Jak wybrać mikrofalówkę – jaką mikrofalę kupić? Wybieramy dobrą mikrofalę

Jaką mikrofalówkę kupić? Jak wybrać dobrą mikrofalę?

Mikrofalówka jest bardzo przydatnym sprzętem domowym, choć nie ma najlepszej prasy. Powszechnie uważa się, że jedzenie podgrzane w mikrofali jest niesmaczne i niezdrowe. Wiadomo jednak, że teoria sobie, a życie sobie. Czasami po prostu nie ma wyjścia i chcąc szybko przygotować jakieś danie, mikrofalówka będzie niezastąpiona. Jeśli od dłuższego czasu rozglądasz się za takim urządzeniem, ale nie wiesz, czym się kierować, przeczytaj nasz poradnik. Podpowiadamy w nim, jaką mikrofalówkę kupić, aby były to dobrze wydane pieniądze.

Zasada działania mikrofalówki, czyli dlaczego warto ją mieć w domu?

Każda mikrofalówka działa w dokładnie taki sam sposób. Po umieszczeniu produktu spożywczego wewnątrz urządzenia i włączeniu trybu, jedzenie jest ogrzewane za pośrednictwem mikrofal, które wprawiają w drgania cząsteczki wody, co skutkuje szybkim wzrostem temperatury.

Między bajki można natomiast włożyć dawne wierzenia, jakoby podgrzewanie jedzenia w mikrofalówce miało powodować „napromieniowanie”  żywności. Korzystanie z tego urządzenia jest bezpieczne, natomiast kwestią sporną pozostaje jakość dania poddanego takiej obróbce termicznej.

Najważniejsze zalety mikrofali:

  • Błyskawiczne działanie
  • Nowoczesne mikrofalówki potrafią więcej, niż tylko podgrzewać produkty (np. funkcja rozmrażania)
  • Łatwość obsługi
  • Łatwość utrzymania w czystości

Najważniejsze wady mikrofali:

  • „Gumowate” jedzenie
  • Wymaga ułożenia potrawy na specjalnym, żaroodpornym naczyniu, ceramice lub w plastiku (zwykły szklany talerzyk czy szklanka może pęknąć)
  • Nie każdy produkt da się podgrzać w mikrofali

Jaką mikrofalę wybrać: do zabudowy czy wolnostojącą?

To tak naprawdę zależy od tego, ile miejsca mamy w kuchni, czy jesteśmy na etapie zamawiania zabudowy meblowej i ile możemy przeznaczyć na zakup urządzenia. Mikrofalówki do zabudowy bez wątpienia prezentują się elegancko i są funkcjonalne – nie zajmują przestrzeni na blacie. Są jednak droższe w zakupie oraz problematyczne w razie awarii.

Jeśli masz w kuchni sporo miejsca lub dysponujesz osobną spiżarnią, a mikrofalówka ma być używana tylko od czasu do czasu, spokojnie możesz poprzestać na tańszym modelu wolnostojącym.

Moc urządzenia

To bardzo ważna kwestia, na którą radzimy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. Zakup mikrofalówki o zbyt niskiej mocy to wyrzucanie pieniędzy w błoto – urządzenie będzie pracować ze słabą wydajnością, a więc proces podgrzewania potrawy potrwa znacznie dłużej (w efekcie zamiast zaoszczędzić na energii, będziemy jej zużywać więcej). Rozsądnie będzie więc wybrać mikrofalę o mocy przynajmniej 800 W, a najlepiej ponad 1000 W.

Pojemność

Jeśli mikrofalówki szuka rodzina z dwójką dzieci lub więcej, to nie ma się nawet nad czym zastanawiać: warto zainwestować w urządzenie o pojemności co najmniej 20 litrów, a najlepiej 30 litrów. Najmniejsze mikrofalówki mogą pomieścić potrawy o objętości do 10 litrów, co powinno zadowolić singla, ale w przypadku rodziny będzie zdecydowanie niewystarczającym wynikiem.

Wykończenie wnętrza

Najtańsze mikrofalówki praktycznie zawsze są wykończone emalią. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że wnętrze urządzenia szybko się rysuje, co z kolei powoduje korozję. Jeśli więc celujesz w sprzęt na lata, radzimy zainwestować w mikrofalówkę z wnętrzem ze stali nierdzewnej lub – jeśli nie ogranicza Cię budżet – ceramicznym.

Blokady

Jeśli dziecko może mieć dostęp do mikrofalówki, to rodzice powinni od razu rozglądać się za urządzeniem posiadającym blokady bezpieczeństwa. Dzięki temu nie będzie możliwości otwarcia drzwiczek zaraz po zakończeniu programu bez przyciśnięcia kombinacji klawiszy. Dobre mikrofalówki są również wyposażone w blokadę przed uruchomieniem.

Dodatkowe funkcje

Producenci mikrofalówek robią wiele, aby ułatwić życie swoim klientom. Dlatego współczesne modele, zwłaszcza te z wyższej półki, są wyposażone w szereg mniej lub bardziej przydatnych funkcji. Jedną z najpopularniejszych jest automatyka wagowa – dzięki niej mikrofala sama dobierze ustawienia w zależności od masy i rodzaju produktu.

Przydatną funkcją jest również rozmrażanie – będą z niej korzystać osoby, które np. zapomną rozmrozić mięso na obiad czy wyjąć zamrożony chleb na kolację.

W lepszych mikrofalówkach znajdziemy także termoobieg, co jest przydatne w sytuacji, gdy zależy nam na równomiernym podgrzaniu potrawy. Do tego dochodzi szereg innych funkcji, jak chociażby:

  • Grill – chodzi tutaj oczywiście o namiastkę grillowania;
  • Pizza – przydaje się do przygotowywania ciasta drożdżowego, nie tylko na pizzę, ale też do wypieku chleba czy placka;
  • Crisp – teoretycznie ma zagwarantować chrupiącą skórkę, ale w praktyce różnie z tym bywa;
  • Gotowanie na parze – niektóre mikrofalówki posiadają wytwornicę pary, co pozwala nawet ugotować potrawę;
  • Dual lub combi – czyli poddawanie jednej potrawy dwóm rodzajom obróbki termicznej: podgrzewaniu i grillowaniu

Należy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że powyższe funkcje są dość ograniczone. Nawet najlepsza mikrofalówka nie jest w stanie w 100% zastąpić piekarnika, patelni czy grilla. Wymienione funkcjonalności przydają się natomiast w kryzysowych sytuacjach, gdy np. nagle odwiedzili nas goście i trzeba szybko coś przyrządzić.

Producenci mikrofalówek

Mikrofalówki w swojej ofercie ma praktycznie każdy producent sprzętu AGD. Możesz więc wybrać sprzęt tej marki, do której masz największe zaufanie czy po prostu chcesz skompletować urządzenia od tego samego producenta. Wybór jest duży:

  • Samsung
  • Bosch
  • Sharp
  • LG
  • Amica
  • Beko
  • Whirlpool

Cena mikrofalówki, czyli ile kosztuje mikrofalówka?

Na zakup mikrofali może sobie pozwolić każdy – ceny tych urządzeń nie odstraszają i w ostatnich kilku latach wyraźnie spadły. Najprostsze i najsłabsze modele mikrofalówek wolnostojących, w białym kolorze obudowy, kosztują od niecałych 200 złotych.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainwestować w sprzęt z wysokiej półki, oferujący wiele przydatnych funkcji, a do tego świetnie wyglądający – zwłaszcza w zabudowie meblowej. Tutaj jednak trzeba się już przygotować na wydatek rzędu grubo ponad 1000 złotych.

Kliknij by ocenić
[Suma: 0 Średnia: 0]
1 komentarzy w artykule: “Jak wybrać mikrofalówkę – jaką mikrofalę kupić? Wybieramy dobrą mikrofalę
  1. W mojej kuchence mikrofalowej z dodatkowych funkcji najlepiej działa rozmrażanie i termoobieg. Jeśli chodzi o pozostałe funkcje – typu grill, crisp, gotowanie na parze – teoretycznie są dostępne, ale nie działają jak trzeba i są po prostu zbędne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *