Jak wybrać irygator – jaki irygator kupić? Wybieramy dobry irygator

Jaki irygator do zębów kupić? Dlaczego warto go mieć?

Irygator do zębów wciąż nie jest standardowym wyposażeniem łazienki, a szkoda, ponieważ to niewielkie urządzenie bardzo ułatwia dbanie o higienę jamy ustnej i tym samym minimalizuje ryzyko próchnicy oraz innych chorób stomatologicznych. Naprawdę warto w nie zainwestować, jednak najpierw trzeba wiedzieć, jak wybrać irygator, by być z niego zadowolonym podczas codziennego korzystania. Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Jak działa irygator?

Irygatory do niedawna były widywane tylko w gabinetach stomatologicznych. Postęp technologiczny sprawił jednak, że udało się zminiaturyzować te spore urządzenia, dzięki czemu mogą one być z powodzeniem użytkowane w każdej domowej łazience. Są bez problemu dostępne w sklepach z elektroniką i oczywiście w Internecie.

Podstawowym zadaniem irygatora jest czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, do których nie można dotrzeć zwykłą szczoteczką. Dodatkowo irygator masuje dziąsła, poprawiając tym samym ich ukrwienie.

Zasada działania irygatora jest stosunkowo prosta. Urządzenie jest wyposażone w pompkę, która generuje wysokie ciśnienie wody. Za pomocą dyszy kierujemy strumień na zęby. Pulsacyjne uderzenia wody skutecznie rozbijają płytkę nazębną oraz usuwają resztki pokarmu i inne zanieczyszczenia z wąskich szczelin. Bardzo korzystnym efektem jest także pozbycie się bakterii z kieszonek przyzębnych, co minimalizuje ryzyko chorób dziąseł.

Można się spotkać z opinią, że irygator z jednej strony pomaga, a z drugiej szkodzi zębom. Rzekomo ma uszkadzać szkliwo, co jednak nie jest prawdą – przynajmniej jeśli mówimy o dobrym irygatorze. Pamiętajmy również, że to urządzenie nie zastępuje szczoteczki do zębów, ale stanowi uzupełnienie codziennej higieny jamy ustnej.

Czy warto kupić irygator?

To pytanie retoryczne. Biorąc pod uwagę bardzo wysokie koszty leczenia zębów (oraz towarzyszący temu dyskomfort) inwestycja w irygator szybko się zwróci. Są również osoby, które w ogóle nie powinny się zastanawiać nad sensem zakupu tego urządzenia. Do tej grupy zaliczamy:

  • Osoby noszące stałe aparaty ortodontyczne – irygator usuwa zanieczyszczenia (zwłaszcza resztki jedzenia) gromadzące się pod aparatem. W praktyce nie da się tego zrobić wyłącznie przy użyciu szczoteczki, nawet rotacyjnej. Irygator jest przy tym bezpieczny dla aparatu.
  • Osoby z niekorzystnym układem uzębienia – ciasne przestrzenie międzyzębowe, bardzo duża wada zgryzu, poprzecznie ułożone ósemki, to typowe problemy, które utrudniają dokładne umycie zębów przy pomocy szczoteczki. W takich sytuacjach używanie irygatora jest praktycznie niezbędne.
  • Osoby cierpiące na choroby dziąseł – oraz mające bardzo wrażliwe dziąsła, często krwawiące po umyciu zębów. Jedną z funkcji irygatora jest masowanie dziąseł, co w dłuższej perspektywie poprawi ich kondycję.

Wybieramy dobry irygator – na co należy zwrócić uwagę?

Irygatory dostępne na rynku dzielą się na dwie podstawowe kategorie:

  • Stacjonarne
  • Bezprzewodowe

Pierwsze są duże, wymagają podłączenia do źródła zasilania i w praktyce używa się ich tylko w domowej łazience. Zaletą irygatorów stacjonarnych jest duża pojemność zbiornika na wodę (około pół litra), dzięki czemu można przeprowadzić kilka irygacji z rzędu bez konieczności ciągłego uzupełniania poziomu wody.

Irygator bezprzewodowy jest bardziej funkcjonalny, można go bez problemu zabrać w podróż czy nawet do biura, by zadbać o higienę jamy ustnej w czasie przerwy. Trzeba natomiast pamiętać o małym zbiorniczku na wodę oraz sporej wadze urządzenia, co jest oczywiście spowodowane obecnością wbudowanego akumulatora.

Rada

Decydując się na irygator bezprzewodowy warto wybrać model, który oferuje zarówno pracę na akumulatorze, jak i podczas podłączenia do zewnętrznego źródła zasilania.

Kolejnym krokiem w stronę wybrania dobrego irygatora jest zwrócenie uwagi na dodatkowe funkcje urządzenia. To one, oczywiście poza marką, mają decydujący wpływ na cenę sprzętu. Na pewno dobrze będzie postawić na irygator z funkcją regulowania ciśnienia wody, co jest szczególnie ważne w sytuacji, gdy z urządzenia mają korzystać dzieci oraz osoby mające bardzo wrażliwe dziąsła.

Istotną cechą irygatora, na którą warto zwrócić uwagę, jest prędkość obrotowa. W najtańszych urządzeniach nie przekracza ona 1400 obrotów na minutę, co może nie wystarczyć do skutecznego usunięcia wszystkich zanieczyszczeń. Z kolei irygatory stacjonarne często oferują prędkość na poziomie ponad 8000 obrotów na minutę, co naprawdę robi różnicę.

Dobre irygatory z wysokiej półki są również wyposażone w technologię tzw. mikroperełek. Polega ona na dodawaniu powietrza do wody, dzięki czemu proces czyszczenia zębów i dziąseł jest o wiele delikatniejszy, a przy tym skuteczniejszy.

Przydatnym rozwiązaniem jest również obrotowa końcówka. Dzięki niej znacznie łatwiej można dotrzeć do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej i tym samym zwiększyć efektywność procesu czyszczenia.

Jeśli zamierzasz kupić irygator stacjonarny, to sugerujemy rozejrzenie się za modelem wyposażonym w uchwyt magnetyczny. Dzięki niemu końcówka jest solidnie przytwierdzona do bazy, nie ma więc kontaktu z innymi powierzchniami, co ułatwia utrzymanie jej w czystości.

Wspomnijmy również o pulsacyjnym trybie pracy. Polega on na tym, że ciśnienie strumienia jest zróżnicowane – raz wysokie, raz niskie. Dzięki temu czyszczenie przestrzeni międzyzębowych jest skuteczniejsze, podobnie jak rozbijanie płytki nazębnej i masowanie dziąseł.

To warto wiedzieć

Jeśli z jednego irygatora mają korzystać dwie osoby, np. małżonkowie, bezwzględnie trzeba dokupić drugą końcówkę. Niektóre modele seryjnie są sprzedawane z dwiema końcówkami.

Ile kosztuje irygator?

Ceny irygatorów są bardzo różne – wszystko zależy od tego, czy mówimy o urządzeniu stacjonarnym czy bezprzewodowym. Na koszt zakupu wpływa również wyposażenie, dodatkowe funkcje oraz oczywiście marka producenta.

Najtańsze irygatory sygnowane logo znanych firm kosztują około 160-170 złotych – w tej cenie można mieć model bezprzewodowy o niskiej prędkości obrotowej i wyposażony w podstawowe funkcje oraz jedną końcówkę. Topowe irygatory, dostępne również w zestawie ze szczoteczką soniczną, to już wydatek rzędu nawet 700 złotych.

Jeśli natomiast chodzi o polecanych producentów, to tutaj nie ma zaskoczenia. Godne polecenia są irygatory takich firm, jak Philips, Oral-B, Panasonic oraz Waterpik.

Kliknij by ocenić
[Suma: 0 Średnia: 0]
1 komentarzy w artykule: “Jak wybrać irygator – jaki irygator kupić? Wybieramy dobry irygator
  1. Jako osobie skarżącej się na krwawienie z dziąseł po umyciu zębów, stomatolog zalecił mi kupno irygatora i jego używanie. Dzięki zaimplementowanej funkcji masowania dziąseł moja dolegliwość zniknęła bezpowrotnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *