Jak wybrać lodówkę – jaką lodówkę kupić? Wybieramy dobrą lodówkę

Jaką lodówkę kupić? Na co zwrócić uwagę?

Lodówka jest niezbędnym elementem wyposażenia każdej kuchni. Nawet najlepszy sprzęt prędzej czy później ulegnie jednak awarii – jeśli naprawa jest nieopłacalna, wówczas trzeba dość pilnie poszukać nowego urządzenia. Szybki rzut oka na rynkową ofertę i… już pojawia się problem. Wybór lodówek jest ogromny, a wachlarz cenowy tak duży, że naprawdę ciężko jest wskazać odpowiedni model. Tutaj najlepiej sprawdzi się prosta zasada: zwracamy uwagę na to, co ma dla nas największe znaczenie, a gadżety i kwestie wizualne odsuwamy na drugi plan. W tym poradniku krok po kroku podpowiadamy, jaką lodówkę kupić i na czym warto się skupić analizując rynkową ofertę.

Wolnostojąca czy do zabudowy?

To pierwszy dylemat wymagający rozwiązania. W sytuacji, gdy planujesz remont kuchni i wymianę mebli, warto wziąć pod uwagę opcję lodówki do zabudowy. Jej zaletą jest to, że nie zaburza designu pomieszczenia, dzięki czemu kuchnia prezentuje się bardzo estetycznie i nowocześnie. Problemem może być tylko brak miejsca oraz… cena. Lodówki do zabudowy są z reguły droższe od tych wolnostojących (dochodzi do tego jeszcze koszt pracy stolarza).

Lodówki wolnostojące również mają swoje zalety. Współczesne modele są dostępne w przeróżnych wersjach kolorystycznych, dlatego nie powinno być wielkiego problemu z dopasowaniem urządzenia do designu kuchni. Taką lodówkę można też w każdej chwili odsunąć, by za nią posprzątać. Będzie to również zaletą w razie awarii – fachowiec zyska łatwy dostęp do urządzenia bez konieczności rozbierania zabudowy.

Pojemność lodówki

Z praktycznego punktu widzenia jest to najważniejsze kryterium wyboru. Obecnie standardem jest, że lodówki posiadają także funkcję zamrażalnika, dzięki czemu w jednym urządzeniu możemy przechowywać różne produkty. Pytanie tylko, na jaką pojemność się zdecydować?

Generalna zasada brzmi: na pierwszą osobę w gospodarstwie domowym powinno przypadać około 120 litrów pojemności, a na każdą kolejną około 30 litrów. Jak łatwo policzyć, lodówka dla czteroosobowej rodziny powinna więc mieć pojemność części chłodzącej około 210 litrów. Do tego potrzebna będzie jeszcze potrzebna część mrożąca, która w takim przypadku nie powinna być mniejsza niż 60-80 litrów.

Jaką lodówkę wybrać: side-by-side czy pojedynczą?

Lodówki side-by-side, nazywane też amerykańskimi, nie są jeszcze zbyt popularne w naszym kraju, ale to się powoli zmienia. Kupujemy coraz więcej produktów spożywczych, które trzeba przecież gdzieś przechowywać. Lodówka z podwójnymi drzwiami będzie świetnym wyborem dla rodziny z trojgiem lub więcej dzieci. Wówczas potrzebna jest już powierzchnia chłodząca o pojemności grubo ponad 300 litrów.

Jest tylko „mały” problem: lodówka side-by-side zajmuje bardzo dużo miejsca i zwyczajnie nie każdy może sobie pozwolić na jej posiadanie. Podwójne drzwi, a co za tym idzie prawie dwukrotnie większa szerokość, wymaga odpowiedniej wnęki w zabudowie kuchennej. Stąd też na lodówki amerykańskie najczęściej decydują się rodziny posiadające dom jednorodzinny lub piwnicę, ewentualnie dostatecznie dużą spiżarnię.

Warto wiedzieć

Istnieją również lodówki typu „french door”, nazywane po prostu francuskimi. Bardzo przypominają one te typu side-by-side. Również posiadają podwójne drzwi, ale dodatkowo na dole umieszczony jest bardzo pojemny zamrażalnik.

Klasa energetyczna

Ponieważ lodówka jest urządzeniem, które pracuje bez przerwy, istotnym kryterium, które warto wziąć pod uwagę wybierając nowy sprzęt jest jego klasa energetyczna. Określa ona zużycie energii elektrycznej. Zdecydowanie zalecamy, aby zainwestować w lodówkę klasy co najmniej A++, a najlepiej A+++ – ta ostatnie będzie aż o około 50% oszczędniejsza niż lodówka klasy A. Przełoży się to na konkretne oszczędności rzędu kilkudziesięciu złotych rocznie.

