Jak wybrać oczyszczacz powietrza – jaki oczyszczacz powietrza kupić? Wybieramy oczyszczacz powietrza

Jak wybrać oczyszczacz powietrza? Po co Ci właściwie ten sprzęt?

Polska – pisząc bardzo delikatnie – nie może się pochwalić zbyt dobrą jakością powietrza. Nasze miasta znajdują się na wysokich pozycjach niechlubnego rankingu miejscowości w Unii Europejskiej, w których dosłownie nie ma czym oddychać. Problem ten nasila się zwłaszcza w okresie zimowym, gdy większość naszego kraju spowija śmiertelnie groźny smog, zawierający między innymi pyły zawieszone oraz toksyny. Niestety, nie jesteśmy w stanie w 100% się od niego odseparować. Możemy jednak minimalizować szkodliwy wpływ smogu na nasze zdrowie. Bardzo skutecznym sposobem jest zakup oczyszczacza powietrza. Takie urządzenia powoli stają się standardem w polskich domach. Jeśli i Ty przymierzasz się do tej inwestycji, to przeczytaj nasz poradnik, w którym wyjaśniamy, jak wybrać dobry oczyszczacz powietrza.

Jak to właściwie działa?

Oczyszczacz powietrza, który z powodzeniem można wykorzystywać w domu czy mieszkaniu, to przenośne urządzenie wielkości średniej walizki. Zajmuje więc trochę miejsca, ale producenci dbają o to, aby sprzęt nie szpecił wystroju pomieszczenia – prześcigają się więc w pomysłach na uatrakcyjnienie designu swoich urządzeń. Nie wygląd jest tu jednak najważniejszy.

oczyszczacz powietrza

Piszcząc w dużym uproszczeniu: oczyszczacz jest wyposażony w mocny wentylator wyciągowy, który zasysa powietrze z pomieszczenia. To przechodzi następnie przez system filtracji, jest oczyszczane i oddawane z powrotem do pomieszczenia – tyle, że nie zawiera już większości szkodliwych substancji, roztoczy oraz innych alergenów.

Warto wiedzieć

Bardziej zaawansowane oczyszczacze potrafią usunąć z powietrza zarodniki pleśni, wirusy, nieprzyjemne zapachy, kurz, fragmenty zwierzęcej sierści.

Kluczowym elementem każdego oczyszczacza, w praktyce decydującym o tym, czy będziemy zadowoleni z posiadania tego urządzenia, są filtry. Im jest ich więcej i im wyższa jest ich jakość, tym po prostu lepiej. Oczywiście znajduje to również odzwierciedlenie w cenie sprzętu, do czego jeszcze wrócimy w dalszej części poradnika.

oczyszczacz powietrza w pokoju

Efektem działania dobrego oczyszczacza jest znaczna poprawa jakości powietrza w pomieszczeniu, a nawet w całym mieszkaniu – o ile wybierzemy sprzęt o odpowiednio dużej mocy. Znika problem przykrych zapachów (szczególnie ważne w przypadku, gdy w domu są zwierzęta oraz pali się papierosy), udaje się ograniczyć nieprzyjemne reakcje alergiczne, wolniej tworzy się warstwa kurzu na meblach, podłodze i tapicerkach. Powietrze jest świeże, jak po burzy, a przy tym wolne od większości szkodliwych związków, które wdychamy spacerując po ulicach.

Komu można polecić zakup oczyszczacza powietrza?

Teoretycznie w taki sprzęt powinna zainwestować każda polska rodzina, ponieważ problem smogu i ogólnie fatalnej jakości powietrza dotyka nas wszystkich. Wiadomo jednak, że mówimy tutaj o urządzeniu, na którego zakup nie każdy może sobie pozwolić z uwagi na dość wysoką cenę.

Są jednak grupy osób, które bezwzględnie powinny rozpocząć proces odkładania pieniędzy na zakup dobrego oczyszczacza powietrza. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim:

  • Alergików i rodziców małych alergików;
  • Astmatyków;
  • Osoby często zapadające na choroby górnych dróg oddechowych (zwłaszcza, jeśli są to dzieci);
  • Osoby mieszkające w miastach o szczególnie złej jakości powietrza (głównie południe Polski);
  • Osoby posiadające zwierzę domowe;
oczyszczacz powietrza dla każdego domu

Wybieramy oczyszczacz powietrza: od czego zacząć?

Na pewno nie należy się tutaj kierować wyłącznie kryterium ceny. Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że tanie oczyszczacze powietrza nie grzeszą skutecznością, a na dłuższą metę mogą wręcz irytować głośną pracą, koniecznością częstej wymiany filtrów czy wysokimi kosztami eksploatacji. Dlatego w przypadku tego zakupu obowiązuje bardzo prosta zasada: lepiej wydać nieco więcej, ale zafundować sobie coś porządnego i na długi czas.

Absolutnie najważniejszym elementem, który należy wziąć pod uwagę przed zakupem konkretnego oczyszczacza powietrza, jest zastosowany w nim system filtrów. W najtańszych urządzeniach zwykle znajdziemy tylko filtr wstępny oraz filtr HEPA, co nieznacznie poprawi jakość powietrza w mieszkaniu, a przede wszystkim nie pozwoli usunąć największych zagrożeń, czyli pyłów zawieszonych.

Aby posiadanie oczyszczacza powietrza miało sens, należy zainwestować w sprzęt wyposażony w filtr z węglem aktywnym. Ma on zdolność wychwytywania nawet drobnych cząsteczek pyłu zawieszonego PM 2,5, które obok cząsteczek PM 10 stanowią główny składnik smogu. Ponadto filtr węglowy usuwa nieprzyjemne zapachy.

Rada

Minimalny zestaw filtrów powinien składać się z filtra wstępnego, filtra HEPA oraz filtra węglowego. Na rynku znajdziemy jednak także o wiele bardziej rozbudowane urządzenia, wyposażone w system np. 7-stopniowej filtracji.

Czujniki jakości powietrza

Jeśli zależy Ci na tym, aby powietrze w Twoim domu, biurze czy mieszkaniu było filtrowane na bieżąco, koniecznie zainwestuj w oczyszczacz z systemem czujników jakości powietrza. Wykrywają one zbyt wysokie stężenie szkodliwych substancji, kurzu, podwyższoną wilgotność, potrafią nawet „rozpoznać”, że w pomieszczeniu panuje brzydki zapach. Wówczas urządzenie uruchamia się automatycznie i filtruje powietrze z adekwatną mocą.

Najprostsze oczyszczacze trzeba uruchamiać ręcznie, co na dłuższą metę może być dość irytujące, a na pewno nie pozwoli utrzymać jakości powietrza na dobrym poziomie przez cały czas.

włączanie oczyszczacza powietrza

Jonizacja

Coraz więcej oczyszczaczy powietrza posiada funkcję jonizacji. To bardzo przydatny „gadżet”, zwłaszcza dla alergików. Najonizowane powietrze nie przenosi cząsteczek kurzu, dzięki czemu może on swobodnie osiadać na podłodze i meblach, skąd można go łatwo usunąć. Dodatkowo jonizacja ogranicza ilość wirusów i grzybów pleśniowych. Stąd jeśli jesteś alergikiem, astmatykiem lub Twoje dziecko jest bardzo podatne na infekcje, rozważ zakup oczyszczacza powietrza z funkcją jonizacji.

Nawilżanie

Kolejna praktyczna funkcja, która jest już dostępna w oczyszczaczach powietrza ze średniej półki cenowej. Zasada działania jest bardzo prosta. Urządzenie jest wyposażone w higrometr i w momencie, gdy poziom wilgotności w pomieszczeniu spadnie poniżej zalecanej wartości, oczyszczacz zacznie wypuszczać parę wodną. Będzie to bardzo przydatne zwłaszcza w sezonie zimowym, gdy większość z nas narzeka na przesuszone powietrze.

Wielkość pomieszczenia

Wybierając oczyszczacz powietrza musisz też zwrócić uwagę na jego wydajność. Producenci zwykle określają, do jak dużego pomieszczenia jest przeznaczony konkretny model – na rynku znajdziemy więc oczyszczacze np. do 35 m2 czy 80 m2. Pamiętaj, że mówimy tutaj o wydajności maksymalnej – w praktyce warto odjąć od tego 10-20%. Nie licz też na to, że jeden, nawet bardzo wydajny oczyszczacz, zapewni Ci świeże powietrze w całym domu, zwłaszcza dwukondygnacyjnym.

Ważne!

Wydajność urządzenia jest określana ilością metrów sześciennych powietrza, jaką sprzęt może oczyścić w ciągu godziny. Przyjmuje się, że do pomieszczenia o powierzchni około 50 m2 należy wybrać oczyszczacz o wydajności minimum 400 m3/h.

Cena oczyszczacz powietrza, czyli ile kosztuje dobry oczyszczacz powietrza?

Cena oczyszczacza powietrza zależy głównie od trzech parametrów, mianowicie:

  • Wydajności
  • Złożoności systemu filtracji
  • Funkcji dodatkowych (jonizacja, nawilżanie, tryb nocny, czujniki jakości powietrza)

Najtańsze sensowne urządzenia, które pozwolą zadbać o jakość powietrza w pomieszczeniu o powierzchni około 20 m2, kosztują od 550 złotych. Jeśli potrzebujesz sprzętu, który „ogarnie” spore mieszkanie, licz się z wydatkiem na poziomie od przynajmniej 1500 złotych.

Polecani producenci oczyszczaczy powietrza to przede wszystkim: TCL, Philips, Tefal, Sharp Haus&Luft, Xiaomi, Ideal oraz Soehnle.

Kliknij by ocenić
[Suma: 0 Średnia: 0]
1 komentarzy w artykule: “Jak wybrać oczyszczacz powietrza – jaki oczyszczacz powietrza kupić? Wybieramy oczyszczacz powietrza
  1. Muszę przyznać, że niezwykle interesujący i wartościowy artykuł. Dobrze, że trafiłem tutaj w samą porę. Po jego przeczytaniu już wiem, jak wybrać oczyszczacz powietrza, odpowiedni do moich oczekiwań/potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *