
Wybieramy kołdrę. Jaką kołdrę kupić i na co zwrócić uwagę?
Dobra kołdra to gwarancja zdrowego, komfortowego snu. Wiele osób nie zwraca szczególnej uwagi na ten element, a wieczne niewyspanie zrzuca na karb zmęczenia lub niewygodnego materaca. Tymczasem zmiana kołdry na taką, która jest idealnie dopasowana do indywidualnych preferencji, potrafi zdziałać cuda. W naszym poradniku podpowiadamy, jaką kołdrę kupić, by poczuć różnicę i zapewnić sobie dobrą regenerację podczas snu.
Jakie wypełnienie kołdry będzie najlepsze dla Ciebie?
Kołdry różnią się przede wszystkim rodzajem wypełnienia. Obecnie dominują modele:
- Puchowe – są bardzo popularne, na co niewątpliwie wpływa korzystna cena. Puch dobrze izoluje zarówno przed zimnem, jak i gorącem, dlatego takie kołdry śmiało można traktować jako uniwersalne, całoroczne (choć producenci oferują również wersje letnie i zimowe). Wybierając kołdrę puchową warto zwrócić uwagę na to, czy mamy do czynienia z modelem z puchem kaczym czy gęsim – te pierwsze są tańsze, ale znacznie mniej wytrzymałe. Zaletą kołder puchowych jest to, że mogą być stosowane przez alergików, w tym dzieci – puch nie tworzy dobrych warunków do rozwoju roztoczy kurzu domowego.
- Pierzowe – obecnie bardzo rzadko wybierane do domu, głównie z uwagi na znaczny ciężar oraz kłopotliwą pielęgnację (zwłaszcza pranie). Kołdry z pierzem ptasim praktycznie zawsze zawierają domieszkę puchu. Wbrew obiegowej opinii nie zapewniają takiego komfortu termicznego, jak modele puchowe.
- Z wełną – w tych kołdrach najczęściej stosuje się wełnę owczą, której ogromną zaletą jest to, że nie ma właściwości uczulających. Z tego też powodu kołdry wełniane są szczególnie polecane alergikom, a dzięki przewiewności także osobom, które nadmiernie się pocą.
- Z jedwabiem – rzadkość w polskich domach, przede wszystkim z uwagi na wysoką cenę. Zakup kołdry z jedwabnym wypełnieniem powinny jednak rozważyć osoby cierpiące na silną alergię na odchody roztocza – jedwab ma właściwości antystatyczne, a więc nie przyciąga kurzu.
- Poliestrowe – obecnie zdecydowanie najczęściej wybierane przez Polaków. Powód jest prozaiczny: chodzi oczywiście o cenę. Kołdra z wypełnieniem z włókien poliestrowych jest tania w produkcji i tym samym w zakupie. Nie grzeszy idealnymi właściwościami termicznymi, jednak jest łatwa w pielęgnacji (można ją prać w pralce) i szczególnie polecana osobom, które nie przepadają za spaniem pod grubą, bardzo ciepłą pierzyną.
- Silikonowe – mają wiele wspólnego z kołdrami poliestrowymi. Różnica polega na tym, że tutaj włókna poliestrowe zostały dodatkowo pokryte warstwą silikonu, co poprawia właściwości antyalergiczne pierzyny. Z tego też powodu kołdry z wypełnieniem silikonowym są bardzo polecane alergikom, ale też osobom, które szukają lekkiej, trwałej i bezproblemowej w pielęgnacji pierzyny.
- Bambusowe – jedna z rynkowych nowości, która szybko zdobywa sobie popularność. Kołdry z wypełnieniem bambusowym idealnie wpisują się w trend eko, są lekkie, mają właściwości antyalergiczne i antybakteryjne, a dodatkowo znakomicie regulują temperaturę, dlatego nie ma potrzeby stosowania osobnej kołdry na lato i na zimę.
Klasy cieplne kołder
Podstawowym zadaniem kołdry jest ochrona przed wychłodzeniem podczas snu, a tym samym zapewnienie komfortowych warunków do wypoczynku. Każdy jednak ma indywidualne oczekiwania w tym zakresie – jedni lubią się wręcz spocić, inni z kolei preferują lekki chłód. Dlatego chcąc wybrać dobrą kołdrę dla siebie, należy koniecznie zwrócić uwagę na klasę cieplną konkretnego modelu.
Klasa cieplna jest określana według skali. Najczęściej spotyka się trzy z nich, czyli:
- Skalę TOG – powszechnie stosowana w krajach Europy Zachodniej, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii. Skala startuje od 3 TOG (kołdra ultralekka), a kończy na 16,5 TOG (kołdra bardzo ciepła).
- Skala liczbowa – obejmuje sześć stopni, gdzie 1 to kołdra bardzo lekka, a 6 bardzo ciepła.
- Skala sezonowa – z taką najczęściej spotkamy się w Polsce. Producenci wyróżniają kołdry letnie, zimowe, całoroczne, 4 pory roku czy podwójne (duo). Przykładowo: kołdra zimowa będzie mieć wysoką gramaturę, nawet do 1600-1800. Z kolei kołdra letnia powinna być znacznie lżejsza i cieńsza, z gramaturą na poziomie do 1000.
Rada
Jeśli szukasz kołdry uniwersalnej, całorocznej, to najlepszym wyborem będzie model z wypełnieniem bambusowym. Osoby z nieco chudszym portfelem powinny natomiast zainteresować się kołdrą puchową, ewentualnie z włóknem pokrytym silikonem.
Rodzaj pokrycia kołdry
Wypełnienie kołdry to oczywiście nie wszystko. Nasza skóra może mieć bezpośredni kontakt z jej warstwą wierzchnią, a więc pokryciem, dlatego wybierając kołdrę należy zwrócić na to szczególną uwagę. Najpopularniejsze rodzaje pokrycia to:
- Bawełniane – uniwersalne, przyjazne dla skóry, dobrze odprowadzające wilgoć.
- Bawełniano-poliestrowe – takie pokrycie gwarantuje dłuższą eksploatację kołdry.
- Satynowe – miękkie, wręcz luksusowe, ale nie każdemu przypadnie do gustu (efekt ziębienia).
- Jedwabne – idealne dla alergików, jednak trzeba się liczyć z wyższą ceną kołdry.
- Z mikrowłókien – najczęściej stosuje się tutaj mikrofibrę lub mikrofazę. Takie pokrycie jest typowe dla kołder z niskiej półki cenowej. Nie zapewnia ono optymalnej wentylacji, choć ma walory praktyczne – szybko schnie, jest wytrzymałe na uszkodzenia.
- Frotte – takie pokrycie powoduje, że w zasadzie nie trzeba już stosować dodatkowej poszewki, ponieważ kołdra sama w sobie jest przyjemna w dotyku i zapewnia spory komfort. Frotte gwarantuje przy tym doskonałą ochronę przed chłodem.
Producenci kołder
Cieszy fakt, że bardzo cenieni, również za granicą, są polscy producenci kołder. Marki, które są obecne na rynku od wielu lat i cieszą się zaufaniem konsumentów, to między innymi:
- Lech-Pol
- Piórex
- AMZ
- Merino
Spośród marek zagranicznych godna odnotowania jest Wendre.
Cena kołdry, czyli ile kosztuje dobra kołdra?
Na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od wymienionych wyżej kryteriów. Najtańsze kołdry w popularnym rozmiarze 160×200 cm można kupić już za około 50-60 złotych (będą to modele z wypełnieniem poliestrowym). Celując w kołdrę bambusową trzeba się przygotować na wydatek rzędu od 160 złotych. Jeszcze droższe są kołdry puchowe, gdzie ceny modeli w podanym rozmiarze zaczynają się od około 300 złotych.
Najwięcej z portfela będą musiały wysupłać osoby chcące spać w luksusowych warunkach – kołdra z jedwabnym wypełnieniem spokojnie może kosztować ponad 1000 złotych (ceny startują od około 700 złotych).
Przyznam, że nie miałam pojęcia, że istnieje takie coś, jak klasy cieplne kołder, a przecież nieraz było mi dane kupować ten produkt. Następnym razem zwrócę na to uwagę, bo osobiście preferuję lekki chłód podczas snu, a nie zawsze udawało mi się kupić kołdrę, która by mi to zapewniała.