Gdzie zamrażalnik?

Do wyboru mamy dwa rozwiązania: lodówki z zamrażalnikiem na dole oraz u góry. Każde z nich ma wady i zalety, przy czym znacznie częściej decydujemy się na zakup klasycznej lodówki z częścią mrożącą u dołu. Oferują one nieco większą przestrzeń chłodzącą i są bardziej funkcjonalne na co dzień – między innymi nie trzeba się schylać, by znaleźć jakiś produkt (do zamrażalki zagląda się o wiele rzadziej niż do chłodziarki).

Układ części chłodzącej

To tak naprawdę kwestia mocno indywidualna, dlatego zachęcamy, aby przed zakupem lodówki przejść się do sklepu stacjonarnego i sprawdzić, czy układ wnętrza upatrzonego modelu nam odpowiada. Jedni będą potrzebować pojemnych szuflad, inni głębokich, wysuwanych półek, a komuś innemu do gustu przypadną uchwyty na butelki. Producenci wykazują się dziś niezłą kreatywnością, dzięki czemu nawet stosunkowo niewielka lodówka może spełnić oczekiwania rodziny.

Przydatne funkcje

Jedną z najbardziej pożądanych funkcji we współczesnych lodówkach jest No Frost. Ten system ogranicza zjawisko powstania szronu na ściankach urządzenia, dzięki czemu nie trzeba już tak często rozmrażać lodówki, a jej czyszczenie jest o wiele łatwiejsze.

Ciekawą i przydatną funkcją są również tzw. komory świeżości. Są one przeznaczone do przechowywania produktów, które dość szybko się psują. Dzięki niższej temperaturze i ograniczonemu dostępowi powietrza, taka komora może nieco przedłużyć przydatność produktu do spożycia.

Wymuszona cyrkulacja powietrza to obecnie standard w lodówkach lepszej klasy i coś, na co zdecydowanie warto zwrócić uwagę. Dzięki temu systemowi powietrze jest równomiernie rozprowadzane po całej części chłodzącej, co pozwala przedłużyć świeżość produktów i zrezygnować z np. przykrywania sera czy wędlin.

Funkcja automatycznego rozmrażania ucieszy każdą osobę, która choć raz rozmrażała lodówkę starego typu i musiała co chwilę zmywać wodę z podłogi. Tutaj nad przebiegiem całego procesu czuwa elektronika. Woda osiada na ściankach, a następnie ścieka do specjalnego pojemnika.

Warto również wspomnieć o powłoce antybakteryjnej, która zapobiega procesom gnilnym i zwiększa bezpieczeństwo domowników sięgających po świeże produkty spożywcze.

Polecani producenci lodówek

W Polsce największą popularnością cieszą się lodówki koreańskiej marki Samsung, ale wybór jest oczywiście znacznie większy. Czołowi producenci tego typu sprzętu to:

  • LG
  • Hotpoint-Ariston
  • Amica
  • Beko
  • Candy
  • Bosch

Cena lodówki, czyli ile kosztuje nowa lodówka?

Cena urządzenia zależy przede wszystkim od pojemności, wyposażenia, funkcji oraz – nie oszukujmy się – różnego rodzaju gadżetów, które wcale nie muszą być Ci niezbędne. Jeśli nie pijasz drinków z lodem, to po co Ci właściwie kostkarka? Takie przykłady można mnożyć.

Prostą, pojedynczą lodówkę wolnostojącą o pojemności około 180 litrów (odpowiednia dla dwóch osób) można kupić już za około 900 złotych (białą jeszcze taniej). Znacznie więcej przyjdzie nam zapłacić za model side-by-side – tutaj ceny zaczynają się od około 1900 złotych.

Kliknij by ocenić
[Suma: 0 Średnia: 0]
1 komentarzy w artykule: “Jak wybrać lodówkę – jaką lodówkę kupić? Wybieramy dobrą lodówkę
  1. Do tej pory w życiu byłem właścicielem dwóch lodówek. Obie z nich pochodziły od polecanego w niniejszym artykule producenta – Boscha. Nie ma się do czego przyczepić. Już teraz wiem, że przy wyborze kolejnej lodówki również będę celował w tę markę, bo naprawdę warto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *