Co to jest powerbank? I jaki wybrać?

Co to właściwie jest powerbank?

Powerbank to jeden z najbardziej pożądanych i użytecznych gadżetów elektronicznych naszych czasów. Działa na zasadzie baterii wielokrotnego ładowania: naładowany powerbank to magazyn i źródło energii dla innych urządzeń, którym przy jego pomocy możemy jej dostarczyć dokładnie w ten sam sposób, w jaki zrobilibyśmy to za pośrednictwem gniazdka elektrycznego.

Na rynku znajdziemy coraz więcej modeli powerbanków. Nic w tym dziwnego – technologia z przytupem wkroczyła w nasze życie i każdy z nas ma przynajmniej jeden przenośny sprzęt elektroniczny, którego używa na co dzień. Jak wszyscy wiemy, tego typu gadżety mają skłonność do szybkiego rozładowywania się podczas intensywnego użytkowania – i tutaj z pomocą przychodzi nam właśnie powerbank.

Co warto wiedzieć przed zakupem? Jakimi parametrami tego niepozornego sprzętu należy się kierować? Jak wybrać powerbank idealnie dopasowany do naszych potrzeb? W poniższym poradniku postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Komu przyda się powerbank?

Tak naprawdę powerbank przyda się każdemu, kto intensywnie użytkuje swój przenośny sprzęt elektroniczny. Warto mieć go pod ręką zwłaszcza podczas podróży, ale wielu osobom przyda się także na co dzień.

Powerbank to świetne rozwiązanie dla:

  • przedsiębiorców i osób pracujących zdalnie nie tylko z domu,
  • osób aktywnych, uprawiających sporty terenowe i turystykę,
  • wielbicieli gier mobilnych, oglądania filmów czy słuchania muzyki w trasie,
  • kierowców,
  • studentów,
  • osób zawodowo używających profesjonalnych przenośnych urządzeń elektronicznych, na przykład fotografów.

Powerbank przyda się nam jednak nie tylko podczas pracy w terenie czy podróży. Może być użyteczny nawet na imprezie – nikt nie chce przecież przejmować się rozładowującym się głośnikiem bluetooth podczas rodzinnego grilla.

Powerbank – jak działa?

Powerbanki wyposażone są w baterie litowo-jonowe lub litowo-polimerowe wielokrotnego ładowania o różnej pojemności. Baterie te ładuje się tak jak każdy inny sprzęt elektroniczny, a magazynowana w nich energia elektryczna może być wykorzystana do naładowania innego urządzenia. Po podłączeniu go do powerbanku automatycznie rozpoczyna się przekazywanie energii z jednej baterii do drugiej – czyli ładowanie. Niektóre powerbanki wspierają szybkie ładowanie, większość jednak podaje prąd o napięciu 5V i natężeniu 1 lub 2 amperów.

Jakie sprzęty naładuje powerbank?

Należą do nich urządzenia zasilane niskonapięciowo, wyposażone w możliwość ładowania przez port USB/microUSB. Oznacza to, że przy pomocy powerbanku naładujemy między innymi:

  • smartfony,
  • tablety,
  • czytniki e-booków,
  • laptopy i notebooki,
  • przenośne konsole do gier i gamepady,
  • odtwarzacze MP3/MP4 i głośniki bluetooth,
  • smartwatche i smartbandy,
  • liczniki rowerowe,
  • nawigacje GPS,
  • papierosy elektroniczne,
  • aparaty fotograficzne,
  • baterie do dronów.

Jak odczytywać parametry powerbanków?

Pojemność baterii

W najbardziej nawet podstawowym opisie, a często i w nazwie wybranego powerbanku z pewnością znajdziemy informację zapisaną jako „10000 mAh” czy „30000 mAh”. Jest to liczba miliamperogodzin, wyrażająca pojemność baterii powerbanku. Zazwyczaj wynosi ona od 4 do 30 tysięcy.

To od pojemności baterii zależy, ile razy naładujemy dany sprzęt przy pomocy naszego powerbanku. Całkowicie naładowany powerbank o pojemności 10000 mAh pozwoli nam na naładowanie smartfona 2-3 razy (w zależności od jego baterii), a urządzenie o pojemności 30000 mAh – nawet 9 razy!

Warto pamiętać, że strata przekazywanej energii w stosunku do pojemności baterii wynosi od 10 do nawet 30%.

Rodzaj baterii

Jak już wspominaliśmy, powerbanki wyposażone są w baterie litowo-jonowe lub litowo-polimerowe. O ile charakteryzują się one podobną żywotnością, rozmiarem i wagą, o tyle ich czas ładowania i podatność na samorozładowywanie znacząco się różnią.

Bateria litowo-jonowa dłużej się ładuje i najlepiej podłączać ją do ładowania po całkowitym rozładowaniu. Jest przy tym mniej podatna na samorozładowywanie. Bateria litowo-polimerowa ładuje się szybko i można ją podładowywać, ale jej podatność na samorozładowywanie jest większa.

Prąd wyjściowy

Prąd wyjściowy lub prąd ładowania oznacza maksymalną energię, która przekazywana jest przez powerbank podłączonym do niego urządzeniom. W specyfikacji danego powerbanku zapisana będzie ona w postaci wyrażonego w amperach natężenia prądu.

Ładowanie sprzętu przy pomocy powerbanku posiadającego porty osiągające natężenie 1 ampera (1A) może być bardzo czasochłonne lub mało sensowne, jeśli chcemy naładować na przykład laptopa. Analogicznie port osiągający 2 i więcej amperów pozwala na szybsze i wydajniejsze ładowanie sprzętu, które zbliżone jest pod względem efektywności do podłączenia urządzenia bezpośrednio do gniazdka elektrycznego.

Liczba wyjść

Tradycyjne powerbanki posiadają 1 wyjście umożliwiające podłączenie sprzętu, który chcemy naładować. Coraz częściej jednak na rynku znajdziemy modele posiadające 2 lub więcej wyjść. To dobre rozwiązanie dla osób, które używają wielu przenośnych urządzeń elektrycznych i chcą za jednym zamachem naładować na przykład telefon i tablet, a także dla par czy osób często podróżujących w gronie przyjaciół.

Jak wybrać powerbank dla siebie?

Podejmując decyzję o zakupie powerbanku powinniśmy pomyśleć o swoich potrzebach związanych z tym sprzętem, a także określić nasz budżet.

W sklepach nie brakuje modeli, które możemy mieć za grosze – w ich przypadku zachęcamy jednak do skontrolowania nie tylko specyfikacji, ale i jakości wykonania sprzętu. Powerbank to urządzenie, które często wrzucamy do torebki czy plecaka albo nosimy je w kieszeni, dlatego warto zwrócić uwagę na jakość jego obudowy. Solidny materiał i wysoka jakość wykonania uchroni nasz sprzęt przed zniszczeniem i zapewni mu funkcjonalność na lata.

Dobrej jakości powerbank o przyzwoitych parametrach (czyli pojemności baterii minimum 10000 mAh i natężeniu podawanego prądu, które zapewni sprawne ładowanie na przykład telefonu komórkowego) to koszt od około 60 złotych w górę. Jeśli jednak często podróżujemy, używamy wielu przenośnych urządzeń elektronicznych lub chcemy ładować urządzenia wymagające dużej ilości energii (na przykład laptopy) – warto zainwestować kilkadziesiąt złotych więcej i nabyć sprzęt o wyższej pojemności baterii, który nie tylko w zupełności sprosta naszym oczekiwaniom, ale i posłuży nam przez długi czas.

Powerbanki, które posiadają dużą pojemność baterii, gwarantują szybkie ładowanie, mają kilka portów lub wyposażone są w bardziej zaawansowane technologicznie dodatki osiągają oczywiście wyższe ceny – do okazjonalnego podładowania telefonu czy tabletu naprawdę nie potrzebujemy jednak sprzętu za kilkaset złotych. Najpopularniejsze i cieszące się największym zaufaniem konsumentów firmy takie jak Samsung, Huawei, Xiaomi czy Asus oferują powerbanki o korzystnym stosunku ceny do jakości, przy których zakupie nie zbankrutujemy.

Jaki wybrać powerbank, jeśli nasze wymagania są znacznie wyższe lub sprzęt narażony jest na działanie niekorzystnych czynników? Bez obaw – na rynku znajdziemy coraz więcej powerbanków do zadań specjalnych. Mają wodoodporne i pyłoszczelne obudowy, wyposażone są w latarki, poziomice, a nawet śrubokręty. Z pewnością znajdziecie coś dla siebie!

Kliknij by ocenić
[Suma: 1 Średnia: 5]
1 komentarzy w artykule: “Co to jest powerbank? I jaki wybrać?
  1. Według mnie na powerbanku nie ma co oszczędzać i należy decydować się jedynie na urządzenia uznanych marek. Kiedyś, skuszony atrakcyjną ceną, kupiłem powerbank o pojemności 10000 mAh nieznanej firmy i zawiodłem się strasznie – długo ładował, pojemność była przekłamana itd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *