźć odpowiedni model. Dlatego w naszym poradniku wskazujemy, na co warto zwrócić szczególną uwagę wybierając monitor dla siebie. Dowiedz się, jaki monitor kupić, by później nie żałować.
Wybieramy dobry monitor: jaka matryca?
Podstawowym kryterium wyboru monitora komputerowego jest rodzaj zastosowanej w nim matrycy. Możemy zdecydować się na model wyświetlający obraz za pośrednictwem matrycy typu IPS, TN lub VA. Zacznijmy więc od sprawdzenia, jakie są zalety i wady każdej z tych technologii.
Matryca IPS
Obecnie jest najczęściej stosowana w monitorach komputerowych, zwłaszcza tych klasy budżetowej. Matryca IPS gwarantuje bardzo dobre kąty widzenia, co ma znaczenie w sytuacji, gdy użytkownik nie patrzy na monitor na wprost, ale np. z boku. Jakość obrazu jest bardzo dobra, zwłaszcza jeśli chodzi o odwzorowanie kolorów.
Zalety matryc IPS:
- Znakomite kąty widzenia
- Ładne kolory
- Niezły kontrast
Wady matryc IPS:
- Z uwagi na wolny czas reakcji matrycy niespecjalnie sprawdzają się w monitorach dla graczy
Matryca TN
Stary, ale wciąż bardzo funkcjonalny typ matrycy, w zupełności wystarczający do prostych zastosowań. Stąd matrycę TN zwykle stosuje się w monitorach biurowych, ale nie tylko. Ta technologia świetnie sprawdza się w świecie gier, ponieważ matryca TN charakteryzuje się krótkim czasem reakcji i wysokim odświeżaniem (można się spotkać nawet z monitorami 240 Hz.).
Zalety matryc TN:
- Prosta konstrukcja, co przekłada się na małą awaryjność
- Bardzo dobre czasy reakcji i odświeżania
- Monitory z matrycą TN zwykle są najtańsze
Wady matryc TN:
- Kiepskie odwzorowanie kolorów i słaby kontrast
- Bardzo słabe kąty widzenia (monitor wymaga patrzenia na wprost, aby zachować odpowiednią szczegółowość obrazu)
Matryca VA
Na zakup monitora z matrycą VA najczęściej decydują się osoby, którym zależy na znakomitym kontraście, zwłaszcza głębokiej czerni. Z tego też powodu taki monitor bardzo dobrze sprawdzi się do wyświetlania filmów czy projektowania grafiki. W dużym uproszczeniu można napisać, że jest to taki złoty środek pomiędzy matrycą IPS a TN.
Zalety matryc VA:
- Doskonała czerń
- Niezłe kąty widzenia
- Bardzo dobra jakość obrazu, ale raczej przy patrzeniu na wprost
Wady matryc VA:
- Przeciętne czasy reakcji matrycy i odświeżania, przez co monitor średnio nadaje się dla gracza
Jak wybrać monitor? Przekątna ekranu
To drugi najważniejszy parametr wyboru. Generalnie nie ma czegoś takiego, jak za duży monitor, no chyba, że ogranicza Cię ilość miejsca na biurku. Jeśli natomiast możesz sobie pozwolić na wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni i zależy Ci na bardzo wysokim komforcie pracy czy grania, to zalecamy rozejrzeć się za jak największym monitorem, mieszczącym się w Twoim budżecie.
W obecnych czasach takim przyzwoitym minimum będzie monitor o przekątnej 24 cali. Pozwoli on już poczuć wyraźną poprawę w stosunku do ekranu laptopa. Jeszcze lepiej wygląda to w przypadku monitora 27-calowego, który powinien w zupełności wystarczyć do typowych zastosowań biurowych czy domowych.
Jeśli jednak projektujesz grafikę, pracujesz na kilku jednocześnie otwartych oknach lub też potrzebujesz monitora do oglądania filmów, rozejrzyj się za modelem o przekątnej co najmniej 29 cali, a najlepiej 31 lub 34 cali. To już kawał wyświetlacza, który wyniesie Twój komfort na bardzo wysoki poziom.
Rozdzielczość ekranu
Obecnie standardem są już monitory oferujące rozdzielczość Full HD, a więc 1920×1080 pikseli, która okazuje się być w zupełności wystarczająca do pracy biurowej, grania czy oglądania filmów. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zainwestował w jeszcze lepszą jakość. Wówczas poszukaj modelu o rozdzielczości 1440 pikseli, która stanowi taki stan pośredni między Full HD a 4K.
A propos 4K – monitory zdolne wyświetlić obraz w najwyższej dostępnej rozdzielczości stanowią elitę tej kategorii produktów i cieszą się coraz większą popularnością. Musisz jednak pamiętać o jednym: nie każdy komputer będzie w stanie obsłużyć źródło obrazu w 4K. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim gry. Rozdzielczość Ultra HD stawia ogromne wymagania, którym może sprostać tylko potężna karta graficzna. Aby uniknąć zawodu i niepotrzebnego wydawania pieniędzy upewnij się więc, że monitor 4K będzie dobrze współpracować z Twoim sprzętem komputerowym.
Czas odświeżania matrycy
Parametr, na który muszą zwrócić uwagę osoby szukające monitora do gier. Obowiązuje zasada, że wyświetlacz dla gracza powinien mieć czas odświeżania na poziomie 144 Hz lub więcej. To gwarantuje, że obraz będzie bardzo dynamiczny i pozbawiony irytującego efektu smużenia – o ile oczywiście dysponujesz odpowiednio wydajną kartą graficzną i procesorem.
Jeśli natomiast szukasz monitora do pracy i prostych zastosowań, to współczynnik odświeżania matrycy nie będzie mieć dla Ciebie żadnego znaczenia. Wówczas w zupełności wystarczy monitor 60 Hz, czyli taki, który jest zdolny wyświetlić do 60 klatek na sekundę.
W tym miejscu wspomnijmy o jeszcze jednym istotnym parametrze z punktu widzenia gracza, czyli o czasie reakcji matrycy. Im jest on krótszy, tym lepiej. W typowych monitorach do gier będzie to zwykle 1 ms. W zastosowaniach biurowych nie ma to jednak znaczenia.
Producenci monitorów
W branży producentów monitorów komputerowych dzieli i rządzi kilka firm. Są to:
- Asus
- Samsung
- BenQ
- AOC
- Iiyama
- Acer
- LG
Nie da się wskazać, która z nich jest najlepsza, ponieważ każdy z tych producentów ma w swojej ofercie zarówno znakomite, jak i mniej udane konstrukcje. Skup się więc na wymienionych wcześniej parametrach, a kwestię znaczka na obudowie zostaw sobie na koniec.
Cena monitora, czyli ile kosztuje dobry monitor do gier?
Najtańszy monitor oparty na matrycy TN i o przekątnej 21 cali można kupić za około 300-350 złotych. Nie spodziewaj się jednak spektakularnej jakości. Aby rzeczywiście mieć przyjemność z pracy czy grania na monitorze, lepiej będzie dołożyć kilkaset złotych i kupić model z przynajmniej średniej półki. W popularnym segmencie 24-calowców śmiało można znaleźć udane monitory w cenie około 700 złotych (na matrycy IPS lub VA).
Znacznie większy wydatek wiąże się z zakupem typowego monitora do gier, z matrycą 144 Hz i krótkim czasem reakcji. Modele 24-calowe kosztują co najmniej 800 złotych, a 27-calowe – średnio o 300 złotych więcej. Bez problemu można również znaleźć monitory z jakościowego topu w cenie ponad 2000 złotych.
Ja mam upatrzony pewien monitor do gier firmy Samsung. Póki co zbieram fundusze na niego, kosztuje 800 zł. Biorąc pod uwagę przekątną ekranu, rozdzielczość, czas odświeżania matrycy, cena wydaje się być nader atrakcyjna.