
Jak wybrać laptopa? Co wziąć pod uwagę?
Trudno sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie bez komputera. Owszem, mamy urządzenia mobilne, ale jednak wykonywanie obowiązków służbowych, tworzenie tekstów czy wypełnianie tabel na małym ekranie jest bardzo niewygodne. Komputer sprawdza się również, jako urządzenie do rozrywki – grania czy oglądania filmów. Obecnie większość osób szukających takiego sprzętu decyduje się na zakup laptopa, a nie komputera stacjonarnego. Rynkowa oferta jest olbrzymia, stąd osobom niezaznajomionym z technologiami trudno jest się w niej odnaleźć. W naszym poradniku podpowiadamy, jak z głową wybrać laptopa i co należy wziąć pod uwagę, aby nie żałować swojej decyzji.
Dlaczego warto kupić laptopa?
Naturalną alternatywą dla laptopa jest oczywiście komputer stacjonarny, potocznie nazywany „pecetem” lub „blaszakiem”. Urządzenia przenośne mają nad nimi zasadniczą przewagę: są mobilne i znacznie mniejsze, dlatego możemy je zabierać ze sobą praktycznie wszędzie: do pracy, do szkoły, w podróż, do znajomych etc. To znacznie zwiększa uniwersalność i wygodę stosowania sprzętu.
Kiedy warto zdecydować się na zakup laptopa? Oto najważniejsze argumenty:
- Gdy zdarza Ci się pracować w różnych miejscach, niekoniecznie tylko w biurze;
- Gdy chcesz mieć jeden komputer do pracy i do użytku domowego;
- Gdy często podróżujesz i musisz zabierać pracę ze sobą;
- Gdy nie masz miejsca, aby poświęcić je dla komputera stacjonarnego (obudowa, monitor, klawiatura, myszka);
Jaki laptop kupić? Wszystko zależy od przeznaczenia
Nie da się jednoznacznie i krótko odpowiedzieć na pytanie o to, jaki laptop wybrać, jeśli nie zna się potrzeb zadającej je osoby. Zupełnie inne kryteria należy wziąć pod uwagę szukając laptopa do gier, do pracy biurowej i nauki, do oglądania filmów, do słuchania muzyki czy do projektowania grafiki.
W dużym skrócie wygląda to tak:
- Laptop do gier – musi mieć dedykowaną kartę graficzną (układ w procesorze nie wystarczy do obsługi współczesnych gier) z minimum 2 GB pamięci wewnętrznej, matrycę o przekątnej co najmniej 15,6 cala, najlepiej wyświetlającą obraz w jakości minimum Full HD, dysk SSD oraz szybki procesor klasy co najmniej Intel Core i5.
- Laptop do pracy biurowej i nauki – nie potrzebuje bardzo wydajnych podzespołów, ponieważ pakiet MS Office nie jest wymagający. W zupełności wystarczy podstawowy model laptopa, jednak przydałaby się duża matryca, najlepiej o przekątnej 17,3 cala.
- Laptop do oglądania filmów – mile widziana byłaby wydajna karta graficzna oraz duża matryca zdolna do wyświetlenia obrazu w jakości UHD (4K). Odtwarzanie takich materiałów wymaga również szybkiego procesora.
- Laptop do muzyki – nie obejdzie się bez zewnętrznej karty muzycznej oraz bardzo dobrych głośników, np. JBL czy Harman Kardon.
- Laptop do projektowania grafiki – oraz do obsługi innych wymagających programów czy procesów (jak chociażby kodowanie). Tutaj potrzebna jest już bardzo mocna maszyna, z kartą graficzną z pamięcią 4 GB, procesorem klasy Intel Core i7, dotykową matrycą wyświetlającą obraz co najmniej Full HD (najlepiej matową, by nie zniekształcała kolorów przy sztucznym oświetleniu) oraz dyskiem SSD do szybkiego zapisywania i otwierania dużych plików.
Dlatego pierwszą rzeczą, jaką trzeba zrobić zanim zacznie się szukać laptopa, jest dokładne sprecyzowanie swoich potrzeb i oczekiwań. Oczywiście na rynku są również dostępne laptopy o uniwersalnym przeznaczeniu, które sprawdzą się zarówno do pracy, jak i zabawy.
Środowisko programistyczne
Bardzo ważnym kryterium wyboru laptopa jest to, na jakim systemie operacyjnym zamierzamy pracować. W Polsce, podobnie jak na całym świecie, absolutny prym wiedzie Windows, co nie znaczy, że jest to najlepsze środowisko. Kuszącą alternatywą dla Windowsa jest oczywiście macOS, czyli system instalowany na laptopach firmy Apple. Sporadycznie spotyka się też laptopy bez żadnego systemu, na których można zainstalować środowisko Windows lub chociażby korzystać z prostego (i darmowego) Linuxa.
Na co się zatem zdecydować? Jeśli do tej pory korzystałeś wyłącznie z Windowsa i nie sprawiało Ci to żadnych problemów, to rozsądnie będzie kontynuować tę „znajomość”. Bardzo chwalony macOS wymaga jednak zmiany nawyków, co może Ci zająć trochę czasu. Jeśli jednak masz już np. iPhone’a czy iPada, to kupując laptop Apple zyskasz świetnie zgrany zestaw do pracy i zabawy.
Musisz tylko pamiętać o jednym: komputery przenośne Apple są bardzo drogie (ceny zaczynają się od około 3500 złotych za podstawowy model). Dlatego jeśli ważnym kryterium wyboru jest cena, to pozostań przy poczciwym Windowsie.
Polecani producenci laptopów
Poza wspomnianym Apple możesz wybierać spośród laptopów najróżniejszych firm, które od wielu lat dostarczają technologie komputerowe. Warto tutaj wymienić chociażby:
- Lenovo (chińska firma swego czasu przejęła IBM i kultową markę ThinkPad)
- Dell
- Asus
- Acer
- Hewlett-Packard
- Toshiba
Tak naprawdę marka producenta ma drugorzędne znaczenie, ponieważ wszystkie te firmy wykorzystują dokładnie takie same podzespoły w swoich laptopach – ich dostawcami są Intel, AMD, Nvidia, MSI czy HyperX.
Cena laptopa, czyli ile kosztuje dobry laptop?
Trudne i zbyt ogólnikowe pytanie. Ceny podstawowych modeli laptopów, nieposiadających systemu operacyjnego i nadających się właściwie tylko do obsługi pakietu MS Office, startują z poziomu około 900 złotych. Urządzenia ze średniej półki, które śmiało można już wykorzystywać do bardziej zaawansowanej pracy i nauki, z zainstalowanym systemem Windows, kosztują od około 1600 złotych.
Jeśli interesuje Cię laptop do gier, to minimalna kwota, jaką musisz sobie przygotować, wynosi 2600-2800 złotych. W tej cenie warto już jednak pomyśleć o złożeniu komputera stacjonarnego, który będzie wydajniejszy i da możliwość rozbudowy w przyszłości.
Osobną kategorię cenową tworzą laptopy biznesowe. Często posiadają bardzo wydajne podzespoły oraz wyróżniają się eleganckim wyglądem i solidnym wykonaniem (np. metalowa obudowa). Ceny takich laptopów zaczynają się od około 3000 złotych.
Górna granica? Nie da się jej wskazać. Najdroższe laptopy, które zachwycają wydajnością, mają ekrany dotykowe wyświetlające obraz w jakości UHD, potrafią kosztować kilkanaście tysięcy złotych – zwłaszcza, jeśli na obudowie widnieje obrazek nadgryzionego jabłka (logo Apple).
Jeżeli laptop do gier to tylko hyperbook. W tej chwili mają model z i5 i gtx 1050 za około 3k. w promocji z torbą i myszką.
Ja sobie bez laptopa nie wyobrażam życia. Nie mam w domu miejsca na trzymanie komputera stacjonarnego. Ogólnie rzecz biorąc, polecam laptopy Hewlett-Packard. Miałem kilka i wszystkie sprawowały się znakomicie.