Jak wybrać garnitur – jaki garnitur kupić? Wybieramy dobry garnitur

Jak wybrać garnitur? Poradnik dla panów z klasą

W życiu każdego mężczyzny przychodzi taki moment, gdy po prostu musi kupić nowy garnitur. Zwykle „ten pierwszy raz” następuje tuż przed studniówką, następnie przed ślubem, a później… No właśnie, różnie z tym bywa i naprawdę sporo panów jeszcze przez lata od własnego wesela zakłada na imprezy dokładnie ten sam garnitur. Efekt jest widoczny gołym okiem. Garnitur źle leży, ma niemodny krój, gdzieniegdzie widać też sfatygowanie materiału. To wyraźny sygnał, że czas najwyższy odwiedzić sklep z męską konfekcją. W naszym poradniku podpowiadamy, jak wybrać garnitur, by nie była to droga przez mękę.

Wybieramy dobry garnitur: akcent na materiał

Pierwszym kryterium wyboru garnituru bezapelacyjnie powinien być materiał, z jakiego został on uszyty. Jeśli zależy Ci, aby garnitur nie był jednorazowym zakupem, ale posłużył przez dobrych kilka lat w znakomitej kondycji, to sprawa jest prosta: postaw na szlachetną tkaninę. Co należy przez to rozumieć?

Za szlachetne uchodzą tkaniny wełniane, które łączą w sobie dwie zalety: wyglądają bardzo elegancko, a do tego są dostatecznie trwałe. Musisz jednak zwrócić uwagę na rodzaj wełnianej tkaniny, co producent zdradza podając odpowiednią numerację.

Zapamiętaj

Najbardziej uniwersalny będzie garnitur wykonany z tkaniny z przedziału między 110s a 140s. Wełna powyżej tej wartości jest bardzo delikatna, fantastycznie wygląda, ale taki garnitur raczej nie nadaje się do użytkowania na co dzień.

Oczywiście garnitur wykonany z wysokogatunkowej tkaniny wełnianej będzie znacznie droższy niż ten ze sztucznego materiału. Potraktuj to jednak w kategoriach inwestycji – zarówno w trwałość garnituru, jak i swój komfort oraz elegancki wygląd. Takie materiały, jak chociażby popularny poliester, bardzo szybko tracą na estetyce. Ponadto nie zapewniają odpowiedniej wentylacji, przez co będziesz się szybko pocić.

Rada

Jeśli producent garnituru nie podaje informacji na temat rodzaju tkaniny, to niemal na pewno mamy tutaj do czynienia ze sztucznym materiałem. Użycie wełnianej tkaniny stanowi poważny atut, stąd producenci chętnie się tym szczycą.

Jaki wybrać krój garnituru?

Kwestia kroju jest bardzo indywidualna, jednak jeśli zależy Ci na posiadaniu uniwersalnego, ponadczasowego garnituru na każdą okazję, zdecydowanie polecamy postawić na krój klasyczny. Co to właściwie oznacza? Już tłumaczymy.

Klasyczny garnitur nie powinien posiadać żadnych zdobień, połyskującej faktury czy srebrzystej nitki. Do tego charakteryzuje się kilkoma istotnymi elementami, czyli:

  • Wpuszczane kieszenie (nie nakładane)
  • Klapy z wysoko położonymi kozerkami (wcięciami)
  • Jedną butonierką po lewej stronie
  • Klapy o szerokości około 7 centymetrów (mogą być szersze, jeśli jesteś barczysty)

Taki garnitur zawsze będzie się prezentować elegancko i sprawdzi się zarówno podczas wesela kolegi, spotkania biznesowego czy wyjścia do teatru.

Kolor garnituru: na jaki postawić?

Podstawowa zasada brzmi, że kolor garnituru zawsze dobieramy do karnacji mężczyzny, a także do okazji. Jednak w przypadku uniwersalnego garnituru warto trzymać się sprawdzonego schematu. Stawiamy na granat oraz grafit. Oba kolory prezentują się bardzo elegancko, pasują do praktycznie każdej okazji, nie są też przesadnie formalne, jak chociażby czerń. Pamiętaj również, aby wybrać garnitur w jednym kolorze, bez elementów kontrastujących i najlepiej gładki (czyli bez pasków czy kraty).

Rada

Nawet jeśli podobają Ci się jasne garnitury, to na pewno nie może to być jedyny komplet w Twojej garderobie. Jasne kolory są dobre w ciągu dnia, ale nie nadają się na wieczorne spotkania (garnitur będzie źle wyglądać w sztucznym świetle).

Rozmiar garnituru: na tym „wywraca się” większość facetów

Jeśli przejrzymy sobie archiwalne zdjęcia z różnych oficjalnych uroczystości w latach 90., to zauważymy jedną wspólną cechę łączącą widniejących na nich panów. Mowa oczywiście o zdecydowanie zbyt dużych garniturach. Nawet jeśli na co dzień preferujesz swobodny styl ubierania, to w przypadku wyboru garnituru musisz na chwilę o tym zapomnieć.

Garnitur bezwzględnie powinien być idealnie dopasowany do sylwetki. To nic, że po jego założeniu nie możesz podciągnąć się na drążku i masz trudności z zawiązaniem butów. Tak właśnie ma być! Dobrze dobrany garnitur oczywiście nie może krępować ruchów, ale powinieneś czuć, że jest niczym druga skóra.

Po przymierzeniu garnituru wyprostuj się i sprawdź, czy nie tworzą się nieestetyczne fałdy materiału pod klatką piersiową, na plecach i w okolicach barków. Świadczy to o tym, że garnitur jest po prostu za duży. Z kolei jeśli po zapięciu marynarki masz wrażenie, że guzik za chwilę zbije lustro, to garnitur jest za mały.

Rada

Na zakup garnituru warto zabrać ze sobą zaufaną osobę, np. partnerkę. Stojąc z boku dużo łatwiej można ocenić, czy garnitur na pewno dobrze leży.

Licz się z poprawkami

Znalezienie idealnie leżącego garnituru w sklepie sieciowym jest bardzo trudne, a w przypadku wielu panów wręcz niemożliwe. Dlatego zawsze musisz zakładać opcję oddania kupionego garnituru do poprawek krawieckich. Standardem jest chociażby skrócenie nogawek, ale w grę może też wchodzić skrócenie rękawów czy wyszczuplenie marynarki. Poprawki krawieckie z reguły można zlecić bezpośrednio w sklepie z konfekcją męską.

Cena garnituru, czyli ile trzeba wydać na dobrze dopasowany, elegancki garnitur?

Nie brakuje panów, którzy nie zadają sobie pytania, jak wybrać garnitur, ale ile taki zakup kosztuje. Nie warto się tym jednak kategorycznie sugerować. Cena garnituru, zwłaszcza jedynego w Twojej garderobie, powinna mieć drugorzędne znaczenie. Co wcale nie oznacza, że musisz wyczyścić konto do cna.

Dobry garnitur wykonany z wełnianej tkaniny, sygnowany logo porządnej marki i o klasycznym kroju, to wydatek od około 1000 złotych wzwyż. Warto polować na promocje, które najczęściej są organizowane w sezonie studniówkowym oraz z okazji popularnych świąt konsumenckich, jak Black Friday. Popyt na garnitury bardzo rośnie natomiast wiosną, gdy wszyscy szykują się do sezonu ślubów – wtedy trudno jest liczyć na atrakcyjne przeceny.

Jeśli natomiast chodzi o marki, to dobrej jakości w rozsądnej cenie możesz poszukać w sklepach firmowych Vistula, Bytom, Giacomo Conti. Spośród ekskluzywnych marek na wyróżnienie zasługują natomiast Hugo Boss, Emporio Armani oraz Michael Kors.

Kliknij by ocenić
[Suma: 0 Średnia: 0]
1 komentarzy w artykule: “Jak wybrać garnitur – jaki garnitur kupić? Wybieramy dobry garnitur
  1. Jeżeli dobry garnitur, to tylko i wyłącznie uszyty z wysokogatunkowej tkaniny wełnianej. Miałem do czynienia z garniturami wykonanymi z poliestru i innych materiałów sztucznych i na dłuższą metę nie da się ich nosić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *