Jak wybrać materac – jaki materac kupić? Wybieramy dobry materac

Jaki materac do spania kupić? Czym się kierować?

Być może ta informacja Cię zaskoczy, ale około 1/3 swojego życia spędzisz w łóżku. Przyjmując, że zalecana dobowa dawka snu wynosi 8 godzin, nie można mieć żadnych wątpliwości: warto zapewnić sobie komfortowe i zdrowe warunki do nocnej regeneracji. Nie będzie to możliwe, jeśli śpisz na byle jakim materacu, a tym bardziej wersalce czy sofie. W tym poradniku podpowiemy Ci, jaki materac do spania kupić oraz na co zwrócić uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji. Przeczytaj uważnie i nie kieruj się tylko ceną!

Dlaczego mądrze jest zainwestować w dobry materac do spania?

To proste: jakość materaca ma kluczowy wpływ na praktycznie całe Twoje życie. Gdy budzisz się niewyspany, zmęczony, obolały, to od razu czujesz podenerwowanie. Ogarnia Cię irytacja, jesteś nieprzyjemny dla bliskich, współpracowników, klientów.

Jeśli Twój organizm nie ma optymalnych warunków do nocnej regeneracji, prędzej czy później odbije się to na zdrowiu. Problemy z kręgosłupem, mięśniami, coraz częstsze i silniejsze bóle głowy, nadwaga, otyłość, cukrzyca – to typowe skutki niewysypiania się, czego częstą przyczyną jest spanie na byle jakim materacu.

Zaskakujące, jak wiele osób kompletując sypialnię nie żałuje pieniędzy na piękne meble, drogie farby i panele podłogowe, a próbuje oszczędzać na zakupie materaca do spania. Nie popełnij tego błędu i wybierz taki materac, który niekoniecznie będzie najtańszy, za to najlepszy dla Twojego ciała.

Skala twardości materaca

Podstawowym kryterium wyboru materaca do spania jest jego twardość. Pokutuje opinia, że im twardszy materac tym lepiej, co jednak jest zbyt daleko idącym uproszczeniem. Twardość materaca zawsze dobieramy pod kątem własnych preferencji oraz masy ciała.

Przykładowo: bardzo lekka osoba, która śpi na twardym materacu, będzie cierpieć na wieczne bóle mięśni i kręgosłupa. Dokładnie tak samo, jak osoba ciężka, która postawiła na miękki materac. Stąd też zalecamy, aby przed zakupem wybrać się do sklepu stacjonarnego i wypróbować kilka rodzajów materaców o różnych stopniach twardości.

Ogólny podział materaców ze względu na twardość przedstawia się następująco:

  • H1 – materac miękki, zwykle przeznaczony dla osób o wadze do 80 kilogramów;
  • H2 – materac średnio twardy, polecany osobom ważącym do 90 kilogramów;
  • H3 – materac twardy, dla osób o wadze powyżej 90 kilogramów;

Raz jeszcze podkreślmy jednak, że te zalecenia wagowe są umowne i dobór twardości materaca musi być zawsze kwestią indywidualną.

Rada

Szczególnie radzimy uważać na tzw. materace ortopedyczne, które z reguły są bardzo twarde. Osoby mające problemy z kręgosłupem wybór materaca zawsze powinny skonsultować z ortopedą lub fizjoterapeutą.

Materac dla dwojga?

To coraz popularniejsze rozwiązanie, które stanowi odpowiedź na sytuację, gdy w jednym łóżku śpią osoby o skrajnie różnych masach ciała – zwykle małżonkowie. Materace dla dwojga, nazywane też „Adam i Ewa”, mają dwie twardości: najczęściej H1 i H2 lub H2 i H3. Dzięki temu każda osoba może spać na swojej części, lepiej dopasowanej do własnych potrzeb.

Alternatywą dla materaca „Adam i Ewa” może być zakup dwóch materacy pojedynczych. Tutaj jednak problemem często okazuje się przerwa między materacami, która na dłuższą metę może irytować. Stąd bardziej polecamy wybór materaca podwójnego o dwóch strefach twardości.

Sprężynowy czy piankowy?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu dostępne były wyłącznie materace sprężynowe. Obecnie nadal są one dostępne w ofercie producentów, ale znacznie zmieniła się ich konstrukcja. Druciane sprężyny zastąpiono wykonanymi z woreczków tkaninowych, które umieszcza się w specjalny kieszeniach. Taki materac jest nazywany bonellowym. Opisane rozwiązanie przynosi wiele korzyści. Po pierwsze: nie ma ryzyka, że pęknięta sprężyna przebije materiał i skaleczy śpiącą osobę. Po drugie: dzięki umieszczeniu każdej sprężyny w osobnej kieszeni materac zapewnia o wiele lepsze podparcie dla kręgosłupa i znosi większe obciążenia. Jest również mniej hałaśliwy, co docenią osoby wiercące się podczas snu.

Zaletą materacy bonellowych jest również to, że są nieco tańsze niż piankowe, stąd cieszą się większą popularnością w naszym kraju. Trzeba natomiast pamiętać o niższej trwałości.

Drugą grupę materaców do spania tworzą te wykonane z pianki. Do wyboru mamy piankę:

  • Lateksową – świetnie dopasowuje się do kształtu ciała, zapewniają dobre podparcie dla kręgosłupa. Jest też bardzo wytrzymała, ma właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne, dlatego materace lateksowe poleca się zwłaszcza alergikom. Wada? Wysoka cena.
  • Poliuretanową – z takiej pianki wykonuje się najtańsze materace do spania, co wcale nie oznacza, że nie warto sobie nimi zawracać głowy. Dobra jakościowo pianka poliuretanowa, zwłaszcza wzmocniona warstwą kokosa, może zapewnić komfortowe i zdrowe warunki do spania, jednak raczej tylko osobom o niskiej masie ciała.
  • Termoelastyczną – jej ogromną zaletą jest perfekcyjne dopasowywanie się do kształtu ciała wraz ze wzrostem temperatury (a więc podczas snu). Po wstaniu z łóżka materac stopniowo wraca do wyjściowego kształtu. Pianka termoelastyczna jest o wiele trwalsza niż zwykła pianka poliuretanowa.

Nie można jednoznacznie stwierdzić, która konstrukcja materaca jest lepsza – ponownie zależy to od indywidualnych preferencji użytkownika. Nawet najdroższy materac z pianki lateksowej czy termoelastycznej może się okazać gorszym wyborem, niż względnie tani model na sprężynach bonellowych

Polecani producenci materaców do spania

Zdecydowanie najbardziej renomowaną i znaną marką materaców do spania jest Tempur. Materace tej firmy są objęte długą gwarancją, wykonane z najwyższej jakości materiałów, ale niestety także bardzo drogie, dlatego nie każdy może sobie pozwolić na taki zakup.

Inne marki godne polecenia, a przy tym zwykle znacznie tańsze, to:

  • Hilding
  • Wellpur
  • Janpol
  • Perdormire
  • Koło

Cena materaca, czyli ile kosztuje dobry materac do spania?

Chcąc wybrać dla siebie naprawdę bardzo dobry materac, który posłuży przez wiele lat i zapewni komfortowe warunki do spania, trzeba niestety sięgnąć głębiej do portfela. Zwykle tańsze są modele na sprężynach bonellowych. Porządny produkt w popularnym rozmiarze 160×200 cm można kupić już za około 1000 złotych. Chcąc zainwestować w materac lateksowy trzeba się przygotować na około dwukrotnie wyższy wydatek. Problemem nie jest też znalezienie materaca klasy Premium za kilkanaście tysięcy złotych.

Pamiętaj jednak, że cena wcale nie musi być najlepszym wyznacznikiem – przy wyborze materaca do spania kieruj się wyłącznie własnymi odczuciami podczas testowania poszczególnych modeli i upewnij się, czy sprzedawca dopuszcza możliwość wymiany po np. 2 tygodniach.

Kliknij by ocenić
[Suma: 0 Średnia: 0]
1 komentarzy w artykule: “Jak wybrać materac – jaki materac kupić? Wybieramy dobry materac
  1. Kiedyś zrobiłem ten błąd i kupiłem materac do spania przez Internet. Był bardzo twardy i po prostu niewygodny. Dlatego nie polecam zakupu asortymentu tego typu w sieci. Lepiej wypróbować w sklepie stacjonarnym i mieć pewność, że dokonamy właściwego wyboru. Osobiście preferuję materace piankowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *