
Urządzenia magazynujące dane to istotny element wyposażenia komputera czy laptopa. Rozwój technologii, a co za tym idzie, wzrost zapotrzebowania na urządzenia pozwalające zapisywać i przenosić pliki, zaowocował koniecznością poszukiwania alternatyw. Zaowocowało to powstaniem dysków zewnętrznych pozwalających w łatwy sposób przenosić duże ilości danych bez konieczności zabierania ze sobą laptopa. Czym są przenośne dyski oraz czym należy się kierować podczas ich wyboru?
Co to jest dysk zewnętrzny?
Dyski zewnętrzne to praktyczne rozwiązanie pozwalające wygodnie przechowywać pliki. Zasada działania urządzeń jest w zasadzie identyczna, jak w przypadku pamięci, którą znajdziemy w naszym laptopie czy komputerze stacjonarnym. Różnica polega na tym, że przenośna pamięć może pochwalić się niewielkim rozmiarem i prostotą obsługi pozwalającą skorzystać z urządzenia w dowolnym momencie. Wystarczy podłączyć dysk zewnętrzny z wybranym urządzeniem za pomocą kabla USB, aby rozpocząć odczytywanie czy przesyłanie danych. Tego typu przydatne rozwiązanie sprawdzi się nie tylko w pracy podczas prezentacji czy przekazania dokumentów.
To także sposób na to, aby zachować cenne pliki, jak filmy, zdjęcia czy ulubioną muzykę. Tego rodzaju pamięć jest atrakcyjną alternatywą dla internetowych usług typu „chmura”. Zaletą jest to, że przenośnego urządzenia możemy skorzystać w dowolnej chwili bez konieczności łączenia się z internetem. Dyski
Dysk zewnętrzny – jaki wybrać?
Wybierając dysk zewnętrzny, należy zwracać uwagę na kilka istotnych czynników. Jak wybrać dysk zewnętrzny, aby zakup był satysfakcjonujący i spełniał oczekiwania? Przede wszystkim należy pamiętać, że na rynku oferowane są dwa typy urządzeń: HDD oraz SSD. Od podjętego wyboru w tym zakresie zależeć będzie w dużej mierze prędkość, z jaką zapisywane i odczytywane będą pliki. To kluczowa cecha, szczególnie w przypadku osób mających zamiar często korzystać z pamięci. Oprócz powyższych należy również zdecydować jaki rodzaj złączy oraz pojemność ma obsługiwać dysk zewnętrzny. W ofercie producentów znajdują się najróżniejsze warianty. Od podstawowych, które podłączymy za pomocą USB, przez te wyposażone w złącza SATA, aż po dyski bezprzewodowe komunikujące się z urządzeniem za pomocą Wi-Fi.
Dyski zewnętrzne HDD
Dyski HDD jeszcze do niedawna stanowiły najpopularniejszy typ pamięci masowej stosowany w komputerach osobistych i laptopach. Ich niewątpliwą zaletą jest duża pojemność przy jednocześnie niewygórowanej cenie. Mechaniczne dyski, bo o takich należy mówić w tym przypadku, są jednak mniej wytrzymałe na uszkodzenia wynikające z ich transportowania, a dodatkowo głośniejsze i wolniejsze podczas pracy. Doskonale sprawdzą się w przypadku użytkowników korzystających z dysku sporadycznie, a którym zależy na optymalnej funkcjonalności. Reasumując, dysk zewnętrzny HDD to:
- dobry stosunek ceny do jakości
- optymalne rozwiązanie w przypadku sporadycznego użytkowania
- idealne rozwiązanie do przechowywania zdjęć, filmów czy gier
Dyski zewnętrzne SSD
Alternatywą są natomiast półprzewodnikowe przenośne dyski SSD. Oferują szybką prędkość przesyłania plików, większą trwałość i mniejszą podatność na uszkodzenia ze względu na specyfikę swojej budowy. Jeszcze kilka lat temu ich wadą była ograniczona pojemność. Teraz jednak bez problemu znaleźć można szybki dysk zewnętrzny 1tb pozwalający swobodnie odczytywać i zapisywać dane. Ta opcja to najbardziej rozsądny wybór w przypadku osób mających zamiar często korzystać z urządzenia. Niemniej jednak cena tego rodzaju pamięci wciąż jest dość wysoka. Jeśli jednak zdecydujemy się ją ponieść, zyskamy wysoki komfort i wydajność na lata. Podsumowując, głównymi szybkiej pamięci półprzewodnikowej są:
- szybkość
- trwałość
- komfort w przypadku częstego korzystania z urządzenia
- idealne rozwiązanie dla graczy, dzięki któremu poziomy ładują się zauważalnie szybciej
Na co zwrócić uwagę wybierając dysk zewnętrzny?
Stając przed wyborem przenośnej pamięci, powinniśmy pamiętać o innych właściwościach, aby wybrać idealny sprzęt. Mowa tutaj m.in. o takich parametrach jak:
- prędkość obrotowa (RPM)
- rodzaj złącza
- pojemność
Chcąc uniknąć frustracji podczas przegrywania plików, należy szczególną uwagę zwracać na prędkość obrotową danego modelu. Jest ona oznaczona skrótem RPM. Im wyższa wartość, tym większy komfort podczas korzystania z dysku. Optymalną wartością będzie pamięć przenośna o wartościach 5400 RPM, choć producenci oferują także modele 7200 RPM. Transfer danych jest jednak uzależniony również od takich czynników, jak m.in. rodzaj złącza. Dyski przenośne najczęściej korzystają z połączenia USB w popularnych standardach 3.0 lub 3.1. Bez problemu jednak znaleźć możemy również sprzęt korzystający z połączenia bezprzewodowego. Ostatnią, ale niezwykle istotną sprawą podczas wyboru dysku zewnętrznego, jest jego pojemność.
Dysk zewnętrzny – jaką pojemność najlepiej wybrać?
Jaką pojemność dysku zewnętrznego wybrać, aby nie zabrakło miejsca na pliki? Warto mieć na uwadze, że systemy operacyjne, gry czy filmy potrafią pochłaniać sporo miejsca. Dlatego jeśli planujemy wykorzystywać przenośną pamięć do przechowywania dużych ilości danych, lepiej zdecydować się na urządzenie o większej pojemności. Optymalnym wyborem będzie dysk zewnętrzny 1tb lub 2 TB, co zapewni nam spokój i komfort. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się również w przypadku chęci wykonania kopii zapasowe zawartości (tzw. backup) naszego laptopa czy PC-ta. Pamięć przenośna o mniejszej pojemności będzie natomiast doskonałą alternatywą dla kart pamięci.