
Jaką hulajnogę kupić? Z napędem czy bez?
Hulajnoga stała się dziś jednym z podstawowych środków lokomocji. Jest mniejsza i zwinniejsza niż rower, można ją bez problemu zapakować do bagażnika czy wejść z nią do autobusu (nie kasując dodatkowego biletu). Nic dziwnego, że na hulajnogach, dotąd kojarzonych wyłącznie ze sprzętem dla dzieci, coraz chętniej jeżdżą też dorośli. Jeśli i Ty przymierzasz się do zakupu takiego „pojazdu”, koniecznie przeczytaj nasz poradnik. Podpowiadamy, jaką hulajnogę kupić, zarówno jeśli chodzi o modele dla dzieci, jak i dla dorosłych.
Wybieramy dobrą hulajnogę: ale właściwie jaką?
Gdybyśmy cofnęli się kilkanaście lat wstecz, wybór byłby bardzo prosty. Dostępne były jedynie klasyczne hulajnogi napędzane siłą ludzkich mięśni. Dziś jednak rynek szturmem zdobywają modele elektryczne, czyli wyposażone w dodatkowy napęd zapewniający komfortową jazdę bez wysiłku przez nawet 30-40 kilometrów.
Hulajnogi elektryczne od początku budziły kontrowersje, a gwałtowny wzrost ich popularności doprowadził nawet do zmiany przepisów. Nie da się jednak zaprzeczyć, że taki środek lokomocji ma liczne zalety i śmiało może stanowić alternatywę chociażby dla roweru czy tym bardziej samochodu.
Podstawowy podział hulajnóg wygląda więc następująco:
- Hulajnogi klasyczne ze składaną kierownicą
- Hulajnogi dla dzieci, w tym modele na trzech kółkach
- Hulajnogi dla dorosłych
- Hulajnogi elektryczne, nazywane też e-hulajnogami
Wybór konkretnej wersji zależy od kilku czynników, w tym od zasobności portfela. Hulajnogi elektryczne są bowiem kilkakrotnie droższe od tych klasycznych – bardzo prosty model, który nie gwarantuje przyzwoitych osiągów i dostatecznego zasięgu, by stanowić podstawowy środek transportu w mieście, kosztuje minimum 800 złotych. Jeśli zamierzamy korzystać z takiej hulajnogi na co dzień, trzeba już zainwestować w model z wyższej półki – ceny startują od około 1500 złotych.
Hulajnogi napędzane siłą mięśni są oczywiście o wiele tańsze. Porządne modele dla dzieci i młodzieży spokojnie można kupić za około 200 złotych. Niewiele droższe są hulajnogi dla dorosłych, ze wzmocnioną konstrukcją i często gumowymi oponami – tutaj ceny godnych polecenia modeli zaczynają się już od 300 złotych.
Jak wybrać hulajnogę? Te szczegóły są najważniejsze
Na początek skupmy się na modelach klasycznych, czyli napędzanych siłą mięśni użytkownika. W przypadku chęci zakupu takiej hulajnogi należy przede wszystkim skupić się na jej przeznaczeniu. Modele dla dorosłych, młodzieży i małych dzieci zasadniczo się od siebie różnią – udźwigiem, wielkością kółek, szerokością i długością podestu, a nawet liczbą kółek.
Hulajnoga, z której będzie korzystać osoba dorosła, powinna oferować udźwig na poziomie co najmniej 100 kilogramów. Jest to ważne również wtedy, gdy użytkownik waży sporo mniej. Tak wysoki parametr udźwigu gwarantuje po prostu, że hulajnoga nie złamie się po wjechaniu w pierwszą głębszą dziurę.
Kolejną kwestią godną rozważenia jest materiał, z jakiego została wykonana hulajnoga. Modele dla dorosłych i dla młodzieży najczęściej są z aluminium – jest ono dostatecznie odporne na odkształcenie, a do tego lekkie. W porządnych hulajnogach producenci stosują również wzmocnienie włóknem szklanym lub węglowym, rzadziej kevlarem.
Kółka – od ich wielkości zależy komfort oraz bezpieczeństwo jazdy, jak również zwrotność hulajnogi. W przypadku hulajnogi młodzieżowej spokojnie powinny wystarczyć kółka o średnicy około 120 mm. Jeśli jednak sprzęt ma być użytkowany na nierównej nawierzchni, okresowo pokonywać tereny zielone, a tym bardziej ma z niego korzystać osoba dorosła, wskazane będą większe kółka. Pozwalają one także rozwijać wyższe prędkości.
Zachęcamy również do zwrócenia uwagi na twardość kółek. Producent powinien o tym informować w opisie hulajnogi. Miękkie kółka z przedziału od 74 do 82A są komfortowe, ale też szybko się ścierają. Najpopularniejszym wyborem są kółka średniotwarde od 82 do 86A, które gwarantują dobry stosunek komfortu jazdy do trwałości. Z kolei kółka twarde (86 do 100A) są już przeznaczone do agresywnej, wręcz wyczynowej jazdy i decydują się na nie tylko osoby planujące wykonywać ewolucje na hulajnodze.
Pozostając przy temacie kółek, warto zastanowić się, jaki profil będzie najbardziej odpowiadać użytkownikowi. Płaskie koła to wybór dla osób preferujących agresywną jazdę, potrzebujących doskonałej przyczepności. Kółka o profilu ściętym są natomiast przeznaczone do rozwijania bardzo dużych prędkości. W hulajnogach dla dzieci i młodzieży najczęściej stosuje się natomiast koła o okrągłym profilu. To dobry kompromis między osiągami a łatwością prowadzenia i komfortem.
Wybierając dobrą hulajnogę, która zapewni sporo frajdy, a do tego będzie dostatecznie funkcjonalna, warto również zwrócić uwagę na mechanizm składania kierownicy. Zalecamy, aby zainwestować właśnie w taki model, szczególnie jeśli hulajnoga ma być użytkowana na co dzień i często przewożona w bagażniku samochodu czy w autobusie.
Jaką hulajnogę z napędem kupić?
Modele elektryczne przekonują do siebie przede wszystkim wygodą – dzięki napędowi można na nich dojeżdżać do pracy czy szkoły bez konieczności brania prysznica po przybyciu na miejsce. Nie zapominajmy jednak, że taka hulajnoga potrafi rozwinąć sporą prędkość, dlatego kategorycznie odradzamy jej zakup małemu dziecku.
Wybierając hulajnogę elektryczną należy zwrócić uwagę przede wszystkim na oferowany zasięg. Obecnie wiele modeli uznanych producentów umożliwia bezproblemowe pokonanie dystansu 30 kilometrów na jednym ładowaniu, co jest też uzależnione od stylu jazdy i oczywiście wagi użytkownika.
Aby codzienne korzystanie z hulajnogi elektrycznej miało sens, akumulator musi się dostatecznie szybko ładować. Rozsądny czas to 6 godzin do osiągnięcia 80% pojemności baterii. W przypadku najtańszych hulajnóg można o tym tylko pomarzyć – takie modele wymagają podłączenia do sieci nawet na kilkanaście godzin, a więc powrót do domu np. z pracy bez użycia mięśni może być niemożliwy.
Zwróćmy również uwagę na skuteczność hamulca (warto to przetestować w sklepie), szerokość podestu oraz rodzaj kół – najlepsze są te obute w pompowane, dodatkowo wzmacniane opony, które można łatwo i tanio wymienić w razie uszkodzenia.
Bez względu na to, czy ostateczny wybór padnie na hulajnogę klasyczną czy elektryczną, dobrze będzie zainwestować w sprzęt sprawdzonego producenta. Wśród użytkowników pierwszej kategorii pojazdów pozytywne recenzje zbierają hulajnogi firm Spokey, Axer, District, Meteor, Dominator oraz Hudora. Jeśli natomiast chodzi o hulajnogi elektryczne, to godnymi zaufania będą modele firm Xiaomi, Kawasaki, Razor, Airwheels i Ninebot,
Prawie codziennie do pracy dojeżdżam hulajnogą wyposażoną w napęd elektryczny. Jest to bardzo wygodny środek lokomocji. Tylko trzeba nabrać odpowiedniej wprawy, ponieważ bez niej nietrudno o wypadek.