Jak wybrać sokowirówkę – jaką sokowirówkę kupić? Wybieramy dobrą sokowirówkę

Jak wybrać sokowirówkę? Komu i do czego może się ona przydać?

Sokowirówki nie są już tak popularnym sprzętem kuchennym, jak na początku lat 90. Wtedy to było coś – powiew nowej technologii, która umożliwiała przygotowywanie pysznego soku we własnym zakresie, bez żmudnego, ręcznego wyciskania owoców. Obecnie sokowirówki są stopniowo wypierane przez o wiele skuteczniejsze wyciskarki wolnoobrotowe. Nie oznacza to jednak, że zakup tego urządzenia mija się z celem. W naszym poradniku podpowiadamy, jaką sokowirówkę kupić, aby maksymalnie wykorzystać zalety tego sprzętu.

wyciskanie soku

Wybieramy sokowirówkę: warto czy nie?

Sens zakupu sokowirówki musi być oczywiście oceniony indywidualnie. Na pewno nie jest to dobra inwestycja dla osób, które rzadko przygotowują posiłki w domu, wracają z pracy bardzo późno i ostatnie, o czym marzą, to praca w kuchni. Pamiętajmy, że choć sokowirówka robi sok bez udziału człowieka, to już sam proces przygotowania sprzętu, a później jego wyczyszczenia, zajmuje sporo czasu.

Zakup sokowirówki można natomiast śmiało polecić każdej osobie, która jest zdeterminowana, by wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe do swojego domu. To urządzenie umożliwia bezproblemowe i szybkie przygotowanie własnego soku, bez dodatku cukru. Jest to zdrowsza opcja w porównaniu z kupowaniem soków, a tym bardziej słodzonych napojów w sklepie. Nie wspominając już o oszczędnościach.

soki ze świeżych owoców i ważyw

Dużą zaletą sokowirówki jest to, że przygotowany sok jest klarowny, rzadki, pozbawiony miąższu. Dzięki temu powinien bardziej przypaść do gustu dzieciom, zwłaszcza tym, które ciężko jest przekonać do zdrowego odżywiania. Szklanka soku może zastąpić porcję owoców, co docenią troskliwi rodzice.

Kolejną zaletą sokowirówki jest to, że umożliwia błyskawiczne przygotowanie dużej porcji soku. To urządzenie bardzo fajnie sprawdzi się więc w kuchni osób zabieganych, mających mało czasu na samodzielne przygotowywanie posiłków oraz napojów.

Wady? Niestety, jest ich całkiem sporo. Przede wszystkim sokowirówka nie nadaje się do wyciskania soku z warzyw liściastych, a więc nie można jej polecić osobom, które celują w bardzo zdrowe odżywianie i np. chcą we własnym zakresie robić świeże soki z jarmużu czy szpinaku.

Ponadto sokowirówka pracuje bardzo głośno, szybko się przegrzewa (dlatego nie może pracować bez przerwy dłużej niż kilka minut), a uzyskany sok jest pozbawiony wielu wartości odżywczych. Specyfika tego urządzenia nie pozwala bowiem na dokładne wyciśnięcie soku z użytych produktów.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem sokowirówki?

Sokowirówka jest relatywnie prostym urządzeniem, co nie oznacza, że jedynym kryterium wyboru powinna być cena. Najważniejsze elementy, które warto przeanalizować przed wydaniem pieniędzy, wymieniamy poniżej:

  • Moc silnika – tutaj wszystko zależy od tego, z jakich owoców i warzyw chcemy pozyskiwać sok. Jeśli mają to być tylko miękkie owoce, spokojnie można poprzestać na sokowirówce o mocy między 150 a 300 W. Jeśli jednak z góry planujemy robienie soku z np. marchwi czy buraków, wówczas należy celować w urządzenie o mocy minimum 500-600 W.
  • Regulacja prędkości – przydatna funkcja w sytuacji, gdy osoby pijące sok mają różne preferencje odnośnie do jego smaku i konsystencji. Im wolniejsze obroty, tym gęstszy (i bardziej odżywczy) będzie sok. Regulacja prędkości umożliwia też ograniczone, ale jednak wpływanie na skład soku – im więcej miąższu, tym jest on zdrowszy.
  • Materiał, z jakiego wykonano sitko – w najtańszych sokowirówkach sitko, a więc element odpowiadający za wyciskanie soku, jest zawsze wykonane z plastiku. Nie stanowi to problemu, o ile urządzenie ma być używane tylko sporadycznie i to do miękkich produktów. Jeśli natomiast celem jest intensywne eksploatowanie sokowirówki, lepiej będzie postawić na model z sitkiem ze stali nierdzewnej.
  • Pojemność – ważne jest to, aby sprawdzić, ile odpadów z owoców i warzyw może się jednorazowo zmieścić w pojemniku. Jeśli planujemy przygotowywanie soku dla całej rodziny, wówczas warto postawić na sokowirówkę o pojemności około 3 litrów. Dla singla powinna wystarczyć 1-litrowa.

Na pewno istotnym kryterium wyboru powinna być także prostota konstrukcji oraz możliwość mycia poszczególnych elementów w zmywarce. Ograniczy to uciążliwości związane z każdorazowym czyszczeniem sokowirówki.

Sokowirówka czy wyciskarka wolnoobrotowa?

To klasyczny dylemat, przed jakim stają osoby chcące kupić sprzęt umożliwiający samodzielne przygotowywanie soków w domowej kuchni. Wyciskarka wolnoobrotowa z pewnością będzie lepszym wyborem w sytuacji, gdy zależy nam na najwyższej jakości i właściwościach odżywczych soku. Proces wyciskania jest o wiele dokładniejszy, co widać gołym okiem – sok ma gęstszą konsystencję, intensywniejszy smak, a pozostałości z owoców czy warzyw są niemal idealnie suche. Klasyczna sokowirówka nigdy nie zapewni takiego efektu. No i nie zapominajmy, że w sokowirówce nie da się przygotować soku z warzyw liściastych.

wybieramy sokowirówkę wolnoobrotową

Problem w tym, że wyciskarka wolnoobrotowa jest znacznie droższym sprzętem, na którego zakup nie każdy może sobie pozwolić. Argument finansowy bez wątpienia przemawia więc na korzyść sokowirówki.

Polecani producenci sokowirówek

Sokowirówki produkuje większość firm, których logotypy znajdziemy na popularnym sprzęcie AGD. Marki godne polecenia to przede wszystkim:

  • Zelmer
  • Bosch
  • Siemens
  • Philips
  • Russel Hobs
  • Blaupunkt

Jeśli sprzęt ma być użytkowany okazjonalnie, to można się pokusić o zakup urządzenia mniej renomowanego producenta. Tutaj ciekawym wyborem będzie sokowirówka firmy Camry, Severin czy Sencor.

Cena sokowirówki, czyli ile trzeba zapłacić za dobrą sokowirówkę?

Jak w przypadku każdego sprzętu AGD, cena jest uzależniona od renomy producenta, jakości wykonania, mocy urządzenia oraz zastosowanych w nim funkcji dodatkowych. Najprostszą sokowirówkę, która będzie dobrą opcją do okazjonalnego użytkowania, można kupić już za nieco ponad 100 złotych.

wybór sokowirówek w sklepie

Celując w sprzęt z wyższej półki trzeba się natomiast liczyć z wydatkiem rzędu od 300 do nawet 600 złotych. Tutaj jednak zbliżamy się już do granicy cenowej, za którą pojawiają się wyciskarki wolnoobrotowe.

Kliknij by ocenić
[Suma: 1 Średnia: 5]
1 komentarzy w artykule: “Jak wybrać sokowirówkę – jaką sokowirówkę kupić? Wybieramy dobrą sokowirówkę
  1. Kilka miesięcy temu kupiłem sokowirówkę za 200 zł. Generalnie sprawuje się dobrze. Na tamten moment nie miałem jednak pojęcia, że dla moich potrzeb nieco lepsza byłaby wyciskarka wolnoobrotowa. Myślałem, że to urządzenie służy jedynie do wyciskania soku z cytrusów. Człowiek uczy się całe życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *