Wybieramy dobry ciśnieniomierz. Jaki ciśnieniomierz kupić?

Ciśnieniomierz powinien być podstawowym elementem wyposażenia każdego domu. Powód? Nawet 15 milionów dorosłych Polaków może chorować na nadciśnienie tętnicze, przy czym co najmniej połowa z nas nie zdaje sobie z tego sprawy. Tymczasem nieleczone i bagatelizowane nadciśnienie jest jednym z głównych czynników ryzyka zawałów i udarów. Regularne mierzenie ciśnienia pozwala odpowiednio wcześnie wykryć, że czas najwyższy zgłosić się do lekarza. Stąd w naszym poradniku podpowiadamy, jaki ciśnieniomierz kupić i na co zwracać uwagę wybierając ten sprzęt.

Czym właściwie jest ciśnieniomierz? Jak to działa?

Każdy, kto choć raz przechodził badania w szpitalu czy w przychodni, dobrze kojarzy tradycyjny ciśnieniomierz naramienny wyposażony w charakterystyczną gruszkę pompującą powietrze (i tym samym wytwarzającą ciśnienie). Taki sprzęt, nazywany ciśnieniomierzem półautomatycznym, wciąż są używane przez polską służbę zdrowia, ponieważ mają kluczową zaletę: są tanie i praktycznie bezawaryjne. Do domowych zastosowań zalecamy jednak wybrać ciśnieniomierz automatyczny.

Tego typu elektroniczne urządzenia dokonują pomiaru ciśnienia krwi tzw. metodą oscylometryczną. Polega ona na tym, że strumień krwi płynącej pod mankietem wytwarza drgania. Aparat odbiera pulsujące falowanie tętnicy i po kilkunastu sekundach zwraca wynik ciśnienia skurczowego oraz rozkurczowego. Jest to bardzo szybkie i wygodne rozwiązanie dla pacjenta, stąd osoby zastanawiające się, jaki ciśnieniomierz kupić, zdecydowanie najczęściej decydują się na model elektroniczny.

Wspomnijmy o jeszcze jednym typie ciśnieniomierza, który łączy w sobie metodę oscylometryczną oraz metodę Korotkowa – ta druga to metoda osłuchowa, wykorzystywana przez lekarzy, charakteryzująca się bardzo dużą dokładnością. Z ciśnieniomierzy hybrydowych powinno korzystać przede wszystkim pacjenci chorujący na arytmię serca, u których wynik pomiaru oscylometrycznego może być zafałszowany.

Jaki wybrać ciśnieniomierz: nadgarstkowy czy naramienny?

Wszystko tak naprawdę zależy od sytuacji konkretnego pacjenta. Lekarze z reguły rekomendują używanie ciśnieniomierzy z mankietem naramiennym, które uchodzą za nieco precyzyjniejsze. Nie zawsze jednak istnieje możliwość stosowania takiego sprzętu. Dotyczy to przede wszystkim osób ze znaczną otyłością (mankiet nie obejmuje całego ramienia) i ograniczoną sprawnością (utrudnione zakładanie mankietu).

Ciśnieniomierz nadgarstkowy bez wątpienia jest znacznie łatwiejszy w codziennym użytkowaniu. Bardzo dobrze sprawdzi się u osób, które często podróżują lub też muszą mierzyć ciśnienie kilka razy dziennie, także w pracy – wówczas kompaktowe urządzenie (mieści się w małym pudełku) będzie po prostu bardziej funkcjonalne.

Wybierając ciśnieniomierz dla siebie trzeba jednak pamiętać o bardzo ważnej kwestii. Modele nadgarstkowe nie są odpowiednim wyborem dla osób starszych oraz ze zdiagnozowaną miażdżycą. Powodem jest to, że żyły na nadgarstku są dość cienkie i bardzo podatne na wpływ miażdżycy, co w oczywisty sposób utrudnia lub wręcz uniemożliwia uzyskanie wiarygodnego wyniku pomiaru ciśnienia.

Wniosek? Pewniejszym wyborem będzie ciśnieniomierz z mankietem naramiennym, który gwarantuje precyzyjniejszy pomiar. Na model nadgarstkowy powinny się zdecydować tylko osoby, które z jakiegoś powodu nie są w stanie samodzielnie nasunąć mankietu na ramię.

Wybieramy ciśnieniomierz: rodzaj mankietu

Bardzo ważnym kryterium wyboru ciśnieniomierza jest to, jaki został w nim zastosowany mankiet. Wbrew powszechnej opinii nie jest on w 100% uniwersalny. Dlatego przed zakupem konkretnego modelu ciśnieniomierza, zalecamy sprawdzenie, czy mankiet jest odpowiedni do naszej ręki. Jest to o tyle ważne, że zbyt luźny lub zbyt ciasny mankiet spowoduje zafałszowanie pomiaru.

Większość ciśnieniomierzy dostępnych na polskim rynku posiada mankiet dostosowany do przeciętnej ręki osoby dorosłej, co oznacza, że jego obwód mieści się w przedziale od 20 do 32 centymetrów. Pacjenci z większym ramieniem (np. regularnie ćwiczące na siłowni czy otyłe) powinny od razu wymienić mankiet – należy więc sprawdzić, czy w danym modelu jest w ogóle taka możliwość.

Warto wiedzieć!

Wykonanie pomiaru ciśnienia za pośrednictwem zbyt ciasnego mankietu spowoduje, że wynik będzie zawyżony.

Przed dokonaniem ostatecznego wyboru dobrze będzie też sprawdzić, czy mankiet łatwo się zakłada i zaciąga. Tutaj standardowo stosuje się rozwiązanie z klamrą zaciskową typu D-ring oraz z mocnym rzepem. Umożliwia to samodzielne dokonanie pomiaru przy użyciu tylko jednej ręki.

Rodzaj zasilania

W przypadku ciśnieniomierzy nadgarstkowych nie mamy żadnego wyboru, ponieważ tego rodzaju urządzenia korzystają z zasilania bateryjnego. Z kolei ciśnieniomierze naramienne mogą być zasilane z zewnętrznego źródła, czyli po prostu podłączone do prądu. To drugie rozwiązanie jest mimo wszystko praktyczniejsze, ponieważ pomiaru ciśnienia i tak w większości przypadków dokonujemy w domu lub w biurze, gdzie mamy dostęp do gniazdka elektrycznego. Stąd sugerujemy, aby poszukać ciśnieniomierza z dualnym systemem zasilania – bateryjnym oraz sieciowym.

Pamięć pomiarów

Ciśnieniomierze elektryczne oferują szereg różnego rodzaju funkcji, jak datownik, godzina czy nawet temperatura otoczenia. Najważniejsze jest jednak, aby konkretny model posiadał opcję zapisywania wyników – co najmniej 10 ostatnich. Pozwoli to porównywać wartości ciśnienia dla poszczególnych dni. Dzięki temu pacjenci będą mogli samodzielnie ocenić, czy podwyższone ciśnienie jest u nich zjawiskiem okazjonalnym, czy może przewlekłym – w tym drugim przypadku należy się niezwłocznie skontaktować z lekarzem.

Jakiego producenta ciśnieniomierz kupić?

Ponieważ mówimy tutaj o urządzeniu, którego dokładność i ogólna sprawność mają ogromne znaczenie dla naszego zdrowia, nie ma sensu przesadnie oszczędzać na zakupie ciśnieniomierza. Rozsądnie będzie wybrać sprzęt sprawdzonego producenta, specjalizującego się w produkcji urządzeń dla sektora medycznego. Najpopularniejsze marki ciśnieniomierzy elektronicznych to:

  • Geratherm
  • Microlife
  • Veroval
  • Medel
  • Omron
  • Braun

Ile kosztuje dobry ciśnieniomierz domowy?

Przedział cenowy jest spory. Najprostsze ciśnieniomierze nadgarstkowe można kupić już za 40-50 złotych, jednak trudno je bezkrytycznie polecić. Jeśli ma to być urządzenie gwarantujące dostatecznie precyzyjny pomiar, a także posiadające przydatne funkcje, o których wspomnieliśmy w poradniku, trzeba przygotować się na wydatek od około 120 do nawet około 500 złotych (modele naramienne).

Kliknij by ocenić
[Suma: 0 Średnia: 0]
4 thoughts on “Wybieramy dobry ciśnieniomierz. Jaki ciśnieniomierz kupić?
  1. Ja mam taki: diagnosis.pl/produkty/ua-611 Wybrałam naramienny, automatyczny bo jest dokładniejszy od nadgarstkowych i ma dużo funkcji, między innymi IHB. Cała rodzina z niego korzysta i sprawdza się świetnie, a kupiłam go za niecałe 150 zł.

  2. Ze swojej strony polecam ciśnieniomierze, które można zasilać poprzez podłączenie do gniazdka elektrycznego. Baterie używane w ciśnieniomierzach mają to do siebie, że szybko się wyczerpują, przez co mogą się pojawić przekłamania w pomiarach ciśnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *